Δεύτερο «τρίποντο» για τον ΠΑΟΚ και πολύτιμη νίκη επί της Λάρισας!

Δεύτερη διαδοχική νίκη για την ομάδα του Πάνου Βέργου, αυτή την φορά εντός έδρας! Ο ΠΑΟΚ υποδέχτηκε για την 6η Αγωνιστική της Α1 Γυναικών την Λάρισα του Κώστα Γαλανόπουλου στο Ποσειδώνιο κολυμβητήριο και έδειξε τις… προθέσεις του από τα πρώτα λεπτά τους ματς, χτίζοντας μια κρίσιμη διαφορά στο σκορ η οποία οδήγησε στο τελικό 12-7 υπέρ των γηπεδούχων.

Η διακύμανση…

Με φουριόζικο ξεκίνημα και τέρματα των Τζελέπη, Φραγκιά και Πουστινίκοβα, ο ΠΑΟΚ δημιούργησε ένα ιδιαίτερα φιλόδοξο σερί στο πρώτο μέρος, φτάνοντας στο 4-0 με ωραίες επιθέσεις. Η ομάδα του Κώστα Γαλανόπουλου μείωσε στις αρχές του δεύτερου οκταλέπτου σε 4-1, ωστόσο οι γηπεδούχες διατήρησαν την διαφορά τους στο +4, πηγαίνοντας στην επανάληψη με το σκορ στο 7-3.

Αλλάζοντας ρυθμό, η Λάρισα πλησίασε στο 7-5 με δύο διαδοχικά τέρματα, όμως ακολούθησαν επίσης δύο γκολ της Φραγκιά και ένα ένας της Λαμπρούση για το 10-5 στο κλείσιμο του τρίτου οκταλέπτου. Χαλαρώνοντας στο τελευταίο μέρος, οι δύο ομάδες κινήθηκαν παρόμοια στο σκοράρισμα, μιας και το 3ο μέρος έληξε με ισόπαλο επιμέρους σκορ (3-3), όπως και το 4ο οκτάλεπτο (2-2).

ΠΑΟΚ – ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ 12-7

Τα οκτάλεπτα: 4-0, 3-3, 3-2, 2-2

ΠΑΟΚ (Παναγιώτης Βέργος): Λεριώτη-Συκά, Μπίκου, Πουστινίκοβα 4, Τζελέπη 2, Καρυπίδου Μελίνα 1, Παρασκευοπούλου, Γραικού 1, Λαμπρούση 1, Φραγκιά 2, Ντόνα –Τσιάκα 1, Στόγιου, Ταυρίδου, Τζούρκα, Καρυπίδου Ηρώ, Μαχίλη.

ΝΟ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Γαλανόπουλος): Αρχοντάκη, Κοκκίνου, Τουλουμτζίδου 3, Χασιώτη, Καλογιάννη, Σαφέτη, Κολτσίδα, Σακελλαρίου, Ρότζερς 1, Γαλανοπούλου, Μάστορη, Κλάπερτον 3, Ανδρή.

Διαιτητές: Σταυρίδης, Αγγελίδης

Αλυτάρχης: Πολυζώης Σιώης