«Ερυθρόλευκος» ο πρώτος τίτλος στις υποδομές για το 2022!

Ο Ολυμπιακός αναδείχθηκε πρωταθλητής νέων γυναικών (γεν 2003+) για το 2022, επικρατώντας του ΝΟ Βουλιαγμένης με 6-5 στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας.

Οι «ερυθρόλευκες» του Στέργιου Τοροσιάδη ξεκίνησαν με μια καλή διαφορά δύο τερμάτων στο πρώτο μέρος, την οποία διατήρησαν στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα όντας πιο αποτελεσματικές και εύστοχες στην παίκτρια παραπάνω. Το παιχνίδι ήταν πάρα πολύ κλειστό και το σκορ ήταν 3-2 μέχρι τα μέσα της τρίτης περιόδου, η κούραση ήταν εμφανής και η ένταση ανέβαινε. Τα δύο τελευταία λεπτά ήταν άκρως δραματικά, με την αγωνία να χτυπά κόκκινο, αφού η Βουλιαγμένη κατάφερε να μειώσει σε τελικώς 6-5 και να έχει τα τελευταία δευτερόλεπτα στην επίθεση, όμως «Φύλακας Άγγελος» του Ολυμπιακού αποδείχθηκε η Ευτυχία Κωνσταντοπούλου, η οποία έκανε και την τελευταία καθοριστική επέμβαση του ματς! Τόσο η ομάδα του Στέργιου Τοροσιάδη όσο και της Άντι Μελιδώνη, έχουν στον κορμό τους παίκτριες που ήδη πρωταγωνιστούν στην μεγάλη κατηγορία, φορούν το «γαλανόλευκο» σκουφάκι και πανηγυρίζουν τίτλους σε Ελλάδα και Ευρώπη.

Από τις Πρωταθλήτριες Ελλάδος, όπως προαναφέραμε, ξεχώρισε η Ευτυχία Κωνσταντοπούλου κάτω από τα δοκάρια, αλλά και η Χριστίνα Σιούτη που ήταν εξαιρετική στην άμυνα των «ερυθρόλευκων». Από την άλλη, κορυφαία για την Βουλιαγμένη ήταν η Φοίβη Αγγελίδη, που πέτυχε τρία γκολ, ενώ η Αλεξάνδρα Καλαϊτζή έκανε κατάθεση ψυχής στην επίθεση και ήταν επίσης παραπάνω από εξαιρετική.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 6-5

Η διακύμανση του αγώνα…

Οι άμυνες των δύο ομάδων ήταν δυνατές από την πρώτη στιγμή, και οι δύο πρώτες επιθέσεις μπλοκαρίστηκαν, όπως και ο πρώτος παραπάνω που κέρδισε η Βουλιαγμένη στο δεύτερο λεπτό από την έναρξη. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός στον πρώτο παραπάνω κατάφερε με σουτ της Τζωρτζακάκη να ανοίξει το σκορ στο 5:47. Αργότερα, οι «ερυθρόλευκες» κέρδισαν αποβολή στην άμυνα τους μετά από κλέψιμο της Αμαλίας Χριστοδούλου και η Νεφέλη Χαλδαίου σημείωσε το 2-0 με no look σουτ από την ίδια θέση που είχε σημειωθεί το προηγούμενο γκολ. Τα μπλοκ του Ολυμπιακού συνέχιζαν να εμποδίζουν την Βουλιαγμένη να σκοράρει, όμως ούτε να δεχθεί άλλο γκολ. Στην τελευταία επίθεση και με 18 δευτερόλεπτα να απομένουν, η Βουλιαγμένη κέρδισε αποβολή, την οποία δεν κατάφερε να αξιοποιήσει για να μειώσει πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον ΝΟΒ να κάνει το 2/2 στα σπριντ, ένα σουτ όμως της Σάντα να χτυπάει το οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει άουτ. Έπειτα από τρία σχεδόν λεπτά καλής άμυνας του Ολυμπιακού, αλλά και εξαιρετικών αποκρούσεων της Μαυρωτά, σε πολύ δύσκολα σουτ, η Μαργαρίτη σημείωσε το 3-0 μετά από καλή κυκλοφορία, ενώ αμέσως η Αγγελίδη μείωσε με τρομερό σουτ σε 3-1. Στην επόμενη άμυνα της Βουλιαγμένης, η Ανδρεάδη έκλεψε έξυπνα την μπάλα και η Καϊάφα με μία τρομερή ντρίπλα κέρδισε πέναλτι, στο οποίο η Σάντα ευστόχησε για το 3-2.

Έχοντας μπει στα τελευταία τρία λεπτά του ημιχρόνου, η ένταση ανέβηκε και δόθηκαν ποινές, όμως οι άμυνες παρέμειναν δυνατές και δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ. Ιδιαίτερα κρίσιμη άλλη μία επέμβαση της Μαυρωτά σε σουτ της Χαλδαίου, το οποίο κράτησε το 3-2, ενώ και η Κωνσταντοπούλου απέκρουσε ένα πολύ δυνατό σουτ. Στην λήξη του χρόνου, η Βουλιαγμένη κέρδισε αποβολή και το ημίχρονο έληξε 3-2.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Βουλιαγμένη να έχει παίκτρια παραπάνω για 19 δευτερόλεπτα, αλλά τον Ολυμπιακό να κερδίζει για πρώτη φορά το σπριντ. Η Τριχά κατάφερε να κερδίσει αποβολή και ενώ οι δύο ομάδες έπαιζαν στα ίσα 5-5, ένα σουτ της Σιούτη κατέληξε άουτ. Ο Ολυμπιακός έβγαλε μία άμυνα στο λιγότερο και στην επίθεση του κέρδισε αποβολή, η Λυδία Μαυρωτά όμως είπε ξανά «όχι» και το 3-2 παρέμεινε! Σε τεράστια ευκαιρία της Βουλιαγμένης να μειώσει μετέπειτα, μία λάθος πάσα κατέληξε στα χέρια της Αμαλίας Χριστοδούλου, η οποία επιχείρησε ένα σουτ το οποίο η Μαυρωτά και πάλι σταμάτησε.

Με σχεδόν το μισό της τρίτης περιόδου να έχει περάσει, η Τριχά σε κόντρα 1-0 σκόραρε για το 4-2 του Ολυμπιακού μετά από σχεδόν ένα οκτάλεπτο χωρίς γκολ. Με ενάμισι λεπτό να απομένει για τη λήξη της τρίτης περιόδου, πολύ ωραία συνεργασία της Σιούτη με την Τορνάρου στο πρώτο δοκάρι έφερε το 5-2. Στα τελευταία 50 δευτερόλεπτα, η Βουλιαγμένη κέρδισε αποβολή και η Άντι Μελιδώνη κάλεσε σε τάιμ άουτ. Τόσο η εκτέλεση της Καλαϊτζή, όσο και το σουτ της Σάντα στην επαναφορά κατέληξαν στο δοκάρι και το σκορ παρέμεινε 5-2 στη λήξη της περιόδου.

Το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Τριχά να κερδίζει το σπριντ, αλλά να μην ευστοχεί στην πρώτη επίθεση, κάτι το οποίο έκανε αργότερα η Αγγελίδη, η οποία με ένα πανέμορφο γκολ μείωσε σε 5-3. Αργότερα, η Κωνσταντοπούλου έκανε μία εκπληκτική επέμβαση σε τετ α τετ της Σάντα, η οποία κράτησε το προβάδισμα των δύο γκολ για τον Ολυμπιακό. Η Αλεξάνδρα Καλαϊτζή όμως, με ένα υπέροχο γυριστό έφερε το σκορ στο 5-4, ενώ δεν έμεναν πάνω από τρία λεπτά για να ολοκληρωθεί το παιχνίδι. 1:45 πριν το τέλος, η Αμαλία Χριστοδούλου σε κόντρα 1-0 με ένα ψηλοκρεμαστό ανέβασε ξανά τη διαφορά στα δύο γκολ, πετυχαίνοντας το 6-4. Το τελευταίο λεπτό προκάλεσε ανακοπή. Η Αγγελίδη μείωσε σε 6-5 με άλλο ένα τρομερό σουτ, ο Ολυμπιακός είχε χαμένη επίθεση, και με δέκα δευτερόλεπτα να απομένουν, η Σάντα επιχείρησε ένα σουτ στην διαγώνιο, το οποίο φανταζόμασταν να το πιάνει μόνο… ο Πάβιτς! Όμως τελικά, η Ευτυχία Κωνσταντοπούλου ήταν αυτή που έδιωξε το τελευταίο σε κόρνερ και χάρισε τον τίτλο στην ομάδα της.

Παρόντες στον μεγάλο τελικό ήταν ο πρόεδρος της ΚΟΕ, Κυριάκος Γιαννόπουλος, ο γενικός διευθυντής της ΚΟΕ, Γιάννης Γιαννουρής και η ομοσπονδιακή τεχνικός Αλεξία Καμμένου.

Την απονομή στον φιναλίστ ΝΟ Βουλιαγμένης έκανε η Εύη Μωραϊτίδου, έφορος υδατοσφαίρισης γυναικών της ΚΟΕ και στον πρωταθλητή Ολυμπιακό, η Κέλλυ Αραούζου, μέλος του Δ.Σ. της ΚΟΕ και εκπρόσωπος των αθλητών.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ 6-5

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 1-2, 2-0, 1-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Στέργιος Τοροσιάδης): Κωνσταντοπούλου, Μαργαρίτη 1, Τζωρτζακάκη 1, Σιούτη, Τριχά 1, Χαλδαίου 1, Τορνάρου 1, Δρακωτού, Α.Χριστοδούλου 1, Θεοφανοπούλου, Υφαντή, Αικ.Χριστοδούλου, Κωτσάκη, Λύγουρα, Παπαδοπούλου.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Άντυ Μελιδώνη): Λ.Μαυρωτά, Καϊάφα, Καλογεροπούλου, Σάντα 1, Μουστακαρία, Πιοβάν, Καλαϊτζή 1, Κρασσά, Παπανικολάου, Ανδρεάδη, Ευκαρπίδη, Αγγελίδη 3, Χατζή, Γεωργακοπούλου, Ντούλη.

Διαιτητές: Δασκαλοπούλου, Μαρκοπούλου