Χωρίς Ξενάκη, αλλά με σούπερ άμυνα

Τη νίκη επί του Εθνικού Πειραιώς πανηγύρισε το Σάββατο ο ΝΟ Βουλιαγμένης, με την ομάδα της Αλεξίας Καμμένου να επικρατεί 5-11 στον Πειραιά για τη 2η αγωνιστική της Γ ΄φάσης.

Με πολύ καλή άμυνα ο ΝΟΒ έχτισε διαφορά στο πρώτο ημίχρονο και κατέκτησε το διπλό, παρά την απουσία της Έλενας Ξενάκη. Έτσι, η Βουλιαγμένη έφτασε τους 9 βαθμούς στη Γ’ φάση.

Ο Εθνικός Πειραιώς ξεκίνησε με γκολ την αναμέτρηση κόντρα στον ΝΟ Βουλιαγμένης, ωστόσο η Κυπελλούχος Ελλάδας κατάφερε να προηγηθεί στο τέλος του 1ου οκταλέπτου με 1-3, εκμεταλλευόμενη λάθη της ομάδας του Κώστα Βαμβακάρη.

Στη συνέχεια, ο ΝΟΒ της Αλεξίας Καμμένου έκανε σερί (0-5), δίχως να δεχθεί γκολ από τον «Αυτοκράτορα» και με πολύ καλή άμυνα έφθασε να προηγείται με 1-8 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Εθνικός σκόραρε σε παίκτρια παραπάνω και πάλι με την Κατσιμπρή και μείωσε σε 2-8, με το παιχνίδι να έχει χάσει το ρυθμό του. Στο 1:32 η Βουλιαγμένη βρήκε δίχτυα με την Ειρήνη Νίνου για το 2-9, όμως πριν ολοκληρωθεί το οκτάλεπτο η Ξένια Πέττα με ωραία κίνηση στο φουνταριστό έγραψε το 3-9.

Το πρώτο γκολ στην τέταρτη περίοδο σημείωσε η Έλενα Ελληνιάδη για τον ΝΟΒ, στη συνέχεια η Διαμαντοπούλου από κοντά έκανε το 3-11, με την Ξένια Πέττα να μειώνει σε 4-11 από την περιφέρεια, ενώ το σκορ διαμόρφωσε το 5-11 με τέρμα σε παίκτρια παραπάνω.

Στην αναμέτρηση δεν αγωνίστηκε η Έλενα Ξενάκη για τον ΝΟ Βουλιαγμένης και η Ελευθερία Τζελέπη για τον Εθνικό Πειραιώς.

Οκτάλεπτα: 1-3, 0-5, 2-1, 2-2.

Διακύμανση:

1-0: Κατσιμπρή, 1-1: Διαμαντοπούλου, 1-2: Χαραλαμπίδη, 1-3: Ελληνιάδη, 1-4: Κώτσια, 1-5: Χαραλαμπίδη, 1-6: Νίνου Ειρήνη, 1-7: Ελληνιάδη, 1-8: Νίνου Ειρήνη, 2-8: Κατσιμπρή, 2-9: Νίνου Ειρήνη, 3-9: Πέττα, 3-10: Ελληνιάδη, 3-11: Διαμαντοπούλου, 4-11: Πέττα, 5-11: Λογοθέτη.