Ασημένιος ο Χρήστου στα 100μ ύπτιο

by Alekos Koumanis

Η πρώτη ημέρα του Διεθνούς Μίτινγκ «Mare Nostrum» στο Μονακό ολοκληρώθηκε το Σάββατο (8/6) με τον Απόστολο Χρήστου να κατακτά το ασημένιο μετάλλιο στα 100μ ύπτιο.

Ο Απόστολος Χρήστου, με επίδοση 54.25 ανέβηκε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου στα 100μ ύπτιο, ενώ στα 50μ προκρίθηκε στην τετράδα με χρόνο 25.71. Στην τετράδα, στα 50μ ελεύθερο, προκρίθηκε και ο Κρίστιαν Γκολομέεβ, πραγματοποιώντας τον καλύτερο χρόνο (1ος) με 21.81.

Η Νικολέτα Παυλοπούλου, στα 100μ πρόσθιο, κατέλαβε την 7η θέση στον δεύτερο τελικό και την 15η συνολικά με χρόνο 1:12.04, ενώ την ίδια θέση κατέλαβε ο Ανδρέας Βαζαίος στα 100μ ελεύθερο, με χρόνο 51.45. Ο ίδιος αθλητής τερμάτισε στην 21η θέση στα 50μ πεταλούδα, σημειώνοντας επίδοση 24.90.

Μετα το τέλος της πρώτης ημέρας, ο προπονητής Παναγιώτης Βελέντζας ανέφερε: «Οι αγώνες είναι πολύ ωραίοι και με υψηλό επίπεδο, με έντονο ανταγωνισμό. Είναι μία πολύ καλή πρόβα ενόψει του Παγκόσμιου Πρωταθλήματος και τα δείγματα από τις επιδόσεις των αθλητών είναι θετικά»