Έπεσαν κορμιά στο Τριέστε – Σαβόνα… Ισόπαλο το ντέρμπι της Λιγουρίας με αρκετούς τραυματισμούς!

by Δέσποινα Μπαλαχτάρη

Σε… τεντωμένο σχοινί Τριέστε και Σαβόνα στον έτερο ημιτελικό του Euro Cup! Ένα ντέρμπι… πόλης και όχι εθνικής εμβέλειας, έμελλε να θυμίσει πόλο απ’ τα παλιά το βράδυ της Τετάρτης 01/03 στην Τεργέστη, εκεί όπου είδαμε ένα ματς – χωρίς υπερβολές – «αίμα και άμμος» το οποίο ολοκληρώθηκε χωρίς νικητή.

ΤΡΙΕΣΤΕ – ΣΑΒΟΝΑ 9-9

Η ομάδα του Αλμπέρτο Ανγκελίνι ήδη περιμένει με… ανοιχτές αγκάλες την Τριέστε στις 22 Μαρτίου για την δεύτερη και καθοριστικότερη πράξη του ιταλικού ντέρμπι, στον πρώτο ημιτελικό του οποίου η Σαβόνα έδειξε ένα ελαφρώς καλύτερο πρόσωπο μέχρι την ανάπαυλα. Η υψηλή αποτελεσματικότητα της Σαβόνα προήλθε κατά βάση από τα τρία τέρματα του Τζούριτς στο πρώτο ημίχρονο, δυο εκ των οποίων σε παίκτη παραπάνω, ενώ συνολικά οι ποινές βρέθηκαν σε απόλυτη ισορροπία (12 – 12). Επανερχόμενοι από το ημίχρονο, οι παίκτες της Τριέστε στηρίχθηκαν αρκετά στο έργο του Μπουλιούμπασιτς στην άμυνα του Μπρούνι, με τον ίδιο τον Κροάτη να ισοφαρίζει πανηγυρικά σε 6-6 στα 01:41 του τρίτου μέρους, τροφοδοτώντας ουσιαστικά – λίγο αργότερα τον Βαλεντίνο για το προβάδισμα των «γηπεδούχων» με 7-6 (00:19), ενώ ο Ανγκελίνι δέχτηκε κίτρινη κάρτα.

Χρειάστηκε βέβαια να πιάσουμε ποπ-κορν για τα τελευταία 6 λεπτά του ματς και να δούμε αρχικά το χτύπημα του Ινάμπα στον αρχηγό της Σαβόνα – Εντουάρντο Καμποπιάνο, να προκαλεί αιμορραγία στο τόξο του φρυδιού του Ιταλού, ενώ ο Ιάπωνας περιφερειακός  αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για βιαιοπραγία σε άλλο παίκτη(!) και η ομάδα του Μπετίνι αγωνιζόταν για 4 λεπτά με παίκτη λιγότερο στο ματς! Ο Τζουρίτς δεν λάθεψε στο 2ο πέναλτι του αγώνα και ισοφάρισε αμέσως σε 8-8 (05:04), όμως ο Μπίνι «τρύπωσε» στην εστία του διεθνή πορτιέρε της Σετεμπέλο – Τζιανμάρκο Νικόζια με μακρινό εντυπωσιακό σουτ και έφερε την Τριέστε ξανά μπροστά με 9-8! Κάθε ισορροπία και ψυχραιμία είχε πλέον χαθεί και για τις δυο ομάδες της Λιγουρίας, με τον Ανγκελίνι να καλεί τάιμ άουτ για να κατευνάσει τα πράγματα, αφού λίγο νωρίτερα ο Τζούριτς είχε υπογράψει το 9-9 με το 6ο του προσωπικό τέρμα. Μόλις 22″ πριν την λήξη, ο αρχηγός της Τριέστε – Ρέι Πετρόνιο, αποβλήθηκε επίσης με αντικατάσταση, όμως το πρώτο συμπέρασμα μετά το συμβάν του Ιάπωνα, είναι ότι ο Ινάμπα δεν δύναται να αγωνιστεί στον δεύτερο ημιτελικό στην έδρα της Σαβόνα. Παρόλα αυτά, όπως γνωστοποιήθηκε από την ομάδα της Σαβόνα, οι «ερυθρόλευκοι» Ιταλοί θα αγωνίζονται επίσης με απώλειες στον επαναληπτικό, καθώς ο Μάριο Γκουίντι τραυματίστηκε μετά από έντονη διαμάχη με τον Ίβο Μπέγκο, με φόβους για σοβαρή βλάβη στο τύμπανο…

Τα οκτάλεπτα: 1-2, 2-2, 4-2, 2-3

TRIEST: Oliva, Podgornik, Petronio 1, Buljubasic 1, M. Vrlic, Valentino 2, Bego, Mezzarobba, Razzi, Y. Inaba 1, Bini 1, Mladossich 2, Ghiara. Herds Bettini

BPER SAVONA: Nicosia, Rocchi 1, A. Patchaliev, Giovanetti, Panerai, Urbinati, Caldieri, Bruni 1, Campopiano, M. Guidi, Djurdjic 6 (2 pens), Lanzoni 1, Da Rold. All. Angelini