BREAK τίτλου της Μπρέσια στην έδρα της Προ Ρέκο με λυτρωτή Βλαχόπουλο!

Περίπου δύο λεπτά είχαν απομείνει στον πρώτο τελικό του Ιταλικού πρωταθλήματος, ανάμεσα στην Προ Ρέκο και τη Μπρέσια, στην Πούντα Σάντα Άννα. Με το σκορ στο 8-8, το οποίο είχε γράψει σε παραπάνω από το πρώτο δοκάρι ο ο Ντόλτσε, η Μπρέσια κερδίζει νέα αποβολή και η μπάλα καταλήγει στον Άγγελο Βλαχόπουλο.

Ο Έλληνας περιφερειακός προσποιείται ότι θα πασάρει στα αριστερά του, ο Μπίγιατς τρώει την προσποίηση και σηκώνεται, ενόσω ο Βλαχόπουλος φέρνει άμεσα το σώμα του σε θέση βολής και περνάει με ένα δυνατό σουτ τη μπάλα πάνω από το κεφάλι του Κροάτη τερματοφύλακα που… έπεφτε εκείνη τη στιγμή, για το 9-8 της Μπρέσια. Στη συνέχεια, ο Ντελ Λούνγκ απέκρουσε στο τελευταίο λεπτό παραπάνω της πανίσχυρης Προ Ρέκο και η ομάδα του Σάντρο Μπόβο έφυγε από τη Λιγουρία με ένα μεγάλο διπλό που της δίνει το πάνω χέρι στο κυνήγι της κατάκτησης του ιταλικού πρωταθλήματος.

Ο Βλαχόπουλος για ακόμη μια φορά ήταν καθοριστικός για τη Μπρέσια, σημείωσε τέσσερα γκολ, όντας πρώτος σκόρερ του αγώνα, ενώ πολύ μεγάλη συνεισφορά είχε και ο Δημήτρης Νικολαΐδης, ο οποίος μάλιστα σημείωσε ένα γκολ σε παίκτη παραπάνω στο ξεκίνημα της αναμέτρησης.

Οι πανηγυρισμοί του Μπόβο ήταν έκδηλοι στο φινάλε, ενώ ο Γκάμπι Ερνάντεζ ήταν προβληματισμένος, τόσο με την ήττα, όσο και με το 1/11 της Προ Ρέκο στον παίκτη παραπάνω… Πλέον, η Μπρέσια θέλει διακαώς τη νίκη στην έδρα της για να κάνει το 2-0 κόντρα στην ισχυρή αντίπαλό της που πρέπει να αντιδράσει για να μην πάθει ψυχρολουσία στους φετινούς τελικούς.