Είχαμε να δούμε… 10 χρόνια τέτοιο Πανιώνιο!

Πήρε ο «Ιστορικός» το ντέρμπι της Νέας Σμύρνης!

Δεν σταματά πουθενά ο Πανιώνιος! Μετά και την τεράστια νίκη επί του Απόλλωνα στην 1η αγωνιστική της Β΄φάσης, ο «Ιστορικός» επιβλήθηκε με 12-8 του ΝΟ Βουλιαγμένης σε ένα συγκλονιστικό ντέρμπι που διεξήχθη στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης. Οι οικοδεσπότες, έχοντας την απόλυτη κυριαρχία στην επίθεση και παίζοντας άμυνα για σεμινάριο, δεν επέτρεψαν σε κανένα σημείο του παιχνιδιού, εκτός από το αρχικό 0-1, στον ΝΟΒ να περάσει μπροστά η έστω να ισοφαρίσει, ενώ έφτασαν να προηγούνται μέχρι και 10-5 και αργότερα 12-7, έχοντας κορυφαίο τον Τάκη Δήμου με τρία γκολ.

Η ομάδα του Κώστα Δήμου, έφτασε αισίως τους 39 βαθμούς στον όμιλο των κορυφαίων, ισοφαρίζοντας την σημερινή του αντίπαλο στην δεύτερη θέση, ενώ έκανε ίσως τα δύο κορυφαία του παιχνίδια στο πέρας της σεζόν σε δύο σερί αγωνιστικές, ενόψει και της 3ης αγωνιστικής, που θα βρεθεί αντιμέτωπος με τα μεγαθήρια του Ολυμπιακού, οι οποίοι έχοντας 48 βαθμούς απέχουν αρκετά στην κορυφή του ομίλου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 12-8

Η διακύμανση του αγώνα:

Η Βουλιαγμένη προηγήθηκε αρχικά με 1-0 με γκολ του Λόζινα, όμως τρέχοντας ένα σερί 3-0 ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 3-1 με γκολ των Σπούνερ, Κοπελιάδη και Ζουρίδη λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ στην αμέσως επόμενη επίθεση ο ΝΟΒ κέρδισε πέναλτι, με τον Καπότση να ευστοχεί για το 3-2. Στο τελευταίο λεπτό της περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μεγάλη ευκαιρία σε παραπάνω, με τους διαιτητές να υποδεικνύουν βούλιαγμα μετά από εξαιρετική άμυνα του Πανιωνίου και την πρώτη περίοδο να λήγει με το 3-2 υπέρ του.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Τάκης Δήμου με τρομερό σουτ από αριστερά αύξησε το προβάδισμα σε 4-2, έπειτα από ασίστ του Παπάκου στο φουνταριστό. Στο 5:33 πριν το ημίχρονο, ο Παπάκος βρέθηκε στα 2μ μόνος του και με πάσα του Μοσκόφ «έγραψε» το 5-2 για τον Πανιώνιο σε φάση τετ α τετ με τον Τζωρτζάτο. Αμέσως μετά, η Βουλιαγμένη μείωσε σε 5-3 με σκαστό στη διαγώνιο του Αριστείδη Χαλυβόπουλου από αριστερά στον παραπάνω, ενώ στα τελευταία τέσσερα λεπτά ένας ακόμη «κεραυνός» του Δήμου από έξω έβαλε μπροστά τους οικοδεσπότες με 6-3. Στα τελευταία δύο λεπτά του ημιχρόνου, η Βουλιαγμένη γύρισε υποδειγματικά την μπάλα στην περιφέρεια και ο Λόζινα κέρδισε την αποβολή, με τον Γκιουβέτση από αριστερά να μειώνει σε 6-4. Στην επόμενη επίθεση, δόθηκε επίσης αποβολή, αυτή τη φορά υπέρ του Πανιωνίου, με τον Δήμου να κερδίζει την ποινή και με ένα no look τελείωμα στο δεύτερο δοκάρι να αυξάνει ξανά τη διαφορά στα τρία γκολ, κάνοντας το 7-4. Με 2 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Αλαφραγκής μείωσε σε φάση – κόντρα και έπειτα από ασίστ του Μυλωνάκη στο 7-5 του ημιχρόνου.

Με το… δεξί μπήκε και στην τρίτη περίοδο ο Πανιώνιος, ο οποίος εκτός από το σπριντ κέρδισε και αποβολή και ο Μοσκόφ με γρήγορο σουτ, το πρώτο του για σήμερα, έδωσε και πάλι «αέρα» τριών γκολ, σκοράροντας από αριστερά για το 8-5. Η Βουλιαγμένη έχασε την επόμενη επίθεση και ο Κοπελιάδης κέρδισε πέναλτι στην κόντρα, στο οποίο ο Μοσκόφ ευστόχησε, μετατρέποντας το σκορ σε 9-5. Ο «Ιστορικός» δεν σταμάτησε εκεί, και ο Παπάκος με γύρισμα στα 2μ έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα πέντε γκολ, σημειώνοντας το 10-5. Με τον Μάνο Ανδρεάδη να έχει περάσει πλέον κάτω από τα δοκάρια, η ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν σκόραρε μετά από αρκετή ώρα με ριμπάουντ του Αλαφραγκή στο πρώτο δοκάρι στον παραπάνω, μειώνοντας στο 10-6. Έχοντας μπει στα τελευταία τρία λεπτά της περιόδου, ο Μοσκόφ πήρε να πάρει εξάμετρο, όμως με ωραία συνεργασία με τον Μυλωνάκη, ο Καλογερόπουλος κατάφερε να κλέψει την μπάλα από τον Μαυροβούνιο, ο οποίος στην συνέχεια υπέκυψε σε ποινή και οι «μπέμπηδες» σκόραραν και πάλι για το 10-7 με σουτ του Μάριου Καπότση από αριστερά. Παρ’ όλα αυτά, με ωραία κίνησή του από αριστερά, ο Μπουζαλάς κέρδισε πέναλτι πάνω στον Καπότση, στο οποίο ο Κοπελιάδης ευστόχησε για το 11-7 υπέρ των «κυανέρυθρων», με το οποίο και έληξε η τρίτη περίοδος.

Στην τελευταία περίοδο και μετά από ένα σερί χαμένων επιθέσεων, έμελλε να περάσει το μισό σχεδόν μέρος της περιόδου, μέχρι ο Μοσκόφ να διαμορφώσει το 12-7 του Πανιωνίου και ουσιαστικά να «κλειδώσει» την νίκη της ομάδας του. Ταυτόχρονα, υπήρξε μικρή ένταση στην ίδια φάση, με τον Χαλυβόπουλο και τον Σπούνερ να αποβάλλονται με αντικατάσταση πριν την σέντρα. Το τελικό 12-8 διαμορφώθηκε από τον Πάπαριτς 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.