Δια χειρός Μπογκντάνοβιτς και «πεντάσφαιρο» Γαρδίκα ο Απόλλωνας πήρε την ντερμπάρα κόντρα στον Παναθηναϊκό!

Με τρία συνεχόμενα γκολ του Νίκολα Μπογκντάνοβιτς και πέντε του Νίκου Γαρδίκα στο παιχνίδι ο Απόλλωνας Σμύρνης επικράτησε με 15-13 του αξιόμαχου Παναθηναϊκού για την 12η αγωνιστική του Α’ Ομίλου της Α1 Ανδρών. Ο Σέρβος άσος έκανε το 14-11 καθώς οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι μέχρι το 11-11, ενώ ο Μπάμπης Τρούλος διεύρυνε την διαφορά στα τέσσερα τέρματα (15-11) με τους Γιάννη Αγκόρτσα και Στίβενσον να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Το σύνολο του Νίκου Δεληγιάννη (που ήταν τιμωρημένος στο σημερινό παιχνίδι) και στο πάγκο ήταν ο Δημήτρης Μιτελούδης έφτασε τους 27 βαθμούς έχοντας ένα παιχνίδι στον όμιλο, ενώ οι «πράσινοι» που βρίσκονται στη τέταρτη θέση που οδηγεί στα πλέι οφ παρέμειναν στους 17 βαθμούς.

Απόλλων Σμύρνης – Παναθηναϊκός 15-13

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Παναθηναϊκός μπήκε καλύτερα στην αναμέτρηση αφού προηγήθηκε με 2-0 χάρη σε τέρματα του Μάριου Χατζηγούλα και Στίβενσον αλλά ο Απόλλωνας μείωσε σε 2-1 με τον Αλέξανδρο Αλαμάνο. Στη συνέχεια οι «πράσινοι» διεύρυναν τη διαφορά (3-1) χάρη σε γκολ του Δημήτρη Σγουρίδη αλλά οι γηπεδούχοι μείωσαν εκ νέου σε 3-2 με τον Μπάμπη Τρούλο. Παρόλα αυτά το σύνολο του Δημήτρη Μάζη πήρε προηγούμενο με δύο τέρματα (4-2) στο πρώτο οκτάλεπτο χάρη σε γκολ του Νίκου Αλβέρτη.

Στη δεύτερη περίοδο ο Απόλλωνας ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση αφού πήγε προηγούμενος στο ημίχρονο με βραχεία κεφαλή (7-6) έχοντας τον Νίκο Γαρδίκα σε μεγάλη μέρα καθώς σημείωσε τρία τέρματα και από ένα οι Μάνος Τσαχειλίδης και Κωνσταντίνος Χονδροκούκης παρά το γεγονός ότι οι φιλοξενούμενοι πήραν δύο φορές το προβάδισμα (5-4) και (6-5) χάρη σε τέρματα των Μάριο Χατζηγούλα και Δημοσθένη Δερμιτζάκη αντίστοιχα.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 7-7 με τον Στίβενσον αλλά ο Απόλλωνας Σμύρνης πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων (9-7) χάρη σε γκολ του Αλέξανδρου Αλαμάνου και Νίκου Γαρδίκα τρία λεπτά πριν τη λήξη του οκταλέπτου. Παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι είχαν την απάντηση αφού με τέρματα του Μάριου Χατζηγούλα και Νίκου Αλβέρτη ισοφάρισαν σε 9-9.

Στη τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαν χέρι χέρι αφού η «ελαφρά ταξιαρχία» ανακτούσε το προβάδισμα αλλά ο Παναθηναϊκός είχε την απάντηση. Ο Κωνσταντίνος Χονδροκούκης έκανε το 10-9 αλλά ο Γιάννης Αγκόρτσας ισοφάρισε σε 10-10. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με το πέμπτο τέρμα του Νίκου Γάρδικα πήραν το προβάδισμα (11-10) αλλά ο Νίκος Αλβέτης έφερε το ματς στα (11-11). Στο σημείο εκείνο αναλαμβάνει δράση ο Νίκολα Μπογκντάνοβιτς που με τρία προσωπικά τέρματα εκτόξευσε τη διαφορά στα τρία τέρματα (14-11) σε ένα κομβικό σημείο στην αναμέτρηση με τον Μπάμπη Τρούλο να «κλειδώνει» τη νίκη κάνοντας το 15-11. Το μόνο που κατάφερε ο Παναθηναϊκός ήταν να μειώσει σε 15-13 χάρη τέρματα του Στίβενσον και Γιάννη Αγκόρτσα σε ένα χορταστικό παιχνίδι.

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 5-2, 2-3, 6-4

Απόλλων Σμύρνης (Δημήτρης Μιτελούδης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος 2, Μπογκντάνοβιτς 3, Μόκκας, Τρούλος 2, Δίπλαρος, Σουσιασβίλι, Χονδροκούκης 2, Γωνιωτάκης, Γαρδίκας 5, Τσαχειλίδης 1, Σολανάκης, Καβουσανός, Τόττης, Τσιαβαλιάρης

Παναθηναϊκός (Δημήτρης Μάζης): Ριστίσεβιτς, Μαρσέλλος, Κανδανολέων, Ζερβουδάκης, Νικολαΐδης Γ., Στίβενσον 3, Μπραΐμης, Σγουρίδης 1, Χατζηγούλας 3, Δερμιτζάκης Δ. 1, Αγκόρτσας 2, Αλβέρτης 3, Κρατημένος, Χωματάς, Πορτοκάλης