Είδαμε ματσάρα στο Ποσειδώνιο και ο ΠΑΟΚ τη νίκη με «φύλακα άγγελο» Μανθογιάννη!

Ο ΠΑΟΚ ήταν νικητής του ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του Α’ ομίλου της Α1 των ανδρών στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι!

Τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 4-5 στα μισά της τρίτης περιόδου, ο ΠΑΟΚ κατάφερε, έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον τερματοφύλακά του Σταύρο Μανθογιάννη να πάρει τη νίκη κόντρα στο Παλαιό Φάληρο με 8-7 στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών, μετά από ένα παιχνίδι για γερά νεύρα και μεγάλες ανατροπές!

Η διακύμανση του αγώνα:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Φάληρο να ανοίγει το σκορ με πολύ ωραίο γυριστό του Τσαγκάρη στα δύο μέτρα. Στη συνέχεια, ο Σαρησάββας ισοφάρισε με σουτ από το 1, διαμορφώνοντας το 1-1 της πρώτης περιόδου. Αφού το μεγαλύτερο μέρος του δεύτερου οκταλέπτου πέρασε χωρίς γκολ, ο Κεχαλάρης με σουτ στον παραπάνω, ύστερα από κόρνερ που είχε κερδίσει ο ίδιος με σουτ από την ίδια θέση, έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τους οικοδεσπότες, ενώ σε εύστοχο πέναλτι που δόθηκε στο φουνταριστό ο Μιλάρντοβιτς διαμόρφωσε το 3-1 του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Παλαιό Φάληρο μπήκε πιο δυναμικά και με δύο συνεχόμενα γκολ του Ντε Φρέιτας έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Ο Μηλάς έβαλε και πάλι τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ με φοβερό σουτ από το 1, αλλά ο Σέιν λίγα λεπτά αργότερα ισοφάρισε και πάλι σε 4-4 με ψηλοκρεμαστό σουτ από τη θέση 2 στη λήξη του χρόνου. Ο Παπαδόπουλος με αιφνιδιαστικό σουτ από το 5 στον παραπάνω έβαλε μπροστά το Παλαιό Φάληρο και στη συνέχεια ο Μιλάρντοβιτς στην κόντρα έκανε το 5-5 για τον «δικέφαλο».

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Νίκος Προσινικλής έδωσε και πάλι προβάδισμα στον ΠΑΟΚ με τρομερό σουτ από το 2 στον παίκτη παραπάνω και ο ίδιος έκανε το 7-5 δύο φάσεις μετά με σουτ από το 1. Ο Τσαχιλίδης μείωσε με ωραίο διαγώνιο μπάσιμο σε 7-6 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Κεχαλάρης αύξησε και πάλι τη διαφορά στα δύο γκολ με έναν «κεραυνό» από τη θέση 4. Το τελικό σκορ του παιχνιδιού διαμορφώθηκε λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη με εύστοχο πέναλτι του Παπαδόπουλου.

ΠΑΟΚ- ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ 8-7

Ο αγώνας ξεκίνησε με καθυστέρηση λόγω καθυστερημένης άφιξης της αποστολής του Παλαιού Φαλήρου εξαιτίας της ομίχλης από το αεροδρόμιο.

Οκτάλεπτα: 1-1, 2-0, 2-4, 3-2.

ΠΑΟΚ (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας 1, Μηλάς 1, Προσινικλής Ν. 2, Μαρινάγης, Κεχαλάρης 2, Μιλάρντοβιτς 2, Σγουρίδης, Μπαγλατζής, Προσινικλής Π., Μαραγκός, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Ιωσήφ, Σαλέχ.

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Χαϊδόπουλος, Τζώρτζης, Καλής, Κλήμος 1, Καραβιώτης, Παπαδόπουλος Γ. 1, Ντε Φρέιτας 4, Χαλυβόπουλος, Λιαπάκης, Τσαχιλίδης 1, Τσαγκάρης, Μητράκης, Κοντονής, Κουρμελές.

Διαιτητές: Μοίραλης, Μπουδραμής

Αλυτάρχης: Σιώης Πολυζώης