Χρειάστηκε πέναλτι για να προκριθεί στον τελικό η Βουλιαγμένη!

Ο ΝΟ Βουλιαγμένης βρίσκεται ξανά στον τελικό του πρωταθλήματος της Α1 ανδρών, καθώς επικράτησε του Πανιωνίου με 11-10 (6-6 κ.δ.) στην αγχωτική διαδικασία των πέναλτι στον τρίτο κατά σειρά ημιτελικό και προκρίθηκε με συνολικό σκορ 2-1 στις νίκες.

Οι δύο ομάδες ήταν δίπλα δίπλα σε όλο το παιχνίδι, η άμυνα βγήκε εκεί που χρειαζόταν, τόσο για τους «κυανέρυθρους», όσο και για την ομάδα του Χέρβο Κόλιανιν, με τον Πάνο Τζωρτζάτο να αποδεικνύεται φύλακας άγγελος στα πέναλτι, αποκρούοντας την εκτέλεση του Μπραΐμη, ενώ το νικητήριο πέναλτι ήρθε από τον Σκουμπάκη. Οι «μπέμπηδες» μπήκαν στην τελευταία περίοδο προηγούμενοι με 5-4, ο Δήμου ισοφάρισε σε 5-5, με τον Καπότση να κάνει το 6-5 και τον Παπάκο να ισοφαρίζει ξανά. Τα τελευταία λεπτά παρήλθαν χωρίς γκολ από κανέναν με σπουδαίες άμυνες, αλλά και αρκετά επιθετικά, όπως και ποινές, που χρεώθηκαν και οι δύο ομάδες.

Το συγκεκριμένο ζευγάρι ήταν ίσως οι σπουδαιότερες αναμετρήσεις που έχουμε δει σε ημιτελικούς τα τελευταία χρόνια, ο Πανιώνιος έκανε μία απίθανη χρονιά στην Α1 και κέρδισε το ευρωπαϊκό εισιτήριο, ενώ θα διεκδικήσει και την έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ στον μικρό τελικό με τον Απόλλωνα.

Στους τελικούς, ο ΝΟΒ θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό με μειονέκτημα έδρας.

Η διακύμανση του αγώνα…

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 4-4. Η Βουλιαγμένη προηγήθηκε 3-1 με γκολ των Μυλωνάκη, Λόζινα και Τρούλου, με τον Πανιώνιο να μειώνει με τον Σπούνερ, ενώ και το 3-2 ήρθε αργότερα από τον Μοσκόφ. Ο ΝΟΒ πήρε ξανά προβάδισμα δύο γκολ με τέρμα του Γκιουβέτση, που πέτυχε το 4-2 και οι «κυανέρυθροι» μείωσαν στο γκολ ξανά με γκολ του Σπούνερ έπειτα από ασίστ του Μοσκόφ στον παραπάνω. Η ισοφάριση σε 4-4 ήρθε από τον Δήμου σε νέο παραπάνω, και λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ο Τζωρτζάτος έκανε μία σπουδαία επέμβαση σε σουτ του Καλαϊτζή σε κόντρα 3-2 και κράτησε το 4-4 στη λήξη του ημιχρόνου.

Στο ξεκίνημα του δεύτερου μισού, ο Τρούλος κέρδισε το σπριντ και ένα σουτ του Σκουμπάκη στην πρώτη επίθεση κατέληξε στο δοκάρι. Ο Καπότσης δέχτηκε στην άμυνα την δεύτερη του ποινή, ο Μυλωνάκης μπλόκαρε εντυπωσιακά το σουτ του Μοσκόφ, ενώ σε νέα αποβολή του Χαλυβόπουλου ένα ψηλοκρεμαστό του Κοπελιάδη κατέληξε στο δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Σπούνερ αποβλήθηκε για τον Πανιώνιο και στον παραπάνω ο Μυλωνάκης με το γνωστό σουτ από δεξιά σημείωσε το 5-4. Η Βουλιαγμένη έπαιξε εξαιρετική άμυνα και μέχρι δύο λεπτά πριν την λήξη της περιόδου δεν σημειώθηκε άλλο γκολ, ενώ όταν ο Τρούλος δέχθηκε την δεύτερη ποινή του, μία πάσα από τον Καλαϊτζή στον Μοσκόφ ήταν λάθος και κατέληξε άουτ. Χαλυβόπουλος και Μοσκόφ δέχθηκαν έπειτα διπλή αποβολή, δόθηκε επιθετικό στον Πανιώνιο και στην επίθεση του ΝΟΒ ο Δήμου έκλεψε την μπάλα. Ο ίδιος, έκανε ένα πολύ έξυπνο τελείωμα στη εκπνοή του χρόνου, το οποίο ο Τζωρτζάτος κατάφερε να αποκρούσει και να κρατήσει το 5-4 στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε με τον Σπούνερ να κερδίζει το σπριντ και με τον Δήμου να ισοφαρίζει σε 5-5 με εξάμετρο σουτ. Αργότερα, υπήρξε διπλή αποβολή του Μυλωνάκη και του Καλαϊτζή, με τον Καπότση να δίνει προβάδισμα 6-5 επίσης με εξάμετρο σουτ. Ο τελευταίος δέχθηκε μετέπειτα την τρίτη του ποινή και ο Παπάκος, με ασίστ του Δήμου, ισοφάρισε στο δεύτερο δοκάρι σε 6-6. Σε μεγάλη ευκαιρία της Βουλιαγμένης να μπει μπροστά στο σκορ σε παραπάνω, μία λάθος πάσα έγινε στον Μυλωνάκη και το σκορ παρέμεινε ισοπαλία και ύστερα, μία προσπάθεια του Γκιουβέτση στην πρώτη γραμμή κατέληξε άουτ. Στα τελευταία δύο λεπτά της αναμέτρησης, ο Χέρβο Κόλιανιν κάλεσε τάιμ άουτ, όμως ένα σουτ του Μυλωνάκη κατέληξε στο δοκάρι. Από δύο επιθετικά δόθηκαν στις δύο ομάδες στις επόμενες φάσεις και 45 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Κώστας Δήμου κάλεσε με τη σειρά του τάιμ άουτ. Ο Τζωρτζάτος απέκρουσε το εξάμετρο του Καλαϊτζή και στην κόντρα, ο Δήμου και ο Μυλωνάκης αποβλήθηκαν με αντικατάσταση. Με 15 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Λυμαράκης απέκρουσε το σουτ του Γκιουβέτση και το σουτ του Αλαφραγκή στην επαναφορά κατέληξε άουτ, με το ματς να οδηγείται στα πέναλτι.