Χτύπησε τον Πανιώνιο στην κόντρα και έφυγε με τη νίκη η Γλυφάδα!

Πέρασε από την Νέα Σμύρνη η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα, επικρατώντας του Πανιωνίου με 10-5.

Νίκη πέτυχε ο ΑΝΟΓ απέναντι στον μαχητικό Πανιώνιο στην εξ αναβολής 3η αγωνιστική της Α1 γυναικών, επικρατώντας του «Ιστορικού» με 10-5 στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.

Με την Εύα Καρύτσα κάτω από τα δοκάρια καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα και την Ειρήνη Νίνου να σημειώνει έξι γκολ, οι παίκτριες του Ορέστη Σαλάχα προηγήθηκαν με 5-2 στο ημίχρονο και 8-2 στα μισά της τρίτης περιόδου, με τα περισσότερα γκολ να έρχονται στην κόντρα! Ο Πανιώνιος, από την άλλη, έδωσε την δική του μάχη, με την τερματοφύλακα Τζούρκα σε μία εξαιρετική ημέρα και κατάφερε να κρατήσει την διαφορά χαμηλά και να δείξει ότι μπορεί να είναι ανταγωνιστικός και με ομάδες με πιο έμπειρα σύνολα.

Η διακύμανση του αγώνα:

Ο Πανιώνιος άνοιξε το σκορ στην πρώτη επίθεση του αγώνα με την Μπογκατσένκο (7:36), και στη συνέχεια παίζοντας κλειστή ζώνη κατάφερε να κλέψει την μπάλα από την Γρηγοροπούλου στα 2μ. Ένα σουτ στην επίθεση του Πανιωνίου κατέληξε πάνω στην Καρύτσα και η Ειρήνη Νίνου ισοφάρισε σε 1-1 με σουτ από το 4 στο 6:49 της πρώτης περιόδου. Το σουτ της Μπογκατσένκο κατέληξε και πάλι πάνω στην Καρύτσα και η Κούλχαας κέρδισε πέναλτι στην κόντρα μετά από ασίστ της Νίνου (5:59). Η αρχηγός Τίνα Κοντογιάννη ευστόχησε, δίνοντας το πρώτο προβάδισμα στον ΑΝΟΓ 2-1. Ένα γυριστό της Ιφιγένειας Μαυρωτά στα 2μ κατέληξε στο δοκάρι και η Γλυφάδα επιχείρησε με μία πολύ ωραία αλλαγή της μπάλας στην ζώνη του Πανιωνίου να περάσει την μπάλα, όμως η Τζούρκα έκλεψε την μπάλα στο φουνταριστό. Η Παναγιώτα Νίνου με την σειρά της έκλεψε την πάσα προς τα αριστερά και η αδερφή της, Ειρήνη, έστειλε ένα σουτ στο δοκάρι από το 4. Στην επίθεση του Πανιωνίου, η Κούλχαας δέχθηκε την πρώτη της ποινή και ένα  πολύ ωραίο σουτ της Μπογκατσένκο κατέληξε από το δοκάρι στο τέρμα (4:10). Η Ειρήνη Νίνου επιχείρησε ψηλοκρεμαστό σουτ, το οποίο κατέληξε στο δοκάρι. Μετά από τρεις χαμένες επιθέσεις για την κάθε ομάδα, η Ίλσε Κούλχαας είχε μεγάλη ευκαιρία να δώσει και πάλι προβάδισμα στη Γλυφάδα σε κόντρα 1-0, όμως αυτό δεν έγινε και η πρώτη περίοδος έληξε ισόπαλη.

Στην δεύτερη περίοδο, η Ειρήνη Νίνου έκανε το 3-2 με ένα πολύ ωραίο σουτ στον παίκτη παραπάνω (6:06). Ο Πανιώνιος, αναζητώντας τις περισσότερες επιθετικές λύσεις του στα 2μ και την Ιφιγένεια Μαυρωτά, επιχείρησε ένα ακόμη πέρασμα, το οποίο και έκλεψε στη ζώνη της η Γλυφάδα, και στη συνέχεια η Μαρία Γαλιατσάτου σημείωσε ένα ωραίο γκολ με ασίστ της Ειρήνης Νίνου στα αριστερά (5:36). Η Πουστινίκοβα επιχείρησε ένα σουτ, το οποίο κατέληξε άουτ, η Άνθια Παπαναστασίου αποβλήθηκε στην κόντρα, όμως η εξαιρετική σήμερα Τζούρκα έδιωξε σε κόρνερ το σουτ της Γαλιατσάτου και στη συνέχεια απέκρουσε το σουτ της Κούλχαας! Με τα σουτ των Πουστινίκοβα, Νίνου και Μπογκατσένκο στη συνέχεια να μη βρίσκουν τέρμα, η Φουντωτού κέρδισε αποβολή πάνω στην Άνθια Παπαναστασίου 2:44 πριν το ημίχρονο και ο Ορέστης Σαλάχας κάλεσε το πρώτο του τάιμ άουτ. Η Τίνα Κοντογιάννη έψαξε την Κούλχαας στο πρώτο δοκάρι, όμως η άμυνα στο λιγότερο του Πανιωνίου ήταν καλή και έκλεψαν τη μπάλα από το χέρι της Ολλανδέζας διεθνή. Η Ειρήνη Νίνου πέτυχε τελικά το πέμπτο γκολ της ομάδας της 1:31 πριν το ημίχρονο, ενώ οι τρεις τελευταίες επιθέσεις του Πανιωνίου σε αυτό το οκτάλεπτο ήταν ανεπιτυχείς, με τον χρόνο επίθεσης να λήγει και στις τρεις.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με την Γλυφάδα να κερδίζει αποβολή αλλά να γίνεται μία λάθος πάσα στο δεύτερο δοκάρι. Η Καρύτσα απέκρουσε την προσπάθεια της Μπογκατσένκο στην κόντρα και η Γρηγοροπούλου κέρδισε πέναλτι (6:38), στο οποίο και η Κοντογιάννη ευστόχησε, κάνοντας το 6-2. Η Κοτσάφτη επιχείρησε ένα σουτ το οποίο κατέληξε άουτ και η Τζούρκα έκανε άλλη μία επέμβαση στο σουτ της Ειρήνης Νίνου στην κόντρα, η οποία όμως «εκδικήθηκε» λίγο αργότερα, στο 5:16, σκοράροντας το τέταρτο προσωπικό της γκολ. Ο Πανιώνιος κέρδισε αποβολή (4:56) στο φουνταριστό, αλλά η πάσα στο δεύτερο δοκάρι ήταν λάθος και η Γλυφάδα με το τρίτο γκολ της Κοντογιάννη σε 1-0 κόντρα ανέβασε τη διαφορά σε 8-2 (4:38). Η Ιφιγένεια Μαυρωτά με ένα εντυπωσιακό γυριστό σουτ μείωσε μετά από αρκετή ώρα σε 8-3 (4:12) και μετά από μία μη επιτυχή προσπάθεια της κάθε ομάδας να περάσει η μπάλα στα 2μ, η Γαλιατσάτου χρεώθηκε επιθετικό φάουλ σε μπάσιμο και η Άνθια Παπαναστασίου έστειλε ένα ψηλοκρεμαστό σουτ στο δοκάρι. Η Παναγιώτα Νίνου στην κόντρα έκανε ένα σουτ το οποίο απέκρουσε η Τζούρκα και η Πουστινίκοβα μείωσε σε 8-4 με σουτ από το 3 (1:23). Η Γλυφάδα στην επόμενη επίθεση με ένα ψηλοκρεμαστό της Ειρήνης Νίνου από το 5 ανέβασε και πάλι τη διαφορά στα πέντε γκολ (0:59) και ένα σουτ της Πουστινίκοβα μετά την σέντρα καταλήγει στο οριζόντιο δοκάρι. Η Ειρήνη Νίνου φεύγει σε 1-0 κόντρα, όμως η εντυπωσιακή σήμερα Τζούρκα δεν αφήνει το σκορ να ξεφύγει άλλο. Με 5 δευτερόλεπτα να απομένουν στην επίθεση του Πανιωνίου, η επίσης εξαιρετική Καρύτσα στέλνει το σουτ της Λούδη σε κόρνερ.

Στην τέταρτη περίοδο ο Πανιώνιος έκλεψε την μπάλα στην Γρηγοροπούλου στα 2μ και η Κοτσάφτη κέρδισε πέναλτι στο φουνταριστό (7:22) στο οποίο η Πουστινίκοβα ευστόχησε. Ο ΑΝΟΓ κέρδισε παραπάνω στην περιφέρεια, το σουτ της Φουντωτού όμως κατέληξε στο δοκάρι και η Ειρήνη Νίνου αποβλήθηκε στην κόντρα (6:21), με τον Τάσο Παπαναστασίου να καλεί τάιμ άουτ. Η πάσα στο 1 δόθηκε οφσάιντ, όμως η ζώνη του Πανιωνίου εμπόδισε και πάλι την Γρηγοροπούλου να σκοράρει στα 2μ, ενώ στην επίθεση του δόθηκε βούλιαγμα. Με 5:06 να απομένουν, η Κοντογιάννη έκανε ένα σουτ στα μπλοκ και η προπάθεια της Γρηγοροπούλου στην επαναφορά κατέληξε άουτ. Με δύο χαμένες επιθέσεις να μετράνε για την κάθε ομάδα, η πρωταγωνίστρια του παιχνιδιού, Ειρήνη Νίνου με ένα εκπληκτικό δοκάρι και μέσα εξάμετρο σουτ από το 4 «έγραψε» το 10-5 (3:31) και η ίδια προσπάθησε στην επόμενη επίθεση της Γλυφάδας να πετύχει το έκτο της γκολ με τρίπλα από το 5, η Τζούρκα όμως πρόλαβε και έκλεψε την μπάλα (2:37). Με δύο συνεχόμενες αποκρούσεις της Καρύτσα και 1:50 να απομένουν για το τελευταίο σφύριγμα, η Κούλχαας πήρε την μπάλα με μπάσιμο αλλά η άμυνα του Πανιωνίου ήταν καλή και ο Τάσος Παπαναστασίου ζήτησε το δεύτερο τάιμ άουτ για την ομάδα του (1:36). Η μπάλα γλίστρησε από τα χέρια της Πουστινίκοβα και μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό, ένα σουτ της Θωμοπούλου χτύπησε στο δοκάρι και κατέληξε στην γραμμή. 24 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη η Λούδη κάνει ένα σουτ στα μπλοκ και στην τελευταία επίθεση του αγώνα η Γλυφάδα δεν πήρε κάποιο σουτ, καθώς έληξε ο χρόνος και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΓΣΣ – ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ 5-10

Οκτάλεπτα: 2-2, 0-3, 2-4, 1-1

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Τάσος Παπαναστασίου): Τζούρκα, Σαφέτη , Μαυρωτά 1, Πουστινίκοβα 2, Κοτσάφτη, Μπογκατσένκο 2, Λούδη, Βαζαίου, Πετεινάτου, Παπαναστασίου Δημ., Παπαναστασίου Άνθια, Μήτσου, Λενίτση, Τουρλουμούση.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Ορέστης Σαλάχας):  Γκανγκλ, Νίνου Π., Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου, Νίνου Ειρ. 6, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχαας, Φουντωτού, Γαλιατσάτου 1, Κοντογιάννη 3, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου