Ελλάδα – Ιαπωνία: Επικίνδυνοι ναι, καλύτεροι όχι… (20:30)

Δύο στόχους κυνηγά το βράδυ της Πέμπτης στις 20:30 (ΕΡΤ) η Εθνική ομάδα ανδρών, καθώς οι Ασημένιοι Ολυμπιονίκες του Τόκιο αντιμετωπίζουν την Ιαπωνία και θέλουν να πετύχουν την πρώτη τους νίκη, πρωταρχικά και εν συνεχεία αυτή να επιτευχθεί με όση μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων γίνεται.

Η Ιαπωνία χαρακτηρίζεται και είναι μια επικίνδυνη ομάδα, με ιδιαίτερο τρόπο παιχνιδιού, ωστόσο τα φιλικά με την εν λόγω χώρα στον Πειραιά πριν την αναχώρηση για Βουδαπέστη, έχουν λειτουργήσει ευεργετικά έως τώρα για το σύνολο του Θοδωρή Βλάχου. Παράλληλα, γνωρίζουμε την Ιαπωνία, όπως μας γνωρίζει και εκείνη, με την Ελλάδα να είναι το φαβορί για την επικράτηση.

Οι Ιάπωνες στηρίζονται επιθετικά στον αεικίνητο Γιοσούκι Ινάμπα, που είναι το μεγάλο τους όπλο, αλλά επίσης και στους Αντάτσι, Σουζούκι και Μιτσούρου Τακάτα, παίκτες οι οποίοι έχουν και τη μερίδα του λέοντος στα λεπτά συμμετοχής, τουλάχιστον όσον αφορά την πρώτη εμφάνιση των Ιαπώνων στο τουρνουά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος.

Από την άλλη, είναι χαρακτηριστικό ότι για την Ελλάδα, στο μεγάλο ντέρμπι με την Κροατία το οποίο έληξε με ισοπαλία 8-8, ο Άγγελος Βλαχόπουλος δεν έχασε λεπτό συμμετοχής (32′), ο αρχηγός μας, Γιάννης Φουντούλης αγωνίστηκε 31 λεπτά, ενώ ο Ντίνος Γενηδουνιάς 30, εξαιρώντας πάντα τον τερματοφύλακα, Μάνο Ζερδεβά που έπαιξε όλο το πρώτο παιχνίδι κάτω από τα δοκάρια. Στο ροτέισον της Ελλάδας, ακολουθούν οι Αργυρόπουλος με 23 λεπτά και Παπαναστασίου με 21, αλλά αυτά λίγη σημασία έχουν, καθώς κάθε αγώνας είναι ξεχωριστός και η συμμετοχή προσαρμόζεται στις ανάγκες του αγώνα.

Το παιχνίδι με την Ιαπωνία είναι προγραμματισμένο για τις 20:30 και θα μεταδοθεί από την ΕΡΤ. Οι Ιάπωνες, την 1η αγωνιστική, επικράτησαν 12-11 της Γερμανίας και αυτή τη στιγμή είναι στην πρώτη θέση του εν λόγω Ομίλου.