Ένταση και βιαιοπραγίες για την 7η θέση!

Έναν αγώνα με πολύ δυνατές μονομαχίες στα όρια του επιτρεπτού έδωσαν το μεσημέρι του Σαββάτου η Μπρέσια και η Σπαντάου, με τη φάση που στιγμάτισε την αναμέτρηση να είναι το χτύπημα του Πρεσούτι στον Πγιέσιβατς στο 2:33 της τρίτης περιόδου.

Σπαντάου – Μπρέσια 10-14

Η συγκεκριμένη φάση ενίσχυσε τη Σπαντάου, η οποία έπαιξε με παίκτη παραπάνω για τέσσερα λεπτά και σκόραρε δύο φορές μετατρέποντας το 6-5 υπέρ τους σε 8-5 στο τέλος του τρίτου οκταλέπτου.

Η Σπαντάου είχε ακόμη δύο λεπτά στην έσχατη περίοδο με παίκτη παραπάνω, ωστόσο ο Ρίτζο ήταν εκείνος που μείωσε για τη Μπρέσια σε 8-6.

5:44 πριν τη λήξη ο Μλάτζαν Γιάνοβιτς αποβλήθηκε με αντικατάσταση, ενώ με αντικατάσταση πέρασε εκτός και ο φουνταριστός της Σπαντάου Πγιέσιβατς ύστερα από λίγο.

Και όμως, τα χτυπήματα δεν σταμάτησαν εκεί καθώς ο Σαουντάριερ της Σπαντάου χτύπησε τον Μπερτόλι και δόθηκε αποβολή χωρίς αντικατάσταση και πέναλτι στη Μπρέσια για βιαιοπραγία όπως ορίζει ο κανονισμός.

Ο Ρίτζο ήταν εύστοχος και έκανε το 8-7 για τη Μπρέσια 2:48 πριν το τέλος του οκταλέπτου, ενώ ο Μάνζι σε παίκτη παραπάνω ισοφάρισε 1:50 πριν τη λήξη της 3ης περιόδου σε 8-8.

Την ολική ανατροπή πέτυχε με γκολ στην κόντρα του Πάσκοβιτς η Μπρέσια 0:41 πριν το τέλος για το 8-9.

Το κερασάκι στην τούρτα στη λήξη του τρίτου οκταλέπτου έβαλε ο Μπερτόλι με γκολ στην κόντρα για τη Μπρέσια.

Στην τελευταία περίοδο, o Πάσκοβιτς σημείωσε το 11ο γκολ της Μπρέσια σε παίκτη παραπάνω, δίνοντας ξεκάθαρο προβάδισμα στην ιταλική ομάδα.

Λίγα πράγματα άλλαξαν στη συνέχεια, όπως για παράδειγμα ακόμη μια αποβολή με αντικατάσταση του Κούπερς για τη Σπαντάου και του Νόρα για τους Ιταλούς, με τη Μπρέσια εν τέλει να κατακτά την 7η θέση στο FINAL 8 και τη Σπαντάου να ολοκληρώνει την παρουσία της ως όγδοη.

Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Κρίστιαν Πρεσούτι με κλέψιμο στο κέντρο, σκοράροντας από μακριά ενόσω ο αντίπαλος τερματοφύλακας ήταν εκτός εστίας, ενώ ακολούθησαν ακόμη δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα από Σταμ και Μάνζι, για ολοκληρωθεί ο αγώνας με σκορ 10-14.

Μάλιστα, με τη λήξη του αγώνα ο Βούκσεβιτς ζήτησε τον λόγο από τον Ντέντοβιτς της Σπαντάου για το σκληρό παιχνίδι του δεύτερου και για λίγο αποφεύχθηκε η σύρραξη!