Έκανε το πρώτο βήμα ο ΑΝΟΓ κόντρα στον μαχητικό Πανιώνιο!

Νίκη για την Γλυφάδα στον αγώνα που άνοιξε την «αυλαία» του κυπέλλου Ελλάδας υδατοσφαίρισης γυναικών για το 2022!

Με το «δεξί» ξεκίνησε η Γλυφάδα τις υποχρεώσεις της στο κύπελλο Ελλάδας γυναικών, επικρατώντας με 10-7 του Πανιωνίου στο κολυμβητήριο «Αντώνης Δημητρόπουλος».

Η ομάδα του Θοδωρή Ανδρεάκου βρισκόταν μπροστά καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, βρέθηκε να προηγείται μέχρι και 8-4 στην τρίτη περίοδο, με τον «Ιστορικό» να κάνει μία προσπάθεια για να πλησιάσει στο σκορ στα τελευταία οκτώ λεπτά και να μειώνει μέχρι και σε 9-7, ένα γκολ όμως του ΑΝΟΓ στο τέλος «κλείδωσε» την νίκη για τις γηπεδούχες. Ο Πανιώνιος, από την άλλη, θα βάλει τα δυνατά του στον επαναληπτικό αγώνα την Δευτέρα 28 Φεβρουαρίου στην Νέα Σμύρνη, έτσι ώστε να φανεί ακόμα πιο ανταγωνιστικός.

Τρία τέρματα για τον ΑΝΟΓ σημείωσαν οι Κοντογιάννη και Κούλχας, ενώ για τον Πανιώνιο, η Μύριαμ Μπογκατσένκο σημείωσε επίσης τρία γκολ.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 10-7

Τα οκτάλεπτα: 4-2, 3-1, 1-3, 2-1

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I-REPAIR (Θοδωρής Ανδρεάκος): Γκανγκλ, Νίνου Παναγιώτα 1, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου, Αντωνιάδη 1, Κολιτσοπούλου, Κούλχας 3, Φουντωτού 2, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 3, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Τζούρκα, Σαφέτη, Μαυρωτά Ιφιγ.1, Πουστινίκοβα, Κοτσάφτη, Ξανθοπούλου, Μπογκατσένκο 3, Λούδη 1, Βαζαίου, Πετεινάτου, Παπαναστασίου Δημ.1, Παπαναστασίου Ανθία 1, Μήτσου, Καρυπίδου, Κελαδίτη.

Διαιτητές: Κωνσταντινίδης, Δασκαλοπούλου

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός