Δυσκόλεψε τον Απόλλωνα ο Εθνικός – Εδραιώνεται στην τετράδα η ομάδα του Δεληγιάννη!

Δύσκολα έβαλε στον Απόλλωνα Σμύρνης ο Εθνικός Πειραιώς, καθώς η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη μόχθησε για να κερδίσει τον «Αυτοκράτορα» στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Α1 ανδρών.

Απόλλωνας Σμύρνης – Εθνικός Πειραιώς 14-9

Στην αναμέτρηση που διεξήχθη στου Γουδή, ο Απόλλωνας κατάφερε να πάρει τη νίκη και τους τρεις βαθμούς που τον εδραιώνουν στην τετράδα, ενώ ο Εθνικός ναι μεν ηττήθηκε ωστόσο έβγαλε ένα μαχητικό πρόσωπο, σε σύγκριση με τα προηγούμενα παιχνίδια του.

Η ομάδα του Νίκου Δεληγιάννη προηγήθηκε 3-2 στο πρώτο οκτάλεπτο, για να ισοφαρίσουν οι παίκτες του Φάνη Κουντουδιού σε 5-5 στο ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, οι γηπεδούχοι πήραν βραχεία κεφαλή με σκορ 9-8 και με οκτώ λεπτά να απομένουν για τη λήξη της ενδιαφέρουσας αναμέτρησης. Το τρίτο οκτάλεπτο ήταν ιδιαίτερο, καθώς ο Νίκολα Μοσκόφ αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Πανταζόπουλο. Ο Εθνικός κέρδισε πέναλτι και ο «Αυτοκράτορας» έπαιξε με τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω, ωστόσο ο Απόλλωνας άντεξε σε αυτό το διάστημα, δεχόμενος μόλις ένα γκολ σε αυτό το τετράλεπτο.

Έπειτα, ο Απόλλωνας «ξέσπασε» και απέδειξε την ποιότητα του, δεχόμενος μόλις ένα τέρμα, τη στιγμή που σκόραρε πέντε και πήρε μια πολύτιμη νίκη ενόψει των Πλέι Οφ.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Γούνας με έξι τέρματα, ενώ ακολούθησε ο Χονδροκούκης με 4.

Το φύλλο αγώνος αναφέρει: «Στο 3:18 της 3ης περιόδου αποβλήθηκε χωρίς αντικατάσταση ο Νίκολα Μοσκόφ του Απόλλωνα Σμύρνης γιατί επιχείρησε να γρονθοκοπήσει αντίπαλό του».

Οκτάλεπτα: 3-2, 2-3, 4-3, 5-1.

Απόλλωνας Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανίδης, Αλαμάνος 1, Παπαγεωργίου, Δερμιτζάκης 1, Χατζηκυριακάκης, Τοράκης, Μοσκόφ 2, Βιττέλας 1, Μπόουεν 1, Γούνας 6, Γωνιωτάκης, Σολανάκης 2, Τροβάς, Κίτσος, Δραγώνας.

Εθνικός Πειραιώς (Φάνης Κουντουδιός): Γαβαλάς, Ζωγράφος, Καραβιώτης, Τεσάνοβιτς, Βαλλιανάτος 2, Θεοδόσης-Παπαλουκάς 2, Πρωτοψάλτης, Χονδροκούκης 4, Πανταζόπουλος 1, Κόχειλας, Ρομπόπουλος, Μανδαλιός, Δροσόπουλος, Μπέλεσης, Καραμπάτης.