Χειμερινοί Αγώνες: Με κεκτημένη ταχύτητα από το Οτοπένι ο Δημήτρης Μάρκος!

Ο Δημήτρης Μάρκος στο πρόσφατο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κολύμβησης σε πισίνα 25μ που έγινε στο Οτοπένι της Ρουμανίας, κατέρριψε τρία πανελλήνια ρεκόρ και κατέλαβε την 6η θέση στα 800μ ελεύθερο. Τη πρώτη μέρα στο ΟΑΚΑ και στους Χειμερινούς Αγώνες Κολύμβησης Open Κατηγορίας & Νέων ανδρών / γυναικών, ο πρωταθλητής του ΑΝΟ ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗΣ, ξεκίνησε με νίκη στα 200μ ελεύθερο και χρόνο 1:47.75.

Στον ίδιο τελικό αγωνίσθηκε και ο Ανδρέας Βαζαίος (ΟΦΝΙ) με δυο μετάλλια στο Οτοπένι, πρώτα με την 4Χ50μ ελεύθερο αλλά και στα 100μ μικτή ατομική. Τερμάτισε δεύτερος με χρόνο 1:49.62. Τρίτος στο πανελλήνιο πρωτάθλημα (καθώς συμμετέχουν και ξένοι αθλητές) ήταν ο Κώστας Εγγλεζάκης (ΑΝΟΓ) 1:50.79.

Στις γυναίκες, η Ζαχαρούλα Καλογερή (ΝΟ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ) ήταν πρώτη με 2:02.25. Την ακολούθησαν στο βάθρο η Μαρία Ζαφειράτου (ΟΣΦΠ) 2:02.34, και η Άρτεμις Βασιλάκη (ΤΡΙΤΩΝΑΣ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ) 2:02.76.

Τις απονομές έκανε ο πρόεδρος της Κολυμβητικής Ομοσπονδίας Ελλάδας και αντιπρόεδρος της Ευρωπαϊκής Ομοσπονδίας, Κυριάκος Γιαννόπουλος.