Αργυρό με τη σκυτάλη ο Βαζαίος στους τελικούς του NCAA! (VID)

Κατά την πρώτη ημέρα των τελικών του NCAA που διεξάγονται στο Τέξας, ο Ανδρέας Βαζαίος κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στη σκυτάλη 4×200 ελεύθερο σε γιάρδες με τους «Λύκους» του NC State!

Η ομάδα του Έλληνα πρωταθλητή τερμάτισε δεύτερη με 6:06.63, την ώρα που το Texas έκανε 6:05.08 και πήρε τον τίτλο από τους το NC State.

Μπροστά στο κοινό τους, οι κολυμβητές του Τέξας ήταν πολύ γρήγοροι και έκαναν ρεκόρ αγώνων, Παναμερικανικό ρεκόρ και US OPEN ρεκόρ, σπάζοντας το περυσινό (6:05.31) που κατείχε η ομάδα του Βαζαίου.

Οι Βαζαίος (1:32.22), Κόλμαν, Μόλατσεκ και Ρες πήραν το αργυρό, ενώ το χάλκινο κατέκτησε το Cal με 6:07.31.

Κατά τη δεύτερη ημέρα των αγώνων, ο Ανδρέας Βαζαίος θα επιδιώξει και πάλι να κατακτήσει το μετάλλιο, αυτή τη φορά στις 200γ. μείκτη ατομική.

Στην ίδια κούρσα των 4×200γ., το Χάρβαρντ τερμάτισε έβδομο, ωστόσο ο Dean Farris διέλυσε τα χρονόμετρα, καθώς κάνοντας κανονική εκκίνηση τερμάτισε το 200άρι σε 1:29.15 και έγινε ο τρίτος αθλητής που κατεβαίνει το 1:30, ενώ πια έχει στην κατοχή του τον πιο γρήγορο χρόνο στο αγώνισμα!