Έκλεισε με νίκη το 2019 ο ΑΟΠΦ

Ολομόναχο στην 5η θέση της Α1 ανδρών ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο το Π.Φάληρο, καθώς η ομάδα του Τεό Λοράντου κέρδισε τον Εθνικό Πειραιώς στο «Ρέστειο» για την 11η αγωνιστική και έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το 2019!

Π.Φάληρο – Εθνικός Πειραιώς 12-8

Στο ξεκίνημα ο Εθνικός μπήκε καλύτερα, έπαιξε με ψυχραιμία και βρήκε δύο γκολ από το φουνταριστό με τον Τεσάνοβιτς να κάνει καλή και σκληρή δουλειά στα 2μ., ενώ ακολούθησε ένα πέναλτι του Παπαδόγκωνα και ένα τέρμα του Θαλασσινού που πέρασε τη μπάλα από τα μπλοκ και έκανε το 2-4 στο πρώτο οκτάλεπτο.

Το σκηνικό άλλαξε άρδην στη δεύτερη περίοδο, καθώς πέραν των πρώτων λεπτών και του τέρματος του Τρούλου με υποδοχή της μπάλας και άμεση εκτέλεση, αλλά και εκείνου του Τεσάνοβιτς σε παραπάνω, με τη μπάλα να περνά οριακά τη γραμμή, το Π.Φάληρο πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και το επιμέρους 5-1 του δεύτερου οκταλέπτου ανέτρεψε τα δεδομένα. Από 3-5, ένα γκολ του Ντε Σόουζα, ένα φανταστικό σουτ του Γαρδίκα στην απέναντι γωνία με σκαστό και ένα ακόμη από τον Τρούλο έκαναν το σκορ 6-5 και έδωσαν το προβάδισμα στην ομάδα του Λοράντου.

Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 7-6 καθώς ακολούθησε ένα γκολ του Τσολακούδη, που από την τηλεόραση φάνηκε ως οφσάιντ αλλά δεν υπήρχε πλάνο σε ευθεία γραμμή και μια πανέξυπνη λόμπα του Γιώργου Τοράκη, ο οποίος στο τέλος του αγώνα δέχθηκε τη βοήθεια του ιατρού καθώς είχε χτυπήσει στο πρόσωπο.

Έκτοτε και έως το τέλος του αγώνα το Φάληρο δεν έχασε το προβάδισμα και μάλιστα άνοιξε τη διαφορά εν συνεχεία, με την ομάδα του Φάνη Κουντουδιού να μην καταφέρνει να πλησιάσει εκ νέου, μένοντας στους 15 βαθμούς.

Πρώτοι σκόρερ του αγώνα ήταν ο Τεσάνοβιτς και ο Τρούλος με 3 γκολ έκαστος!

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ – ΕΘΝΙΚΟΣ 12-8

Οκτάλεπτα: 2-4,5-2, 3-1, 2-1.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Τεό Λοράντος) : Χαϊδόπουλος, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 1, Αλαφραγκής 2, Αθυμαρίτης, Δίπλαρος 1, Τσολακούδης 1, Ρομπόπουλος 1, Κοπελιάδης 1, Τρούλος 3, Ντε Σόουζα 1, Γαβαλάς, Μητράκης, Δήμου, Κουρμελές

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Παπαλουκάς, Θαλασσινός 1, Τεσάνοβιτς 3, Κουτσιαλής, Τοράκης 1, Παπαδόγκωνας 2, Χονδροκούκης, Πρωτοψάλτης, Λιαπάκης 1, Καραβιώτης, Ξυλούρης, Κατσαγούνος, Μπελέσης.

Διαιτητές: Μοίραλης, Δαμιανάκης

Αλυτάρχης: Λευτέρης Γιαννέλλης