Έδωσε χρόνο στις νεαρές, έφθασε τις 3 νίκες ο Εθνικός Πειραιά!

Την τρίτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Α1 γυναικών πέτυχε το απόγευμα της Τετάρτης ο Εθνικός Πειραιά, καθώς χωρίς πρόβλημα επικράτησε 15-5 του πολύ νεανικού ΝΟ Ρεθύμνου στον Πειραιά.

Με αυτή τη νίκη, η ομάδα του Μάρκο Μίτσιτς έφθασε τους 9 βαθμούς, ενώ πολλές νεαρές αθλήτριες του Εθνικού πήραν χρόνο συμμετοχής και ξεκουράστηκαν η Ιωάννα και Στεφανία Χαραλαμπίδη. Από την άλλη, η ο ΝΟΡ του Ανέστη Πεσματζόγλου παρέμεινε στους 6 βαθμούς, ωστόσο δείχνει πολύ καλά στοιχεία ως σύνολο και σίγουρα έχει να δώσει πράγματα στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Εθνικός Πειραιά – ΝΟ Ρεθύμνου 15-5

Ο Εθνικός Πειραιά προηγήθηκε στην πρώτη του επίθεση με την Ιουλιάννα Κοντονή να σκοράρει από την περιφέρεια στο 1ο λεπτό της αναμέτρησης, ενώ το 2-0 έγινε από την Άλκηστη Μπενέκου από τα 2μ. στο 5:13, ύστερα από ασίστ της Κοντονή. Το 3-0 έγινε και πάλι από την Κοντονή στην κόντρα από ασίστ της Μπάκοτς σστο 4:29 της πρώτης περιόδου, ενόσω η Άσλεϊ Τζόνσον δεν είχε δεχθεί απειλή από τη νεανική αντίπαλη ομάδα. Μπάκοτς και Κοντονή ήταν οι πρωταγωνίστριες στην επόμενη κόντρα, με την Καναδή να σκοράρει με άμεση εκτέλεση στην πρώτη γωνία για το 4-0 των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Ανέστη Πεσματζόγλου δυσκολευόταν να απειλήσει την Τζόνσον, ωστόσο στα 50 δευτερόλεπτα η νεαρή τερματοφύλακας Κυριακάκη απέκρουσε εντυπωσιακά τετ α τετ της Μπάκοτς. Εν συνεχεία, η Καναδή πήρε το αίμα της πίσω σε παίκτρια παραπάνω στα 35 δευτερόλεπτα και έγραψε το 5-0 για τον «Αυτοκράτορα».

Ο Μάρκο Μίτσιτς έβαλε από νωρίς τις νεαρές παίκτριες στην ομάδα, ενώ από το 2ο οκτάλεπτο το τέρμα του Εθνικού υπερασπίστηκε η διεθνής με την Εθνική γυναικών, Ελένη Σωτηρέλη. Στη δεύτερη περίοδο, η Κυριακάκη απέκρουσε πέναλτι της Μπάκοτς στο ξεκίνημα, ενώ στο 6:19 η Ελληνιάδη σκόραρε σε παραπάνω από ασίστ της Καραμπέτσου και αποβολή που κέρδισε στην κόντρα η Μπέτα (6-0).

Έπειτα, στο 4:30 η Κέλι Μακκί, πρώην παίκτρια του Εθνικού, σκόραρε το πρώτο γκολ για τις Κρητικές με σουτ από την περιφέρεια για το 6-1. Λίγο αργότερα, στο 2:30 ο ΝΟΡ κέρδισε ποινή και ο Ανέστης Πεσματζόγλου κάλεσε τάιμ άουτ. Στο παραπάνω, η Σωτηρέλη απόκρουση και στην εξέλιξη της φάση η Ιόλη Μπενέκου έδωσε ασίστ στην Μυρτώ Γκοτζιά, η οποία με λόμπα έγραψε το 7-1. Στο 1:05 η Καραμπέτσου είδε την Μπενέκου στα 2μ, εκείνη κέρδισε το πέναλτι και η Καρολίνα Ιωάννου πέτυχε το 8-1. Το ημίχρονο έκλεισε με ωραίο γκολ από το φουνταριστό και την Τσιουγκρή για το 8-2.

Στο 3ο οκτάλεπτο, και πάλι η Τσιουγκρή έγραψε το 8-3 με κίνηση από το φουνταριστό και μείωσε για την ομάδα της Κρήτης, όμως η Κοντονή στην κόντρα έκανε άμεσα το 9-3 στο 4:39. Εν τούτοις, η Τσιουγκρή με το 3ο προσωπικό της γκολ μείωσε σε 9-4 στην επόμενη φάση για τον ΝΟΡ, ωστόσο η αρχηγός του Εθνικού, Φοίβη Χατζηκυριακάκη, έγραψε το 10-4 στην επόμενη φάση με σουτ από την περιφέρεια. Στα 16 δευτερόλεπτα, η Μυρτώ Γκοτζιά, έκανε το 11-4 για τον Εθνικό Πειραιά, ύστερα από μπάσιμο.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του αγώνα, η Γκοτζιά στο 6:50 με λόμπα στην κόντρα έκανε το 12-4 για τη γηπεδούχο ομάδα, ενώ η Μπάκοτς ύστερα από κλέψιμο της Ιόλης Μπενέκου έγραψε το 13-4 για τον Εθνικό. Η Καναδή σκόραρε και για το 14-4 του «Αυτοκράτορα» λίγο αργότερα και συγκεκριμένα στο 4:37. Οι αποκρούσεις της Σωτηρέλη στο 4ο οκτάλεπτο κρατούσαν μακριά τον ΝΟΡ και έτσι στο 2:38 η Κοντονή έφθασε σε ακόμη ένα προσωπικό γκολ για το 15-4. Στο 2:06 η Αμορόζα πέτυχε γκολ σε παραπάνω για το 15-5 του Ρεθύμνου, από το πρώτο δοκάρι, ενώ έως το φινάλε τίποτα δεν άλλαξε.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ NOBEL HELLAS – ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ 15-5

Οκτάλεπτα: 5-0, 3-2, 3-2, 4-1

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBELHELLAS (Μάρκο Μίσιτς): Σωτηρέλη, Ιωάννου 1, Καραμπέτσου, Ελληνιάδη 1, , Κοντονή 4,  Μπάκοτς 4, Χατζηκυριακάκη 1 Μπενέκου Αλκ. 1,  Ρακιντζή, Χαραλαμπίδη Στεφ., Μπενέκου Ι., Μπερίκου, Τζόνσον, Μπέτα, Γκότζια 3.

ΝΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ (Ανέστης Πεσματζόγλου): Καραγιάννη, Μακ Κι 1, Αμορόζα 1, Κυριακάκη, Φαρμάκη,  Τσιουγκρή 3, Ανυφαντάκη, Φραγγελάκη, Μυριοκεφαλιτάκη, Τσακωνάκη, , Λιμπιτάκη Ευαγ., Λαμπαθάκη.