Ασταμάτητη Βουλιαγμένη στην πρεμιέρα με την Νις!

Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο ΝΟ Βουλιαγμένης στο Women’s Champions League, όντας καταιγιστικός, αφού κέρδισε την γαλλική Νις με 14-4 για την πρώτη αγωνιστική του Α’ Ομίλου, ο οποίος διοργανώνεται στο Πάκος Φερέιρα της Πορτογαλίας. Πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης ήταν η Τίνα Καϊάφα με 4 τέρματα!

Οι παίκτριες της Κικής Λιόση ξεκίνησαν από την πρώτη κιόλας περίοδο δυναμικά, σε άμυνα (που δέχτηκαν γκολ μόνο από το σημείο του πέναλτι και από ένα μακρινό περιφερειακό σουτ), ενώ στην επίθεση είχαν πλουραλισμό, με την Αθηνά Γιαννοπούλου να ανοίγει το «χορό» και στη συνέχεια η Έλενα Ελληνιάδη, Σταματίνα Καϊάφα και η Εκατερίνα Τανκέεβα έδωσαν τη συνέχεια για το 5-2 της πρώτης περιόδου.

Στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα οι αθλήτριες του ελληνικού συλλόγου ήταν υποδειγματικές στον λιγότερο, πράγμα που τους έδωσε ακόμα μεγαλύτερη ώθηση στην επίθεση με την Αθηνά Γιαννοπούλου να σκοράρει το πρώτο τέρμα και της δεύτερης περιόδου με τη συνέχεια να δίνουν η Τίνα Καϊάφα, η Έϊμι Ριτζ και η Μαρία Πάτρα φτάνοντας το σκορ του ημιχρόνου στο 9-3, κάτι το οποίο σήμαινε ότι στο δεύτερο ημίχρονο το μόνο που είχε σημασία ήταν η τελική έκταση της διαφοράς.

Στο δεύτερο ημίχρονο κάτω από τα δοκάρια του ΝΟΒ πέρασε η Ειρήνη Πάτρα, ενώ το πρώτο γκολ αυτή τη φορά το σημείωσε η Τίνα Καϊάφα φτάνοντας τα τρία στο παιχνίδι. Στο τρίτο μέρος της αναμέτρησης ο επιθετικός ρυθμός ήταν πιο χαμηλός με την Βουλιαγμένη να έχει 0 παθητικό, ενώ η Εκατερίνα Τανκέεβα με πολύ ωραίο συνδυασμό στα δύο μέτρα σκόραρε για το 11-3.  Η Μαρία Πάτρα με πολύ όμορφη προσπάθεια έκανε το 12-3 στη λήξη του τρίτου οκταλέπτου με τα δύο τελευταία τέρματα του παιχνιδιού να σημειώνονται με εντυπωσιακά σουτ από Ελληνιάδη και Καϊάφα, ενώ η Έμα Βερνό μείωσε για την ομάδα της σε 14-4.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 4-1, 3-0, 2-1.

ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ (Κική Λιώση): Κοτσιώνη, Καΐάφα 4, Καλογεροπούλου, Ελληνιάδη 3, Γιαννοπούλου 2, Ριτζ 1, Τανκέεβα 2, Μ. Πάτρα 2, Στρατηδάκη, Ανδρεάδη, Μιμίδη, Αγγελίδη, Ε. Πάτρα.

ΟΛΙΜΠΙΚ ΝΙΣ: Γκαμπριέ, Βερνό Λίλι, Βαν ντε Βέλντε, Κολί 1, Νοϊ, Γκρας, Μπαρμπιέ, Ταμάς, Βερνό Έμα 3, Ντι Φράγια, Ντεσάμπ, Ντι Μπαρτόλο, Βιντάλ.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου: ZVL 1886 (Ολλανδία)-Πασέντσε (Πορτογαλία) 28-7. Ρεπό είχε η Ματαρό (Ισπανία).