Δεύτερο διπλό στην Αθήνα ο ΠΑΟΚ που διεκδικεί Ευρώπη!

Την 5η θέση και το ευρωπαϊκό εισιτήριο για την επόμενη αγωνιστική περίοδο θα διεκδικήσει κόντρα στην ομάδα του Υδραϊκού ο ΠΑΟΚ, ύστερα από το τρίτο και καθοριστικό παιχνίδι απέναντι στον Εθνικό Πειραιά στο «Π. Καπαγέρωφ».

Η ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου άντεξε ανάμεσα σε 2ο και 3ο οκτάλεπτο με τέσσερα λεπτά λιγότερο από την κόκκινη που αντίκρισε ο Σγουρίδης και συνεχίζοντας με καταπληκτική άμυνα κατάφερε να πάρει δεύτερο διαδοχικό διπλό στην Αθήνα και να συνεχίσει να διεκδικεί την 5η θέση του πρωταθλήματος.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΠΑΟΚ (3ο παιχνίδι) 5-6

Με τη σειρά στο 1-1, ύστερα από τα διαδοχικά… break ο ένας στην έδρα του άλλου, ήταν δεδομένο ότι θα παρακολουθήσουμε μια έντονη αναμέτρηση, με τον αγώνα να ξεκινάει με καλή άμυνα του ΠΑΟΚ στα 2μ. και τον Σγουρίδη να κερδίζει αποβολή από τον Παπαδόγκωνα, όμως το σουτ του Μιλάρντοβιτς πέρασε άουτ. Εν συνεχεία, ο Παναγιώτης Παπαδόγκωνας με ωραίο σουτ από την περιφέρεια έγραψε το 1-0 για τον Εθνικό στο 6:48 της πρώτης περιόδου, ενώ σε ποινή που κέρδισε ο Δερμιτζάκης, ο Διονύσης Παπαλουκάς με δοκάρι και μέσα έκανε το 2-0 στο 5:45, στον παίκτη παραπάνω. Εν τούτοις, στο 4:09 ο Γιάννης Κεχαλάρης με μια άκρως δυναμική εκτέλεση σε 6μ. μείωσε για τον ΠΑΟΚ σε 2-1, με ένα πραγματικά πολύ όμορφο σουτ πάνω από το σώμα του Γρηγοριάδη.

Λίγο αργότερα, με μια ξαφνική εκτέλεση, ο Νίκος Προσινικλής, από την περιφέρεια, ισοφάρισε για την ομάδα του Θοδωρή Χατζηθεοδώρου σε 2-2 στο 3:20. Ο Εθνικός απώλεσε ευκαιρία με παραπάνω αμέσως μετά, όμως ο Δερμιτζάκης έκλεψε τη μπάλα και ο Μπεριστιάνος σε κόντρα 3/2 έγραψε από κοντά το 3-2 για τον γηπεδούχο. Παρ’όλα αυτά, ο ΠΑΟΚ αντέδρασε, ο Ν. Προσινικλής κέρδισε αποβολή ως δεύτερος φουνταριστός και ο Κούπμαν στο παραπάνω ισοφάρισε, εκ νέου, σε 3-3. Ο Εθνικός έχασε παραπάνω στη συνέχεια, έχοντας δύο δοκάρια και το οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε.

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Aquafeed24.com (@aquafeed24)

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Βιτέλλας έβγαλε την άμυνα στο φουνταριστό στην πρώτη φάση, ενώ στη συνέχεια, ο ίδιος κέρδισε αποβολή στην κόντρα, με τον Εθνικό να παίζει παραπάνω, χωρίς να εκδηλώνει κάποιο σουτ, ωστόσο. Λίγο μετά, ο Χαραλαμπόπουλος αποβλήθηκε και ο Μπαγλατζής έβαλε μπροστά τον ΠΑΟΚ με 3-4, από ασίστ του Κεχαλάρη στον παίκτη παραπάνω. Στο 3:39 ο Παπαδόγκωνας κέρδισε ποινή φεύγοντας στην κόντρα και ο Τεσάνοβιτς σκόραρε για την ισοφάριση σε 4-4 στο παραπάνω, για τον Εθνικό Πειραιά.

Στη συνέχεια, ο Βαλλιανάτος κέρδισε ποινή, τη 2η του Κεχαλάρη, όμως οι γηπεδούχοι δεν μπόρεσαν να σκοράρουν στο παραπάνω και στην εξέλιξη της φάσης ο Μιλάρντοβιτς σκόραρε για το 4-5 του ΠΑΟΚ, ενώ ο Φάνης Κουντουδιός αντίκρυσε κίτρινη κάρτα για διαμαρτυρία, ότι η προηγούμενη ποινή πάνω στον Βαλλιανάτο ήταν πέναλτι και όχι αποβολή. Παράλληλα, ο Χαραλαμπόπουλος ναι μεν κέρδισε αποβολή στα 2μ. στην επόμενη φάση, ωστόσο ο Εθνικός δεν το εκμεταλλεύτηκε, με τον Χάρη Αϊβαλιώτη να αποκρούει. Στη συνέχεια στο 1:01, υπήρξε μακρά διακοπή, καθώς απειλήθηκε σύρραξη (η οποία έληξε με την επέμβαση των ψυχραιμότερων άμεσα), σε φάση με τον Σγουρίδη και τον Βιτέλλα, οι δύο διαιτητές συσκέφθηκαν επί λίγα λεπτά και αποφάσισαν να αποβληθεί για βιαιοπραγία ο Σγουρίδης με κόκκινη κάρτα, χωρίς αντικατάσταση και ο Εθνικός να παίξει τέσσερα λεπτά με παίκτη παραπάνω, ενώ ο Βιτέλλας των γηπεδούχων αποβλήθηκε ΜΕ αντικατάσταση. Αυτή η φάση ήταν δεδομένο ότι θα επηρεάσει τον αγώνα, με τον τη δράση να ξεκινά από το πέναλτι που έπρεπε να εκτελέσει η ομάδα του Εθνικού Πειραιά. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Δήμος Δερμιτζάκης, όμως ο Χάρης Αϊβαλιώτης έπεσε σωστά και διατήρησε το 4-5!

Στη συνέχεια, ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να διαχειριστεί τις επιθέσεις του, για να περάσουν αναίμακτα τα τέσσερα λεπτά με παίκτη λιγότερο που είχε, με το δεύτερο οκτάλεπτο, παράλληλα να λήγει στον Πειραιά.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Βαλλιανάτος σκόραρε στο παραπάνω για το 5-5, με τον ΠΑΟΚ να εξακολουθεί να παίζει με λιγότερο για λίγα λεπτά, ενώ στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι έχασαν νέα ευκαιρία στο 6/5. Στο 6:05 ο Πολυμέρης Προσινικλής αποβλήθηκε στην κόντρα και ο Φάνης Κουντουδιός κάλεσε τάιμ άουτ, καθώς ο Εθνικός είχε μπροστά του ευκαιρία με δύο παίκτες παραπάνω. Στο εν λόγω παραπάνω, ο Μπεριστιάνος υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και το 5-5 παρέμεινε. Αμέσως μετά, ο Τεσάνοβιτς σούταρε άουτ και στο 4:47 ο Θοδωρής Χατζηθεοδώρου κάλεσε τάιμ άουτ, βλέποντας την ομάδα του να έχει δεχθεί μόλις ένα γκολ σε αυτό το διάστημα της κόκκινης του Σγουρίδη. Μετά το τάιμ άουτ ο ΠΑΟΚ έχασε ευκαιρία να προηγηθεί. Στο 2:04 ο Χαραλαμπόπουλος κέρδισε ποινή στα 2μ. όμως ο Κόχειλας σούταρε και είχε δοκάρι στο παραπάνω με το 5-5 να παραμένει αναλλοίωτο. Ο Γρηγοριάδης, από την άλλη, είχε ανεβάσει την αποδοσή του και βοηθούσε στο τέρμα τον Εθνικό, όμως στο 1:13 ο Πολυμέρης Προσινικλής, σκόραρε από δύσκολη γωνία για το προβάδισμα του ΠΑΟΚ με 5-6. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Σαρησάββας είχε δοκάρι σε ωραίο σουτ για τον ΠΑΟΚ, με το οκτάλεπτο να ολοκληρώνεται.

Στο φινάλε της αναμέτρησης, ο ΠΑΟΚ δεν είχε ούτε τον Κούπμαν στη διάθεση του καθώς είχε συμπληρώσει τρεις ποινές. Με πολύ καλή άμυνα και οι δύο ομάδες δεν άφηναν περιθώριο η μια στην άλλη για πολλά λεπτά. Στο 3:36 ο Εθνικός Πειραιά κέρδισε παραπάνω, όμως οι παίκτες του Φάνη Κουντουδιού δεν κατάφεραν σε διπλή ευκαιρία να σκοράρουν. Προς το τέλος, ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να διαχειριστεί το προβάδισμα του, με τον Εθνικό αν βρίσκει έναν πολύ σταθερό Αϊβαλιώτη απέναντι του και στα 51 δευτερόλεπτα ο Κεχαλάρης κέρδισε αποβολή από τον Βαλλιανάτο, με τον Θοδωρή Χατζηθεοδώρου να καλεί τάιμ άουτ.

Το σουτ έγινε, οι διαιτητές έδωσαν κόρνερ, με τον πάγκο του Εθνικού να διαμαρτύρεται και τους διαιτητές να διακόπτουν για να συσκεφθούν για τη συγκεκριμένη φάση. Αμέσως μετά, δόθηκε άουτ και ο Φάνης Κουντουδιός κάλεσε τάιμ άουτ στα 31 δευτερόλεπτα. Ο Εθνικός έψαχνε τη λύτρωση και ο ΠΑΟΚ να βγάλει την άμυνα για να πάρει 2ο διαδοχικό διπλό στην Αθήνα μέσα σε λίγες ημέρες, με το αποτέλεσμα να παραμένει 5-6.

Οκτάλεπτα: 3-3, 1-2, 1-1, 0-0.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος, Τεσάνοβιτς 1, Βαλιανάτος 1, Θεοδόσης – Παπαλουκάς 1, Παπαδόγκωνας 1, Βιτέλλας, Δερμιτζάκης, Μπεριστιάνος 1, Χαραλαμπόπουλος, Λουκάς, Δροσόπουλος, Κόχειλας, Καραμπάτης.

ΠΑΟΚ DOMUS ERGO (Θοδωρής Χατζηθεοδώρου): Αϊβαλιώτης, Σαρησάββας, Μηλάς, Προσινικλής Ν. 1, Μαρινάγης, Κεχαλάρης 1, Μιλάρντοβιτς 1, Σγουρίδης, Μπαγλατζής 1, Προσινικλής Π. 1, Κούπμαν 1, Κουγιούνης, Μανθογιάννης, Τόττης, Καραντζάς.

Διαιτητές: Μοίραλης, Αχλαδιώτης