Επιστροφή με τρίποντο για τον νεανικό Πανιώνιο (VIDs)

Με νίκη επέστρεψε στο πρωτάθλημα υδατοσφαίρισης της Α1 Ανδρών ο Πανιώνιος, καθώς επιβλήθηκε με 8-5 επί του τυπικά γηπεδούχου ΝΟ Χίου στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης, για την 19η αγωνιστική.

Οι παίκτες του Κώστα Δήμου, τυπικά φιλοξενούμενοι στην έδρα τους, μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 3-0 στις αρχές της δεύτερης περιόδου. Οι Χιώτες ισοφάρισαν σε 3-3, αλλά οι κυανέρυθροι πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 4-3. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανιώνιος διαχειρίστηκε το υπέρ του αποτέλεσμα και έφτασε στη νίκη και στους 23 βαθμούς, ενώ το συγκρότημα του Γιώργου Ντόσκα παρέμεινε στους 9 β. και την προτελευταία θέση.

Για τον Πανιώνιο εκτός αγώνα έμειναν ο αρχηγός, Βέκκος, καθώς και οι Γιαννόπουλος, Καρακάσης, Δούκας, Αλεξίου, Γαβαλάς και Καζάζης. Και οι δύο προπονητές χρησιμοποίησαν νεαρούς παίκτες από τις ακαδημίες των ομάδων τους.

ΝΟ ΧΙΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 5-8

Οκτάλεπτα: 0-2, 3-2, 1-1, 1-3.

ΝΟ ΧΙΟΥ (Γιώργος Ντόσκας): Καρακούρος Ι., Μιμίδης Στ., Μιμίδης Μ., Σφηκάκης 1, Παππάς, Κουλιεράκης 1, Κανδιόγλου, Μαρουλάς, Κουρλιάφτης, Καλαργυρός 1, Καρακούρος Μ., Γκίλλας 2.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κώστας Δήμου): Φλέγκας, Κούκουνας, Γεωργακόπουλος, Σπούνερ 2, Δημακόπουλος 2, Νταλάπας 1, Βλατάκης, Πουρνάρας, Χέλμης, Φωταράς, Δήμου Δ. 3, Αναγνώστου, Τριανταφύλλου, Μπουζαλάς.

Διαιτητές: Κραβαρίτης, Δασκαλοπούλου

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός

***Να σημειώσουμε ότι για τη 19η αγωνιστική το παιχνίδι ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ – ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ δεν γίνεται, λόγω αποχώρησης του ΝΟ Χανίων από το υπόλοιπο του πρωταθλήματος και, σύμφωνα με την προκήρυξη, το κερδίζει ο Εθνικός με 5-0, ενώ ο ΝΟ Χανίων μηδενίζεται στον συγκεκριμένο αγώνα και του αφαιρείται ένας (-1) βαθμός.

Με αυτούς τους τρεις βαθμούς της νίκης του ο Εθνικός είναι σταθερά στην 5η θέση της βαθμολογίας με 29 β., αφήνοντας 6ο τον ΑΝΟ Γλυφάδας (27 β.).