Χάλκινο μετάλλιο οι Ισπανοί! (PICS+VIDEO)

Το χάλκινο μετάλλιο του Europa Cup κατέκτησε την Κυριακή, η Ισπανία η οποία επικράτησε 9-7 της Ιταλίας σε έναν όμορφο μικρό τελικό!

Σε ένα από τα πιο «κλειστά» ημίχρονα στο τουρνουά, Ισπανία και Ιταλία βρέθηκαν με το σκορ στο 3-3 να μπαίνουν στο τρίτο οκτάλεπτο, έχοντας χάσει αρκετές ευκαιρίες αμφότερες στον παίκτη παραπάνω.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, ο Μουνιαρίθ κέρδισε φάουλ έκανε προσποίηση και σκόραρε με τον Καμπάνια να διαμαρτύρεται για επιθετικό φάουλ, δεχόμενος κίτρινη κάρτα, ενώ ο Μπαρόσο ευστόχησε σε πέναλτι για το 3-5, απόφαση που δεν θα έπαιρνε ο διαιτητής Μαργκέτα αν δεν ίσχυαν οι νέοι κανονισμοί. Μάλιστα, ο Μάλιαρακ σε παίκτη παραπάνω έγραψε το 3-6 υπέρ της ομάδας του Μαρτίν με 3:40 να απομένουν.

‘Ενα buzzer beater του Φιλιόλι έδωσε νέο ενδιαφέρον στο τρίτο οκτάλεπτο, όμως το πέναλτι του Αικάρντι στον Μιράντα και η ευστοχία του Μουνιαρίθ έγραψαν το 4-7. Ο Ρενζούτο στο παραπάνω σκόραρε για το 5-7 της ομάδας του Σάντρο Καμπάνια στη συνέχεια, όμως ο Μάλιαρακ και πάλι σε παίκτη παραπάνω σημείωσε το 5-8 των Ισπανών με 29 δευτερόλεπτα να απομένουν. Και πάλι οι Ιταλοί δεν τα παράτησαν, με τον πολύ δυνατό Ντι Φούλβιο να σκοράρει για το 6-8 σε ποινή που κέρδισε με μπάσιμο ο Φιλιόλι.

Στην τελευταία περίοδο, ο Καμπάνια επιχείρησε το ίδιο κόλπο με τον προημιτελικό, δηλαδή άλλαξε τον Ντελ Λούνγκο με τον Ντε Μικέλις στο τέρμα, ωστόσο λίγα πράγματα άλλαξαν, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από μια φορά και τους Ισπανούς να πανηγυρίζουν έντονα στο φινάλε.

Το όμορφο φωτογραφικό καρέ από το γκολ του Περόνε στο ξεκίνημα του αγώνα, από την κάμερα του #Aquafeed24