Champions League: Δύσκολο απόγευμα για τη Βουλιαγμένη στη Βαρκελώνη

Πολύ δύσκολο μεσημέρι για τον Ναυτικό Όμιλο Βουλιαγμένης στη Βαρκελώνη, με την ομάδα του Βλάντιμιρ Βουγασίνοβιτς να αντιμετωπίζει ένα από τα φαβορί για την κατάκτηση του LEN Champions League, την φορμαρισμένη Μπαρτσελονέτα, γνωρίζοντας την ήττα με σκορ 13-6 στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής.

Από πολύ νωρίς, οι Καταλανοί όρισαν τον ρυθμό της αναμέτρησης, με την ελληνική ομάδα να μην καταφέρνει να βρει ουσία επιθετικά και έτσι η πίεση μεταφερόταν στην άμυνα της, εκεί όπου οι Ισπανοί έβρισκαν σιγά-σιγά τις λύσεις και έχτισαν μια μη αναστρέψιμη διαφορά από το πρώτο κιόλας ημίχρονο.

Μπαρτσελονέτα – ΝΟ Βουλιαγμένης 13-6

Εξ αρχής, στο στρατόπεδο του ΝΟ Βουλιαγμένης γνώριζαν την ποιότητα και την αξία του αντιπάλου, με την ελληνική ομάδα να έχει προκριθεί στο FINAL 8 του Βελιγραδίου, κάτι που συνιστά τεράστια επιτυχία. Με αυτή τη νίκη, η Μπαρτσελονέτα συνεχίζει στην κορυφή του Α’ Ομίλου με 36 βαθμούς, ενώ η Βουλιαγμένη παρέμεινε στην 4η θέση και τους 17 βαθμούς, με μια αγωνιστική να απομένει, εκεί όπου η ελληνική ομάδα θα υποδεχθεί τη Ραντνίτσκι Κραγκούγεβατς στις 24/5.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, το τέρμα της Βουλιαγμένης υπερασπίστηκε ο Μάνος Ανδρεάδης, ενώ η Μπαρτσελονέτα προηγήθηκε με 2-0 στο πρώτο οκτάλεπτο και 8-1 στο ημίχρονο, με το μοναδικό ελληνικό γκολ να έρχεται με πέναλτι που κέρδισε ο Νικολαΐδης από τον Μπάμπη Τρούλο, ενώ το επόμενο γκολ της Βουλιαγμένης ήρθε στο 4:46 του τρίτου οκταλέπτου, όταν ο Νίκος Κουρούβανης με μπάσιμο από δεξία πραγματοποίησε το 9-2 για τη Βουλιαγμένη. Στα 54 δευτερόλεπτα, ο Ζαννής Αλαφραγκής σε παίκτη παραπάνω και έπειτα από ριμπάουντ μείωσε σε 9-3 για τη Βουλιαγμένη, που ήταν και το σκορ μετά το τρίτο οκτάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, με τον ρυθμό να έχει πέσει, όπως είναι λογικό, o Φάτοβιτς πέρασε στον τέρμα τον Πόρτερ αντί του Ουνάι Αγκίρε, με τον Φαμέρα να γράφει με δυνατό σουτ το 10-3 από δεξιά, ενώ σε κόντρα ο Φελίπε Περόνε έκανε το 11-3 λίγο αργότερα. Στη συνέχεια, σε πέναλτι που κέρδισε ο Γούντχεντ στα 2μ., ο Παπασηφάκης μείωσε σε 12-4 στο 2:40, ενώ ο ίδιος στο 2:00 με δυνατό σουτ από την περιφέρεια έγραψε το 12-5. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 13-6 με τον Αλαφραγκή να κερδίζει πέναλτι στο τελευταίο δευτερόλεπτο και τον Αλμύρα να σκοράρει.