Άρωμα Ισπανίας και στον δεύτερο ημιτελικό του Challenger Cup – Στο +3 η Τεράσα!

Με διαφορά μιας ημέρας ολοκληρώθηκε και ο δεύτερος ημιτελικός του LEN Challenger Cup στην Ισπανία, αφού ο Μάρτιος βρήκε τον Απόλλωνα του Νικόλα Δεληγιάννη στην Τενερίφη και την ΕΝΚΑ στην Τεράσα, ολοκληρώνοντας έτσι την πρώτη πράξη της φάσης των «4» με… Ισπανικό άρωμα.

Το βράδυ της Πέμπτης 02/03, η τουρκική ΕΝΚΑ του Πάολο Ομπράντοβιτς ταξίδεψε ως την Βαρκελώνη με οικοδέσποινα την Τεράσα, όπου και είδαμε ένα ματς με πολλές εκπλήξεις, σκαμπανεβάσματα και συναρπαστικά γκολ. Αναμφίβολα με ένα ξεκίνημα της τάξης του 5-0 σε περίπου 6μιση λεπτά, οι Ισπανοί πίστεψαν ότι θα έχουν εύκολο έργο απέναντι στο σύνολο του Εμρέ Βερί, όμως ακόμη και το 7-1 στις αρχές του δεύτερου οκταλέπτου αποτέλεσε την απαρχή της αντίδρασης για την τουρκική ομάδα. Μέσα σε πέντε αγωνιστικά λεπτά, το πλεονέκτημα της Τεράσα σχεδόν εξανεμίστηκε, αφού οι Εργκίν, Ομπράντοβιτς, Καχραμάν, Ντουζενλί και Αλκάν ανέλαβαν να ανακόψουν την «ταχύτητα» των Ισπανών με ένα επιμέρους σκορ 2-6 για την ΕΝΚΑ, πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το σκορ στο 9-7.

Μπορεί στην πρώτη κιόλας επίθεση του δεύτερου μισού, να διαμορφώθηκε το 10-7 από τον Αλαρκόν της Τεράσα, όμως οι παίκτες της ΕΝΚΑ συνέχιζαν να μειώνουν την διαφορά των γηπεδούχων και να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής, μέχρι τα 06:09 του τελευταίου οκταλέπτου όπου ο Ομπράντοβιτς ισοφάρισε για πρώτη φορά στο ματς, σε παίκτη παραπάνω για το 11-11! Ήδη νωρίτερα, η τουρκική ομάδα είδε τον Yenigun να αποχωρεί από το ματς με τρεις ποινές, ενώ ομοίως ακολούθησε και ο Ομπράντοβιτς 05:14 πριν την λήξη με τα επόμενα δύο λεπτά να βρίσκουν την Τεράσα με προβάδισμα 13-11. Η ΕΝΚΑ μείωσε ξανά την διαφορά στο ένα τέρμα (13-12) με εύστοχο πέναλτι του Ντουζενλί, αλλά Φλόρες και Ντελγκάδο σκόραραν για το τελικό 15-12 των Ισπανών. Λαμβάνοντας υπόψιν βέβαια, το συνολικό πρόσωπο της ΕΝΚΑ, ακόμα και το +3 της Τεράσα δεν αποτελεί σημαντικό πλεονέκτημα.

Terrassa – Enka Istanbul 15:12

5-1, 4-6, 2-3, 4-2

Terrassa: Flores 5, Delgado 4, De Lera 3, Alarcon 2, Sanchez 1.
Enka Istanbul: Ozbek 3, Alkan 2, Duzenli 2, Ergin 2, Obradovic 2, Kahraman 1