«Αυτοκράτορας» στην έδρα του ο Εθνικός! Η στιγμή της έντασης (VID)

Εκμεταλλευόμενος την έδρα του και την ισχυρή παρουσία του κόσμου του, ο Εθνικός Πειραιώς έκανε το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα ημιτελικά του πρωταθλήματος, αφού επικράτησε 10-6 του Υδραϊκού.

Κομβική, αλλάζοντας τις ισορροπίες, αποδείχθηκε η δεύτερη περίοδος, εκεί όπου δόθηκαν τρεις αποβολές με αντικατάσταση, σε Μανώλη Πρέκα και Φώτη Μπλάνη για την ομάδα του Δημήτρη Κραβαρίτη και στον Εθνικό του Φάνη Κουντουδιού για λογαριασμό του Μιχάλη Θαλασσινού.

Αμέσως μετά ο Εθνικός πήρε το μομέντουμ του αγώνα και κατάφερε να πάρει διαφορά, με τον Υδραϊκό να δυσκολεύεται να βρει λύσεις στη συνέχεια για να ισοφαρίσει.

Εθνικός Πειραιώς – Υδραϊκός 10-6

Στην τρίτη περίοδο οι γηπεδούχοι έτρεξαν σερί 3-0, με τον Φώσκολο να είναι ασταμάτητος και κάπου εκεί κρίθηκε ο αγώνας, παρά την προσπάθεια του Υδραϊκού να μειώσει στην τελευταία περίοδο.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι επαναληπτικός στον Άλιμο την Κυριακή θα είναι… άχαστος για όσους αγαπούν το άθλημα!

Πρώτος σκόρερ του αγώνα με φοβερά τέρματα ήταν ο Άγγελος Φώσκολος!

Στην πρώτη περίοδο, ο Υδραϊκός ξεκίνησε πολύ καλύτερα και προηγήθηκε με 0-2 με γκολ από τον Τσαχειλίδη από το φουνταριστό και τον Φώτη Μπλάνη σε παίκτη παραπάνω. Παρόλα αυτά, ο Εθνικός απάντησε αρχικά με έξυπνο σουτ του Λιαπάκη στα ίσα και λίγο πριν κλείσει το πρώτο οκτάλεπτο με τον Πέτρο Πρωτοψάλτη να εκτελεί από μακριά για το 2-2.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο, ο Γιάννης Μπεριστιάνος με ένα γλυκό σουτ από την κορυφή της περιφέρειας έβαλε για πρώτη φορά μπροστά τον «Αυτοκράτορα», με τον Γιάννη Μαντζουράνη να φωνάζει «ΕΘΝΙΚΑΡΑ».

Στη συνέχεια, ο Τσαχειλίδης κέρδισε ακόμη μια ποινή και ο Ίρβινγκ ισοφάρισε εκ νέου στον παίκτη παραπάνω στο 6:01, ενόσω ο Φίλιππος Καραμπέτσος ζητούσε καλύτερα μπλοκ από την άμυνά του.

Ο σκόρερ από τις ΗΠΑ και ο Τεσάνοβιτς αποβλήθηκαν από κοινού στην επόμενη φάση, ενώ το ίδιο έγινε και με Φώσκολο – Καζάζη στη συνέχεια της ίδιας φάσης. Σε εκείνο τη σημείο εντάθηκαν οι διαμαρτυρίες και δόθηκε πληθώρα επιθετικών φάουλ στις δύο ομάδες.

Στο 3:45 ο Παπαδόγκωνας αποβλήθηκε στην περιφέρεια, όμως ο Πρωτοψάλτης έβγαλε το μπλοκ στον Τσαχειλίδη στο παραπάνω και διατηρήθηκε το 3-3.

Στο 2:53 ο Άγγελος Φώσκολος σκόραρε για το 4-3 και ακολούθησε σύρραξη με Θαλασσινό και Πρέκα να αποβάλλονται με αντικατάσταση, ενώ στις κερκίδες έγινε πανδαιμόνιο.

Στο 1:39 αποβλήθηκε με αντικατάσταση και ο Μπλάνης για μαρκάρισμα στον Φώσκολο και ο Φάνης Κουντουδιός κάλεσε τάιμ άουτ με τον Μπλάνη να φωνάζει στον διαιτητή Μπιράκη ότι πήρε λανθασμένη απόφαση.

Στο παραπάνω, ο Μπεριστιάνος σκόραρε για το 5-3 με δυνατό σουτ και οι Εθνικοί ξεσηκώθηκαν στην κερκίδα, όμως ο Κώστας Κοκκινάκης κατάφερε παλικαρίσια να μειώσει σε 5-4 στα 15 δευτερόλεπτα.

Με γκολ του Φώσκολου ξεκίνησε το τρίτο οκτάλεπτο, με τον νεαρό φουνταριστό να πανηγυρίζει και τον Εθνικό να βρίσκεται μπροστά με 6-4, ενώ ο Γιάννης Τζώρτζης εκμεταλλεύτηκε αδράνεια των παικτών του Δημήτρη Κραβαρίτη και έκανε το 7-4 στο 5:47 από κοντά!

Στο 2:05 ο Φλέγκας κράτησε το σκορ στην ίδια τιμή σε προσπάθεια του Λιαπάκη όμως μετά το κόρνερ ο Φώσκολος πέτυχε ένα φοβερό γκολ από τα 2μ και πανηγύρισε έντονα για το 8-4!

Στη λήξη της περιόδου αποβλήθηκε από τον πάγκο χωρίς αντικατάσταση ο Τεσάνοβιτς από τον Κουρτίδη πειδή διαμαρτυρόταν.

Με εντυπωσιακό σουτ του Κοκκινάκη ξεκίνησε η τέταρτη περίοδος, με τον έμπειρο παίκτη να γράφει το 8-5, ενώ ο ίδιος παίκτης με το τρίτο προσωπικό του γκολ μείωσε σε 8-6 στο 4:47.

Στην επόμενη φάση, ο Πέτρος Πρωτοψάλτης εκμεταλλεύτηκε το ρίσκο της άμυνας του Υδραϊκού και σκόραρε για το 9-6 στο 4:17.

Στο 3:24 ο Καλαϊτζής αποβλήθηκε, όμως ο Κοκκινάκης στο παραπάνω δεν κατάφερε να μειώσει.

Το σκορ έκλεισε με εντυπωσιακό γκολ ο Φώσκολος για το 10-6.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ – ΥΔΡΑΪΚΟΣ 10-6

Οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 3-0, 2-2.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΑ (Φάνης Κουντουδιός): Καραμπέτσος, Τζώρτζης 1, Θαλασσινός, Τεσάνοβιτς, Καλαϊτζής, Λιαπάκης 1, Παπαδόγκωνας, Καραβιώτης, Φώσκολος 4, Μπεριστιάνος 2, Ματθαίου, Βαλιανάτος, Σπηλιόπουλος, Πρωτοψάλτης 2, Ξυλούρης.

ΥΔΡΑΪΚΟΣ (Δημήτρης Κραβαρίτης): Φλέγκας, Καζάζης, Μιτελούδης, Κοκκινάκης 3, Πρέκας, Καλαργυρός, Μπλάνης 1, Χονδροκούκης, Αργυρόπουλος Κ., Στελλάτος, Τσαχειλίδης 1, Ίρβινγκ 1, Μάντης, Ρουμάνης.

Διαιτητές: Κουρέτας, Κουρτίδης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός