Ασταμάτητος ο Απόλλων Σμύρνης – Λύγισε το Φάληρο στο Γουδή!

Επιβλητικός ο Απόλλωνας στην έδρα του – Κυριάρχησε επί του ΑΟΠ Φαλήρου!

Η «ελαφρά ταξιαρχία» δείχνει ασταμάτητη στις νίκες τις τελευταίες αγωνιστικές του Πρωταθλήματος της Α1 Ανδρών, παίρνοντας για 6η φορά το ροζ φύλλο αγώνος, αφού επιβλήθηκε του ΑΟΠ Φαλήρου με 9-6 (εντός έδρας) στο πλαίσιο της 7ης Αγωνιστικής!

Η ομάδα του Νικόλα Δεληγιάννη στο πρώτο μέρος συνάντησε αντίσταση από το αξιόμαχο Παλαιό Φάληρο και τελικώς «καθάρισε» την κατάκτηση των τριών βαθμών στο δεύτερο, παίζοντας τη γνωστή εξαιρετική της άμυνα κι έχοντας σε πλήρη ετοιμότητα, όποτε χρειάστηκε, τον Στέφανο Γαλανόπουλο.

Στην 1η περίοδο αν και ο Απόλλων προηγήθηκε νωρίς με τον Βίσκοβιτς δέχτηκε δύο γκολ στη συνέχεια από Τζώρτζη και Φρέιτας (1-2) με τον Γαρδίκα να ισοφαρίζει στα 0:44 στο 2-2 της 1ης περιόδου. Στη δεύτερη o Χονδροκούκης έδωσε το προβάδισμα με 3-2 και ο Σολανάκης με 4-3, αλλά οι φιλοξενούμενοι απαντούσαν, με τον Βίσκοβιτς να βάζει εκ νέου μπροστά τους «κυανόλευκους» με 5-4 με ωραίο γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο Σολανάκης και Γούνας διαμόρφωσαν το 7-4 (3:31), με τον τελευταίο να «γράφει» και το 8-5 της 3ης περιόδου στα 1:56. Στο 4ο οκτάλεπτο ο Απόλλων συνέχισε να αποδίδει εξαιρετικά στην άμυνα παρά το γκολ που δέχτηκε από τον Φρέιτας (8-6) με τον αρχηγό Αλέξανδρο Γούνα να σημειώνει στα 4:12 το 9-6, που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ.

Απόλλων Σμύρνης – ΑΟ Παλαιού Φαλήρου 9-6

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 3-2, 3-1, 1-1

Απόλλων Σμύρνης (Νίκος Δεληγιάννης): Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Γαρδίκας 1, Μόκκας, Τουρκομένης, Κότσκαρ, Γκουσάροφ, Χονδροκούκης 1, Βίσκοβιτς 2, Γούνας 3, Τσολακούδης, Σολανάκης 2, Δραγώνας, Τουρκομένης

ΑΟ Παλαιού Φαλήρου (Δημήτρης Κραβαρίτης): Χαϊδόπουλος, Τζώρτζης 1, Σεΐν 1, Καλής, Κλήμος, Καραβιώτης, Παπαδόπουλος, Ντε Φρέιτας 3, Χαλυβόπουλος, Λιαπάκης, Τσαχειλίδης 1, Τσαγκάρης, Μητράκης, Κοντονής, Κουρμελές