Εκπληκτική Ιαπωνία, αλλά το Μαυροβούνιο είχε… Λάζοβιτς!

Ένα τρομερό ντέρμπι έλαβε χώρα στο… Wembley της υδατοσφαίρισης, το κολυμβητήριο Άλφρεντ Χάγιος της Βουδαπέστης, εκεί όπου η Ιαπωνία έδειξε για ακόμη έναν αγώνα τον λόγο που έχει κερδίσει τον σεβασμό της παγκόσμιας υδατοσφαίρισης.

Μαυροβούνιο – Ιαπωνία 10-9

Συγκεκριμένα, οι 13 «Νίντζα» της Ιαπωνίας έβαλαν πολύ δύσκολα στο Μαυροβούνιο, στο χιαστί παιχνίδι για την είσοδο στα προημιτελικά του 19ου παγκοσμίου πρωταθλήματος, όμως η ομάδα του Βλάντιμιρ Γκοΐκοβιτς έχοντας σε απίστευτη ημέρα στο τέρμα τον Ντέγιαν Λάζοβιτς (περισσότερες από 20 αποκρούσεις) άντεξε την πίεση και πήρε στο φινάλε το εισιτήριο για τους «8»!

Έως και το τρίτο οκτάλεπτο οι Ιάπωνες βρίσκονταν μπροστά στο σκορ, το Μαυροβούνιο ισοφάρισε σε 8-8 στο τέλος της τρίτης περιόδου και στην τελευταία περίοδο, οι Μαυροβούνιοι σκόραραν δύο φορές σε παίκτη παραπάνω στο τέταρτο οκτάλεπτο και ένα λεπτό πριν τη λήξη ο Ατσούκι μείωσε σε 10-9, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, με το Μαυροβούνιο να μπαίνει, με πάρα πολύ μεγάλη δυσκολία, στα προημιτελικά!

Στο φινάλε υπήρξε αναστάτωση, το παιχνίδι δεν ολοκληρώθηκε αμέσως, καθώς έγινε εξέταση του VAR και στη συνέχεια δόθηκε ένα δευτερόλεπτο στο Μαυροβούνιο μετά την επαναφορά, με την αναμέτρηση να λήγει με τελικό σκορ το 10-9.

Πλέον, το Μαυροβούνιο θα τεθεί αντιμέτωπο με την Ισπανία στα προημιτελικά, σε ένα πολύ δυνατό ζευγάρι, στο οποίο οι Ισπανοί αυτή τη στιγμή θα μπορούσαν να θεωρηθούν το φαβορί.