Έκαμψε την αντίσταση του ΝΟ Χίου και επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας

Στις νίκες επέστρεψε ο Απόλλωνας Σμύρνης καθώς έκαμψε με 13-10 την αντίσταση της μαχητικού ΝΟ Χίου για την 9η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α1 Ανδρών στο Ιωνικό κολυμβητήριο. Το σύνολο του Νίκου Δεληγιάννη βρίσκεται στη δεύτερη θέση και έφτασε τους 21 βαθμούς, ενώ οι Χιώτες έχουν τρεις και στρέφουν την προσοχή τους στα επόμενα παιχνίδια.

ΝΟ Χίου – Απόλλων Σμύρνης 10-13

Ο ΝΟ Χίου προηγήθηκαν με 3-1 και 4-3 πριν το 4-4 της πρώτης περιόδου, με τους παίκτες του Νίκου Δεληγιάννη να κλείνουν το ημίχρονο με προβάδισμα τριών γκολ (8-5) χάρις σε ένα επί μέρους 4-1 στο δεύτερο οκτάλεπτο. Στο τρίτο οκτάλεπτο, ωστόσο ο ΝΟ Χίου με ένα 4-0 σερί κατάφερε να προηγηθεί με 9-8 στα 1:44 για τη λήξη του, για να απαντήσουν αρχικά ο Γαρδίκας ισοφάρισε σε 9-9 στο 1:14 και εν συνεχεία ο Μπογκτάνοβιτς για το 10-9 στα 36 δευτερόλεπτα. Παρόλα αυτά οι νησιώτες ισοφάρισαν σε 10-10 με τον Στέλιο Μιμίδη στο 6:44 για τη λήξη του αγώνα αλλά στο φινάλε η εμπειρία των παικτών του Απόλλωνα φάνηκε καθώς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπογκντάνοβιτς έκανε το 11-10 και ο Νίκος Γαρδίκας το 12-10 τρία λεπτά για το τέλος του αγώνα που ουσιαστικά «σφράγισε» τη νίκη για τους φιλοξενούμενους.

Πρώτος σκόρερ για τον Απόλλωνα ήταν ο Νίκολα Μπογκντάνοβιτς που σημείωσε πέντε τέρματα, ενώ τέσσερα πρόσθεσε ο Νίκος Γαρδίκας. Από πλευράς Χίου τέσσερα τέρματα πέτυχε ο Στέλιος Μιμίδης και τρία ο Μιχάλης Καρακούρος.

ΝΟ Χίου – Απόλλων Σμύρνης 10-13 (4-4, 1-4, 4-2, 1-3)

ΝΟ Χίου (Μάκης Βολτυράκης): Καρακούρος Ι., Μιμίδης 4, Φρυδάς Κ., Καρακούρος 3, Καλαργυρός, Κοτσαμπάς, Γκάγκουλιτς 1, Πανταζόπουλος, Μαρουλάς, Αμπαζής 1, Αγιωργούσης 1, Φρυδάς Δ., Γιανναράς

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 5, Μόκκας, Τρούλος 2, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι, Χονδροκούκης, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας 4, Τσαχειλίδης, Σολανάκης 1, Καβουσανός, Τόττης