Άρχισε να… γεμίζει Έλληνες το Φάιναλ 8 του Βελιγραδίου!

Μετά από παραπάνω από έναν μήνα απουσίας ευρωπαϊκών παιχνιδιών, το Τσάμπιονς Λιγκ επέστρεψε με την 11η αγωνιστική και τέσσερα πολύ ωραία παιχνίδια να την ακολουθούν στον Β’ όμιλο, όπου υπολείπεται ένα διαθέσιμο εισιτήριο για το Φάιναλ 8. Πλέον, την πρόκρισή τους και μαθηματικά στο Φάιναλ 8 έχουν διασφαλίσει η Προ Ρέκο και η Μαρσέιγ, οι οποίες όπως όλα δείχνουν θα αναμετρηθούν για την κορυφή του ομίλου.

Την πρόκριση ακόμη επισημοποίησε και η «ελληνική» Γιουγκ Ντουμπρόβνικ, η οποία επικράτησε με 14-7 της Στεάουα στην Κροατία και θα αγωνιστεί για έβδομη συνεχόμενη χρονιά στην τελική φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Οι παίκτες του Κόμπεστσακ δεν θα άφηναν το εισιτήριο για το Βελιγράδι να πέσει από τα χέρια τους, ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση, προηγούμενοι με 4-2. Παρ’ ότι η Στεάουα έπαιξε πολύ καλή άμυνα στην δεύτερη περίοδο και κανένα τέρμα δεν επιτεύχθηκε για τους Κροάτες μέχρι τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, δεν κατάφερε να σκοράρει κι όλας, με το ημίχρονο να βρίσκει τη Γιουγκ μπροστά με 7-2. Μέχρι πέντε λεπτά πριν το τέλος, βρίσκονταν την περισσότερη ώρα μπροστά με οκτώ γκολ, ενώ οι Ρουμάνοι απλώς μείωσαν σε 14-7 στα τελευταία τέσσερα λεπτά. Αδιαμφισβήτητος πρωταγωνιστής των νικητών και του αγώνα ήταν ο Μάρκο Ζούβελα, που σημείωσε τέσσερα γκολ. Οι τρεις Έλληνες έκαναν εξαιρετική εμφάνιση, με τον Αλέξανδρο Παπαναστασίου να πετυχαίνει δύο γκολ και τους Στέλιο Αργυρόπουλο και Κώστα Κάκαρη από ένα. Η Στεάουα βρίσκεται εκτός συναγωνισμού για την πρόκριση, έχοντας 4 βαθμούς, ενώ η Γιουγκ «κλείδωσε» την τρίτη θέση του ομίλου με 24 βαθμούς, με μόνη ελπίδα να ανέβει στην κορυφή να είναι τρεις στις τρεις ήττες της Ρέκο και της Μαρσέιγ στις εναπομένουσες αγωνιστικές.

ΓΙΟΥΓΚ ΝΤΟΥΜΠΡΟΒΝΙΚ – ΣΤΕΑΟΥΑ ΒΟΥΚΟΥΡΕΣΤΙΟΥ 14-7

Γιουγκ Ντουμπρόβνικ (Βιέκοσλαβ Κόμπεστσακ): Πόπαντιτς, Βουκόγιεβιτς Ι., Φάτοβιτς 2, Στάχορ, Γιόκοβιτς, Παπαναστασίου 2, Τομάσοβιτς 2, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 1, Κρζιτς, Κάκαρης 1, Μπένιτς 2, Ζούβελα 4, Γιούρισιτς

Στεάουα Βουκουρεστίου (Ορέλιαν Γκεοργκέσκου): Τικ, Γκεόργκε Μ., Νέγκρεαν 1, Φούλεα 1, Βάντσικ, Μουντράζιτζα, Ντραγκομιρέσκου 2, Γκεοργκέσκου 2, Γκεόργκε Α., Οάντα, Ιούντεαν 1, Γκοάντα, Ντράγκουσιν

Με… άγριες διαθέσεις επέστρεψε στο Τσάμπιονς Λιγκ η Μαρσέιγ, η οποία επιβλήθηκε της Όρβοσι με 13-9 στην Γαλλία και βάζει «πλώρη» για την πρωτιά του ομίλου. Οι Γάλλοι, έχοντας σε τρομερή μέρα τον Ούγκο Κρουσιγιά που σημείωσε πέντε γκολ, ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, και δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να πλησιάσουν με παραπάνω από δύο γκολ. Μάλιστα, και τις τρεις φορές που έγινε αυτό, ο αρχηγός της εθνικής Γαλλίας ήταν αυτός που αύξανε συνεχώς την διαφορά, με το τρομερό σουτ που διαθέτει. Την πρώτη φορά, ο νεαρός Βινς Βίγκβαρι μείωσε σε 5-3 στην κόντρα και με τον ίδιο τρόπο ο Κρουσιγιά σημείωσε αμέσως το 6-3. Λίγο αργότερα, ένα λεπτό πριν λήξει η τρίτη περίοδος, ένα εξάμετρο του Μάνχερτζ έφερε το σκορ στο 8-6 υπέρ της Μαρσέιγ, με τον Κρουσιγιά να απαντάει με σουτ δίπλα από το μπλοκ. Έξι λεπτά πριν το τέλος, ο Χάραι στο δεύτερο δοκάρι κράτησε ζωντανούς τους Ούγγρους, μειώνοντας σε 10-8, αλλά δύο ακόμη συνεχόμενα γκολ του έμπειρου αριστερόχειρα έκλεισαν την υπόθεση – νίκη 4:40 πριν το τέλος, κάνοντας το σκορ 12-8. Η ομάδα του Μίλος Σκεπάνοβιτς προκρίθηκε στο Φάιναλ 8 για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά και δεν έχει να ανησυχεί παρά για τον αντίπαλό της από τον Α’ όμιλο στα προημιτελικά, ενώ η Όρβοσι βρίσκεται σε «κόκκινη» ζώνη, καθώς έπεσε στην 5η θέση και παρέμεινε στους 13 βαθμούς.

ΜΑΡΣΕΙΓ – ΟΡΒΟΣΙ 13-9

Μαρσέιγ (Μίλος Σκεπάνοβιτς): Λάζοβιτς, Τσούτσκοβιτς, Κρουσιγιά 5, Σπάιτς 1, Πρλαΐνοβιτς 2, Βερνό Τ. 1, Ολιβόν, Μπουέ 1, Βερνό Ρ. 1, Κοβάτσεβιτς 1, Βουκίτσεβιτς 1, Μποντέγκας, Χοφχάνισιαν

Όρβοσι (Ντάνιελ Βάργκα): Λίβαϊ, Ζίλαντι, Μάνχερτζ 2, Βάρναι, Σάλαμον, Τσατσόβσκι 1, Ντάλλα, Αράνι, Βίγκβαρι 2, Μπούριαν 2, Μπούντσουχ 1, Χάραι 1, Ντίβαϊ

Με την πρόκριση «φλερτάρει» και το Αννόβερο, το οποίο επικράτησε με 14-11 του Ερυθρού Αστέρα στη Γερμανία και κατάφερε να ξεπεράσει την Όρβοσι στο βαθμολογικό πίνακα, ανεβαίνοντας στην 4η θέση. Το έργο των Γερμανών δεν ήταν καθόλου εύκολο και ούτε αναμενόταν (όπως διαβάσαμε κάπου). Ομάδα με προπονητή τον Ντέγιαν Σάβιτς σίγουρα δεν πέφτει αμαχητί, και αυτό αποδείχθηκε από το γεγονός ότι οι Σέρβοι είχαν πολύ καλύτερο ξεκίνημα, με το οποίο βρέθηκαν 3-1 μπροστά στην πρώτη περίοδο. Πριν τη λήξη της περιόδου, ο Σούτζε μείωσε σε 3-2 ενώ ο Ντάρκο Μπργκούλιαν ισοφάρισε σε 3-3 στις αρχές της δεύτερης. Οι «ερυθρόλευκοι» των Βαλκανίων βρέθηκαν άλλες δύο φορές μπροστά, μία με 4-3 και έπειτα με 5-4, με ένα επιμέρους σερί 3-0 όμως το ημίχρονο έληξε 7-5 υπέρ των γηπεδούχων. Από εκεί και πέρα, οι παίκτες του Κάρστεν Σεεχάφερ διατήρησαν το προβάδισμα, αν και ο Ερυθρός Αστέρας συνέχιζε να παλεύει καθ’ όλο το παιχνίδι. Είναι σημαντικό να αναφερθεί, ότι οι φιλοξενούμενοι έχασαν στην τρίτη περίοδο, όπου το παιχνίδι μαινόταν, τον κορυφαίο σκόρερ τους, Ιβάν Μπασάρα, αλλά και τον Βουκ Μιλόγιεβιτς, αμφότεροι δεχόμενοι την τρίτη τους ποινή. Η πρόκριση δεν είναι εφικτή για τους Σέρβους, που έχουν μόλις 4 βαθμούς, αν και έδωσαν πολύ δυνατά παιχνίδια φέτος, ενώ το Αννόβερο, που έχει 14 βαθμούς, θα δώσει την δικιά του μάχη για να παραμείνει στην τετράδα, τόσο στην επόμενη αγωνιστική στην Ουγγαρία με την Όρβοσι, όσο και στην 13η αγωνιστική στις 19 Απριλίου, στο εγχώριο ντέρμπι με την Σπαντάου.

ΑΝΝΟΒΕΡΟ 98 – ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ 14-11

Αννόβερο 98 (Κάρστεν Σεεχάφερ): Σένκελ, Κόρουσιτς, Μάτσαν, Ρεάλ, Μπργκούλιαν Ντ. 2, Ράντοβιτς 2, Μούσλιμ, Ναγκάεβ 3, Κούμπις, Μπργκούλιαν Μ. 1, Σούτζε 4, Βίνκελχορστ 2, Γκοτζ

Ερυθρός Αστέρας (Ντέγιαν Σάβιτς): Μίσοβιτς, Τρτοβιτς, Ντούρντιτς 1, Μάρκοβιτς 1, Σούμποτιτς 2, Μιλόγιεβιτς, Πιέσιβατς 2, Μπασάρα, Ράτζεν, Βουκίτσεβιτς 2, Γκάγιτς 2, Ράντοβιτς 1, Ιβάνοβιτς

Στην κορυφή του ομίλου παρέμεινε και η Προ Ρέκο, η οποία έκαμψε στο Βερολίνο την αντίσταση της Σπαντάου του Δημήτρη Νικολαΐδη, που σημείωσε ένα γκολ, επικρατώντας με 11-6. Οι πρωταθλητές Ευρώπης προηγήθηκαν με 4-1 στην πρώτη περίοδο και ενώ οι Γερμανοί προσπάθησαν να ανακάμψουν στην δεύτερη, παίζοντας καλή άμυνα, δεν τα κατάφεραν. Κατά το μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού η «βασίλισσα» της Ευρώπης βρισκόταν μπροστά με πέντε γκολ, ενώ το συγκεκριμένο παιχνίδι, όπως και όσα της απομένουν, είναι διαδικαστικού χαρακτήρα. Οι παίκτες του Σάντρο Σούκνο ετοιμάζουν ήδη βαλίτσες για Βελιγράδι, όντας στην κορυφή του ομίλου μαζί με την Μαρσέιγ στους 30 βαθμούς, ενώ η ομάδα του Έλληνα διεθνή πρέπει να νικήσει τόσο το Αννόβερο, όσο και τον Ερυθρό Αστέρα στις δύο τελευταίες αγωνιστικές για να προκριθεί, αντιμετωπίζοντας αρκετά δύσκολο έργο στο επόμενο παιχνίδι στην Κροατία απέναντι στην Γιουγκ. Οι Γερμανοί έως τώρα βρίσκονται στην 6η θέση με 10 βαθμούς, μόλις τρεις μακριά από την πέμπτη Όρβοσι και τέσσερις από το Αννόβερο.

ΣΠΑΝΤΑΟΥ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ – ΠΡΟ ΡΕΚΟ 6-11

Σπαντάου Βερολίνου (Πέταρ Κοβάτσεβιτς): Μπάκσα, Νικολαΐδης 1, Μπόζιτς, Τσουκ 1, Τκατς, Γιούνγκλινγκ, Στρελέτζκι 2, Ντέντοβιτς, Σταμ, Κόλοντ 1, Ρέστοβιτς 1, Πέριτσας, Βέρνετ

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 3, Ζαλάνκι 1, Φιλιόλι, Γιάνγκερ 1, Κανέλλα 2, Πρεσιούτι Ν., Ετσενίκε, Ίβοβιτς 1, Βελόττο 1, Λόντσαρ 1, Χάλλοκ 1, Νέγκρι