Επικό παιχνίδι μέχρι τελευταίου δευτερολέπτου και η Ουγγαρία στον τελικό!

Σε έναν ημιτελικό ο οποίος ήταν θρίλερ μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, η οικοδέσποινα Ουγγαρία πήρε μία τεράστια νίκη απέναντι στην καταπληκτική Ολλανδία με 13-12 και προκρίθηκε στον τελικό, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει την Αμερική.

Ολλανδία και Ουγγαρία αναμετρήθηκαν στο Άλφρεντ Χάγιος για το δεύτερο εισιτήριο του μεγάλου τελικού του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος. Σε ένα σχεδόν κατάμεστο κολυμβητήριο οι δύο ομάδες έδωσαν μία πολύ όμορφη παράσταση. Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να δείχνουν πραγματικά ισοδύναμες και να μην επιτρέπει καμία από τις δύο το σκορ να ξεφύγει. Η Ίρις Γουλβς άνοιξε τον «χορό» των γκολ στην αναμέτρηση, με την Λεμέτρ να απαντά άμεσα. Η Σέβενιτς έκανε το 2-1 από την περιφέρεια στο 2:18 αλλά η απάντηση ήταν άμεση και πάλι από την Ντόρα Λεμέτρ, η οποία από την περιφέρεια έφερε το ματς στο 2-2 στο 1:37. Το πρώτο οκτάλεπτο τελείωσε με την Ολλανδία έχει προβάδισμα βραχείας κεφαλής ενός γκολ χάρη στο τέρμα της Τεν Μπρόεκ στα 23′ πριν το τέλος.

Το δεύτερο οκτάλεπτο είχε ακόμα εντονότερη επιθετική δραστηριότητα αλλά η ουσία παρέμεινε η ίδια, καθώς παρά τις όποιες προσπάθειες ιδιαίτερα της Ολλανδίας να πάρει προβάδισμα μεγαλύτερο του ενός γκολ, οι οικοδέσποινες δεν το επέτρεψαν σε καμία περίπτωση. Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την απόλυτη ισορροπία του 6-6. Αξιοσημείωτο στην άμυνα της Ουγγαρίας είναι πως κράτησαν για παραπάνω από ένα ημίχρονο στο 0 την Λόλα Μουλχάιζεν.

Στην εκκίνηση του δεύτερου ημιχρόνου οι ισορροπίες έμοιαζαν να αλλάζουν υπέρ των γηπεδούχων καθώς κατάφεραν να χτίσουν μία διαφορά δύο τερμάτων με ένα γκολ από τη Βάλι και δύο από την Γκάρντα. Δύο πολύ όμορφα γκολ όμως από την Μπέντε Ρόγκε κράτησαν πολύ κοντά τη Ολλανδία. Η Λεμέτρ όμως με το τρίτο της προσωπικό τέρμα έστειλε εκ νέου τη διαφορά στα δυο γκολ, κάνοντας το 10-8. Το παιχνίδι είχε ανοίξει αρκετά και αυτό το εκμεταλλεύτηκε και η Ολλανδία με την Τεν Μπρόεκ  να σκοράρει στον παραπάνω κάνοντας το 10-9. Η Ντόρα Λεμέτρ ήταν όμως ασταμάτητη… Με ένα κεραυνό έκανε το 11-9 σημειώνοντας το 4ο τέρμα της στην αναμέτρηση. Το τρίτο οκτάλεπτο έκλεισε με την Σιμόνε Φαν Ντε Κραατς να μειώνει σε 11-10.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι να είναι τρομερό και στο τελευταίο οκτάλεπτο με τις άμυνες να σκληραίνουν ελαφρώς. Η Ρεμπέκα Πάρκες έγραψε το 12-10 όμως η Φαν Ντε Κραατς σημείωσε το δεύτερο συνεχόμενο τέρμα για τη χώρα της. Μετά από πολλαπλές ματιές στο βίντεο, οι διαιτητές σωστά έδωσαν ότι το σουτ της Μουλχάιζεν πέρασε ολόκληρο το δοκάρι και δόθηκε γκολ, το πρώτο αλλά και πολύ σημαντικό για τη 17χρονη στο ματς. 12-12! Ωστόσο τα λόγια για την Ντόρα Λεμέτρ περισσεύουν καθώς πήρε το παιχνίδι στους όμως της και με ένα τρομερό περιφερειακό σουτ έκανε το 13-12. Στο 1:08 η Ολλανδία έχασε μία μοναδική ευκαιρία για την ισοφάριση, ωστόσο στη συνέχεια έβγαλαν την άμυνα και ο Ευάγγελος Δουδέσης κάλεσε τάιμ άουτ. Η Ουγγαρία έβγαλε την άμυνα που χρειαζόταν στο τέλος, με την Άλντα Μαγιάρι να κάνει μία πολύ δύσκολη απόκρουση και πήρε την πρόκριση για τον τελικό.