ΑΠΟΛΥΤΟΣ ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ!

Μία βραδιά μαγική, μία βραδιά ονειρεμένη για τον Ολυμπιακό, για το ελληνικό πόλο και για την Ελλάδα γενικώς εκτιλήχθηκε στο Παπαστράτειο το Σάββατο το βράδυ. Η γυναικεία ομάδα του Ολυμπιακού έγραψε μία ακόμα χρυσή σελίδα στην ιστορία της, αφού νίκησε την Κίνεφ Κίρισι με 14-11 και αναδείχθηκε Υπερπρωταθλήτρια Ευρώπης! Η ομάδα του Χάρη Παυλίδη, με τον κόσμο στο πλευρό της κατάφερε να αποδείξει πως δικαιωματικά είναι εδραιωμένη στο πάνθεον της Ευρωπαϊκής υδατοσφαίρισης. Οι παίκτριες των Πειραιωτών κατάφεραν να κάμψουν τη σθεναρή αντίσταση της Κίνεφ και να φτάσουν εκεί πιο ψηλά δε πάει, στην κορυφή των κορυφών.

Παρά το σχετικά μουδιασμένο ξεκίνημα για τις ερυθρόλευκες, κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ (3-4) και μομέντουμ, και με ένα φανταστικό επιμέρους σκορ 6-2 στο 2ο 8λεπτο πήραν τα ηνία του αγώνα μέχρι και το τέλος. Ο Ολυμπιακός είχε πρώτη σκόρερ και εκ των κορυφαίων του παιχνιδιού τη Τζόρνταν Ράνεϊ η οποία σημείωσε 3 γκολ. Επίσης είχε σε τρομερή μέρα τη Βάσω Πλευρίτου η οποία πέτυχε 2 πολύ καθοριστικά κατά τη διάρκεια της προσπάθειας ανατροπής, ενώ η Ιωάννα Σταματοπούλου κατέβασε… «ρολά» στο δεύτερο ημίχρονο για τις ερυθρόλευκες!

Η διακύμανση του αγώνα…

Με τον μεγάλο τελικό του Σούπερ Καπ γυναικών να ξεκινά στο κατάμεστο Παπαστράτειο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυναμικά και μάχονταν σκληρά σε άμυνα και επίθεση. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να διαχειριστεί το γρήγορο κολύμπι των Ρωσίδων, ενώ η Κίνεφ έδινε αμυντική έμφαση στον φουνταριστό και την Έλενα Ξενάκη. Το 1-0 για τις Ρωσίδες ήρθα στα 06:30 έπειτα από κόντρα της Ζούμπκοβα και ατομικό τελείωμα. Ωστόσο, η απάντηση για τις «ερυθρόλευκες» ήρθε άμεσα για το 1-1 από την Έλενα Ξενάκη, η οποία σκόραρε από τα 2μ (05:24). Το 2-1 και αντίστοιχα το 3-1 για την ρωσική ομάδα ήρθε αρχικά από την Κρίμερ με περιφερειακό σουτ (03:48) και έπειτα την Ρίζκοβα (02:48). Μεταγενέστερα ήρθε το 3-2 για τον Ολυμπιακό από την Μαργαρίτα Πλευρίτου με δυνατό σουτ από την περιφέρεια στα 02:44, όμως το 4-2 για την Κίνεφ έγραψε αντίστοιχα η αρχηγός Προκόφιεβα στα 02:23. Στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου, το σκορ διαμορφώθηκε από το εύστοχο σουτ της Ελευθεριάδου στα 01:12

Η δεύτερη περίοδος του αγώνα βρήκε στην αρχή τις «ερυθρόλευκες» να ισοφαρίζουν σε 4-4 με την Ελευθερία Πλευρίτου στα 06:45, η οποία μαρκαριζόταν έντονα από τις Ρωσίδες, δυσκολεύοντας την στο σκοράρισμα. Αργότερα, στα 05:26, η Γκλύζινα έδωσε ξανά προβάδισμα στην Κίρισι για το 5-4 με δυνατό 5μετρο σουτ, ενώ σημειώθηκε και το 6-4 από την Ζούμπκοβα (04:49). Η μείωση για την ομάδα του Χάρη Παυλίδη ήρθε τελικά από την Ράνεϊ για το 6-5, ενώ πολύ γρήγορα διαμορφώθηκε ξανά ισόπαλο το σκορ, στο 6-6 από την ίδια (03:58)! Η στιγμή του Ολυμπιακού να περάσει μπροστά στο σκορ έφτασε περίπου στα 3 λεπτά πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όπου η Βασιλική Πλευρίτου έγραψε όχι μόνο το 7-6 αλλά και το 8-6! Οι Πειραιώτισσες φαίνεται να αναθάρρεψαν μετά το κακό ξεκίνημα, με την Κρίστμας να δίνει διαφορά τριών τερμάτων στην ομάδα της για το 9-6 9 (0:08) στο ημίχρονο και συνολικά το εντυπωσιακό επιμέρους 6-2 των «ερυθρόλευκων» στο 2ο οκτάλεπτο!

Με το 3ο οκτάλεπτο να ξεκινά, οι Ρωσίδες μπήκαν παθιασμένες στο δεύτερο ημίχρονο και κυνηγούσαν την μείωση στο σκορ, ώσπου στα 07:21 η Κρίμερ έγραψε το 9-7 και λίγο αργότερα (06:27) η Ζούμπκοβα έκανε χατ-τρικ για το 9-8, πλησιάζοντας στο ένα γκολ τον Ολυμπιακό. Η αντίδραση από την ομάδα του Πειραιά ήταν άμεση, με την Ράνεϊ να σημειώνει επίσης το προσωπικό της χατ-τρικ και μαζί το 10-8 στα 06:10, ενώ η Κρίστμας συνέχισε εξίσου ασταμάτητη για το 11-8 (05:30). Ο Ολυμπιακός πλέον κατέχει πλήρως το μομέντουμ, με την Ξενάκη να αυξάνει την διαφορά πρώτη φορά στα 4 τέρματα για τις «ερυθρόλευκες», έπειτα από ωραία ατομική προσπάθεια στα 2μ (12-8, 03:56)! Ένα μικρό «στοπ» στο επιθετικό κρεσέντο της ελληνικής ομάδας έβαλε η Ζούμπκοβα με το 4ο της τέρμα στο παιχνίδι, γράφοντας το 12-9 για την Κίνεφ Κίρισι στα (02:04).

Στο τελευταίο και καθοριστικότερο μέρος του αγώνα, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με περίσσιο πάθος για το τέταρτο τρόπαιο του φέτος, αποδεικνύοντας το με την Σλίκινγκ η οποία έγραψε το 13-9 στα 06:13 πριν την λήξη! Η συνέχεια προς την λήξη έγινε με το 14-10 από την Ράνεϊ (04:04), το 14-10 από την Ζούμπκοβα (στα 03:33) και το τελικό 14-11 από την Καρνάου!