Δύο στα δύο για τον Εθνικό στο «Π.Καπαγέρωφ» και τώρα… Βουλιαγμένη!

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι το μεσημέρι της Κυριακής 4 Δεκεμβρίου ο ΝΟ Λάρισας υποδέχτηκε ως τυπικά γηπεδούχος τον Εθνικό Πειραιά στο κολυμβητήριο «Π.Καπαγέρωφ», με τις Κυπελλούχες Ευρώπης να επικρατούν με 15-6 κάνοντας το δύο στα δύο το αγωνιστικό διήμερο που πέρασε. Με αυτή τη νίκη οι «κυανόλευκες» έφτασαν του 18 βαθμούς στο πρωτάθλημα και τώρα ετοιμάζονται να αντιμετωπίσουν τον ΝΟ Βουλιαγμένης σε έναν όπως αναμένεται συναρπαστικό αγώνα. Από την άλλη ο ΝΟ Λάρισας που ήρθε από τη μεγάλη νίκη επί του Περιστερίου, έμεινε στους 6 βαθμούς.

Η ομάδα του Στέφανου Λέανδρου κατάφερε από νωρίς να πάρει το προβάδισμα και να ξεφύγει από την πίεση της Λάρισας έμεινε πολύ κοντά στο σκορ μέχρι και τις αρχές της δεύτερης περιόδου. Ο Εθνικός στο δεύτερο ημίχρονο πραγματοποίησε μία τέλεια αμυντική τρίτη περίοδο με 0 παθητικό ανοίγοντας το δείκτη του σκορ ακόμη περισσότερο. Οι δύο προπονητέςς χρησιμοποίησαν σχεδόν όλες τις αθλήτριες τους, ενώ πρώτη σκόρερ της αναμέτρηση ήταν η Άλκηστη Μπενέκου με 5 τέρματα.

Η διακύμανση του παιχνιδιού…

Ο Εθνικός Πειραιά σκόραρε σχεδόν με την εκκίνηση του παιχνιδιού, για την ακρίβεια στο 7:35 με την Φοίβη Χατζηκυριακάκη να εκτελεί από την περιφέρεια για το 1-0. Στη συνέχεια η Λάρισα πίεσε με την Άνι Κλάπερτον να κερδίζει πέναλτι, όμως η Ελένη Σωτηρέλη απέκρουσε εντυπωσιακά, με την ομάδα του Κώστα Γαλανόπουλου να ισοφαρίζει τελικά με την Ιωάννα Τουλουμτζίδου από την περιεφέρεια σε 1-1 στο 5:06. Στη συνέχεια ο Εθνικός με δύο γκολ από την Μαρία Μπορίσοβα (το ένα μάλιστα με όμορφη λόμπα) και ένα από την Άλκηστη Μπενέκου από το φουνταριστό φτάνοντας στο 4-2, αφού ο ΝΟΛ μείωσε με διπλή προσπάθεια της Άνι Κλάπερτον από κοντά.

Ο ΝΟ Λάρισας μείωσε ακόμα περισσότερο με την Αθηνά Κολτσίδα σε 4-3, όμως οι Κυπελλούχες Ευρώπης διεύρυναν το προβάδισμα με την Σαρλίζ Άντριους από την περιφέρεια και στην συνεχεια με την Αριάδνη Καραμπέτσου στην κόντρα με σουτ από το ένα για το 5-3 και το 6-3 αντίστοιχα. Στο 0:47 για τη λήξη του ημιχρόνου η Άλκηστη Μπενέκου σκόραρε με γυριστό από τα δύο μέτρα για το 7-3.

Μετά από περίπου τέσσερα αγωνιστικά λεπτά στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, η Άλκηστη Μπενέκου πέτυχε το τρίτο της γκολ στην αναμέτρηση, ξανά από τα δύο μέτρα κάνοντας το 8-3, ενώ Μαρία Μπορίσοβα και Ελένη Κανετίδου με εξαιρετικά σουτ αμφότερες έφτασαν το δείκτη του σκορ στο 10-3. Οι παίκτριες του Στέφανου Λέανδρου έχοντας βρει ρυθμό σε άμυνα και επίθεση πέτυχαν ακόμη ένα τέρμα με την Άλκηστη Μπενέκου, ολοκληρώνοντας το τρίτο οκτάλεπτο με επιμέρους σκορ 4-0.

Με ένα πολύ όμορφο σουτ από το τρία η Άνι Κλάπερτον σημείωσε το πρώτο γκολ για τις αθλήτριες της Λάρισας στο 6:55 της τέταρτης περιόδου μειώνοντας σε 11-4, όμως οι τυπικά φιλοξενούμενες βρήκαν και πάλι σκορ με την Μαρία Μπορίσοβα να κερδίζει πέναλτι στα δύο μέτρα και να το εκτελεί η ίδια για το 12-4. Στο 3:47 η ασταμάτητη Άλκηστη Μπενέκου έφτασε τα πέντε τέρματα στο παιχνίδι κάνοντας το 13-4 ενώ ακολούθως η Αριάδνη Καραμπέτσου με δύο συνεχόμενα γκολ (ένα από τα αριστερά στην περιφέρεια και ένα στην κόντρα έκανε το 14-4 και το 15-4 αντίστοιχα. Περίπου τέσσερα λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης κάτω από τα δοκάρια του Εθνικού πέρασε η Αναστασία Μπεκρή. Με τη Βασιλική Χασιώτη να σκοράρει για το 15-5 και τη Δέσποινα Καλογιάννη για το 15-6 γράφτηκε ο επίλογος ενός ωραίου παιχνιδιού στο κολυμβητήριο του Πειραιά.

Τα οκτάλεπτα:2-4, 1-3, 0-4, 3-4

ΝΟ Λάρισας (Κώστας Γαλανόπουλος): Αρχοντάκη, Κόκκινου, Τουλουμτζίδου 1, Χασιώτη 1, Καλογιάννη 1, Σαφέτη, Κολτσίδα, Σακελλαρίου, Ρότζερς 1, Γαλανοπούλου, Κλάπερτον 2, Ζμπήτα, Ανδρή

Εθνικός Πειραιά (Στέφανος Λέανδρος): Σωτηρέλη, Καραμπέτσου 3, Μπορίσοβα 4, Λασκαρίδου, Κοντονή, Μπέτα, Χατζηκυριακάκη 1, Μπενέκου Α 5, Ρακιντζή, Κανετίδου 1, Μπενέκου Ι, Άντριους 1, Μπεκρή, Κατσιμπρή, Γεωργούση