«Ερυθρόλευκο» το ντέρμπι στο Λαιμό!

Με μεγάλη νίκη ο Ολυμπιακός στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Α1 γυναικών!

Με το δεξί έκαναν τη φετινή τους πρεμιέρα οι πρωταθλήτριες Ευρώπης στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών, καθώς επιβλήθηκαν του ΝΟ Βουλιαγμένης με 5-9 στο πρώτο μεταξύ τους παιχνίδι στο κολυμβητήριο του Λαιμού!

Η διακύμανση:

Ο Ολυμπιακός άνοιξε το σκορ με κίνηση της Ξενάκη στον φουνταριστό και στη συνέχεια η Ελευθερία Πλευρίτου έκανε το 2-0 με σουτ από την περιφέρεια. Η Ριτζ μείωσε σε 2-1 στον παίκτη παραπάνω και δύο λεπτά αργότερα η Βασιλική Πλευρίτου αύξησε και πάλι τη διαφορά στα δύο γκολ στην κόντρα. Στην τελευταία επίθεση της Βουλιαγμένης, η Ριτζ σκόραρε για ακόμα μία φορά στον παίκτη παραπάνω, διαμορφώνοντας το 2-3 της πρώτης περιόδου.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου και μετά από δύο χαμένες επιθέσεις για τις δύο ομάδες η Ξενάκη ανέβασε τη διαφορά σε 2-4 στην κόντρα, με το υπόλοιπο οκτάλεπτο να περνάει χωρίς γκολ και τις δύο ομάδες να μη βρίσκουν λύσεις κυρίως στον παίκτη παραπάνω, η Σλίκινγκ ανέβασε τη διαφορά στα τρία γκολ δύο λεπτά πριν τη λήξη με σουτ από την περιφέρεια, κάνοντας το 2-5 του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η αρχηγός του Ολυμπιακού Μαργαρίτα Πλευρίτου έκανε το 2-6 στον παίκτη παραπάνω, ενώ στην επόμενη επίθεση η Ριτζ μείωσε και πάλι σε 3-6. Μετά από μία χαμένη επίθεση για την κάθε ομάδα, η Ξενάκη σκόραρε το τελευταίο γκολ της τρίτης περιόδου, κάνοντας το 3-7. Να σημειωθεί πως σε όλο τον αγώνα η τερματοφύλακας του ΝΟΒ Μαρίνα Κοτσιώνη ήταν εξαιρετική, κάνοντας καθοριστικές επεμβάσεις στην άμυνα της ομάδας του Λαιμού.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου η Σλίκινγκ «έγραψε» το 3-8 με σουτ από την περιφέρεια και λίγα λεπτά αργότερα η Τανκέεβα μείωσε σε 4-8 με ωραία ενέργεια στο πρώτο δοκάρι. Η Βασιλική Πλευρίτου σε τετ α τετ φάση ανέβασε στα πέντε γκολ τη διαφορά για τον Ολυμπιακό, ενώ το τελικό σκορ διαμορφώθηκε με τρομερή ενέργεια της Τανκέεβα από τον φουνταριστό, το οποίο ήταν και το ωραιότερο γκολ της αναμέτρησης.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 5-9

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 0-2, 1-2, 2-2

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Χ. Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Σλίκινγκ 2, Ελευθεριάδου, Κανετίδου, Ξενάκη 3, Σιούτη, Μ. Πλευρίτου 1, Τορνάρου, Β. Πλευρίτου 2, Τριχά, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Χαλδαίου

ΝΟ Βουλιαγμένης (Αντιόπη Μελιδώνη): Κοτσιώνη, Καιφά, Χυδηριώτη, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου, Ριτζ 3, Τανκέεβα 2, Πάτρα, Καλαϊτζή, Β. Διαμαντοπούλου, Σάντα, Αγγελίδη, Πάτρα, Καλογεροπούλου, Ανδρεάδη

Δηλώσεις:

Χάρης Παυλίδης: «Δεν ήμασταν τόσο συγκεντρωμένοι στην επίθεση, χάσαμε πολλά γκολ εύκολα, αλλά στην αρχή της περιόδου δίνουμε πάντα βάση στην άμυνα, χτίζουμε την ομάδα από εκεί. Δεν έχουμε κάνει πολλές προπονήσεις όλοι μαζί, δεν είμαστε έτοιμοι, έλειπαν οι μικρές για πολύ καιρό. Θα είμαστε καλύτεροι στη συνέχεια, σίγουρα. Αυτό που κρατάω, είναι ότι παίξαμε με πολλή διάθεση, είχαμε καλό ρυθμό και η άμυνά μας ήταν αρκετά καλή».

Έλενα Ξενάκη: «Το ματς κρίθηκε στην άμυνα. Η άμυνα είναι το κλειδί της ομάδας μας! Για πρεμιέρα του πρωταθλήματος εμφανιστήκαμε όσο καλύτερα μπορούσαμε. Είναι μακρύς ο δρόμος ακόμα. Για την ατομική μου απόδοση; Ό,τι επιτυγχάνουμε είναι ομαδικό, η δουλειά είναι ομαδική».