Δυνατό πρώτο ημίχρονο και πρόκριση στο Περιστέρι για τον Πανιώνιο!

Με ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο, ο Πανιώνιος πέρασε από την έδρα του Περιστερίου επικρατώντας με 12-4 στο κολυμβητήριο της «Χωράφας» παίρνοντας έτσι και την πρόκριση για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος Γυναικών.

Οι παίκτριες του Τάσου Παπαναστασίου άνοιξαν από την πρώτη κιόλας επίθεση τους το σκορ, ενώ συνεχίζοντας με τον ίδιο ρυθμό έφτασαν γρήγορα στο 4-0, ενώ μένοντας με το πόδι στο γκάζι πήγα στο ημίχρονο προηγούμενες με 9-3. Στη συνέχεια το Περιστέρι βελτίωσε την άμυνα του μη δεχόμενο γκολ στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας ελαφρώς την απόσταση σε 9-4. Η τελευταία περίοδος είχε παρόμοια μορφή με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν πολλά γκολ, όμως ο Πανιώνιος έφτασε τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της επισφραγίζοντας την νίκη-πρόκριση στους οκτώ θεσμού. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Χριστίνα Κώτσια με 3 τέρματα.

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ-ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 4-12

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 3-5, 1-0, 0-3

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (Βαγγέλης Πάτρας): Ζαφειράκη, Κολιτσοπούλου 2, Φραγκάκη 1, Γροζοπούλου, Αποστολίδου, Κωνσταντοπούλου, Λουκοπούλου, Μπερίκου, Πέττα, Μπεκίρη, Κάσσαρη, Γκοτζιά 1, Κοβάσεβιτς, Παπασηφάκη, Κικίδου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Μήτσου, Κελαδίτη,  Ιφιγένεια Μαυρωτά 2, Μπογκατσένκο 2, Κοτσάφτη, Μαστρόκαλλου, Γαλιατσάτου 1, Ευαγγελία Λούδη 1, Κώτσια 3, Αναστασία Λούδη 2, Δήμητρα Παπαναστασίου, Κάσσιου, Λύδια Μαυρωτά, Θωμοπούλου 1, Υφαντή.

Διαιτητές: Στεφανάκης, Θωμάς

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης