Διπλό κορυφής για Γιούγκ στην έδρα της Μλάντοστ – Άγριο χτύπημα στον Παπαναστασίου ο Λόβρε Μίλος (VID)

Η Γιούγκ Ντουμπρόβνικ σταμάτησε την κακοδαιμονία των τελευταίων αγώνων της στο Τσάμπιονς Λιγκ, με την ομάδα του Αλέξανδρου Παπαναστασίου να παίρνει σημαντικό διπλό στο Ζάγκρεμπ και την έδρα της Μλάντοστ με σκορ 11-10.

Με αυτό το αποτέλεσμα, η Γιούγκ εξασφαλίζει, εκτός απροόπτου, την πρώτη θέση της κανονικής διάρκειας πριν τα Πλέι Οφ του κροατικού πρωταθλήματος, ωστόσο η αναμέτρηση επισκιάστηκε από το βίαιο χτύπημα του Λόβρε Μίλος πάνω στον Έλληνα διεθνή στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης, με το βίντεο να αποτυπώνει με ακρίβεια τι έχει συμβεί.

Με το σκορ στο 3-3, ο Μίλος βιαιοπραγεί εναντίον του Αλέξανδρου Παπαναστασίου, κάτι το οποίο οι διαιτητές δεν άφησαν ατιμώρητο. Απέβαλαν τον παίκτη χωρίς αντικατάσταση, έδωσαν πέναλτι και η Μλάντοστ έπαιξε για 4 λεπτά με παίκτη λιγότερο και οι παίκτες του Κόμπετσακ σκόραραν τρία γκολ σε αυτό το διάστημα, στέλνοντας την τακτική της Μλάντοστ, αντίπαλο της Βουλιαγμένης στα προημιτελικά του Γιούρο Καπ, στον κάλαθο των αχρήστων.

Παρ’όλα αυτά, σημειώνεται φυσικά ότι η Μλάντοστ γύρισε τον αγώνα στη συνέχεια με μαχητικό πνεύμα, ωστόσο δεν απέφυγε την ήττα. Επίσης, η ομάδα της κροατικής πρωτεύουσας αγωνιζόταν δίχως τον τραυματισμένο Ρώσο διεθνή, Κάρκοφ, ο οποίος δεν θα αγωνιστεί ούτε κόντρα στη Βουλιαγμένη, όπως όλα δείχνουν.

Τέλος, παρά το βίαιο χτύπημα που δέχθηκε, ο Έλληνας διεθνής συνέχισε, πέτυχε ένα γκολ και βοήθησε τη Γιούγκ να πανηγυρίσει το διπλό στο Ζάγκρεμπ.