Απόλλων Σμύρνης: Αγκαλιά με τους Ομίλους του EuroCup παρά την προσπάθεια της «ελληνικής» ΕΝΚΑ

Δερβίσης & Κολόμβος έκαναν ό,τι μπορούσαν αλλά η «Ελαφρά Ταξιαρχία» δεν μάσησε! Ένα τελευταίο βήμα μακριά από τους ομίλους ο Απόλλωνας.

by Μάνος Φυρογένης

Απολλωνάρα για φίλημα έφυγε για τους Ομίλους του LEN EuroCup. Η ομάδα του Ραντάνοβιτς αφού έκανε σκόνη και θρύψαλα την Κάταρο στην πρεμιέρα (19-6) δεν χαρίστηκε ούτε στην «ελληνική» ΕΝΚΑ για να ντουμπλάρει τις νίκες του στο γκορυπ και να φτάσει… αγκαλιά με τους Ομίλους.

Ακόμα κι αν το θετικό αποτέλεσμα δεν έρθει κόντρα στην πανίσχυρη και φαβορί το γκρουπ Μλάντοστ το απόγευμα του Σαββάτου στο Ζάγκρεμπ, η «αμφίβια ελαφρά ταξιαρχία» θα έχει την ευκαιρία το πρωί της Κυριακής με την Σαν Αντρέου (11:00) η οποία δεν κατάφερε να προβληματίσει την ΕΝΚΑ (ήττα με 16-7).

Το πάλεψε όσο μπορούσαν οι Έλληνες της τουρκικής ομάδας (4 γκολ ο Δερβίσης) όμως ο σαφώς πιο πλήρης Απόλλωνας δεν άφησε περαιτέρω περιθώρια.

ΕΝΚΑ – ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ 7-17

Με άμυνα από… ατσάλι από το 1’ μέχρι και το 32’, ομαδικό πόλο και συνολικά εντυπωσιακή εμφάνιση ο ΓΣ Απόλλων Σμύρνης, που είχε 8 διαφορετικούς σκόρερ, επικράτησε στην πισίνα της Μλάντοστ στο Ζάγκρεμπ με 17-7 της ΕΝΚΑ Κωνσταντινούπολης για την 3η αγωνιστική του 4ου προκριματικού Ομίλου του Euro Cup!

Η ΕΝΚΑ προσπάθησε να γίνει ανταγωνιστική κυρίως στο 2ο οκτάλεπτο, με τον Απόλλωνα – παρότι έχασε με αποβολή με αντικατάσταση τον Νίκολα Μπογκντάνοβιτς 3 λεπτά πριν το ημίχρονο για «σκληρό παιχνίδι» σύμφωνα με τους διαιτητές – να έχει μονίμως απάντηση στην άμυνα. Όταν ξαναβρήκε την ψυχραιμία του και στην επίθεση έφτασε στο 7-3 του ημιχρόνου και στο 11-6 της 3ης περιόδου, τελειώνοντας, ουσιαστικά, την υπόθεση νίκη. Στην 4η περίοδο συνέχισε εντυπωσιακά και με ένα επί μέρους 6-1 έφτασε στην επιβλητική επικράτηση με 17-7.

Επόμενο ματς για τον Απόλλωνα σήμερα, σε διάστημα λίγων ωρών, και συγκεκριμένα στις 7 μ.μ. το απόγευμα ενάντια στην πολύ ισχυρή οικοδέσποινα Μλάντοστ Ζάγκρεμπ, που δεν έπαιξε το πρωί και έχει, επίσης, ξεκινήσει με 2 νίκες (18-4 την Κάταρο και 21-9 τη Σαν Αντρέου).

Στον αγώνα αυτό ο Πέταρ Ραντάνοβιτς και ο συνεργάτης του Φίλιππος Καραμπέτσος δεν υπολογίζουν στον Μπογκντάνοβιτς, που θα εκτίσει ποινή μας αγωνιστικής. Τη θέση του θα πάρει ο Διονύσης Μπραΐμης.

ΕΝΚΑ Κωνσταντινούπολης– ΓΣ Απόλλων Σμύρνης 7-17 (1-4, 2-3, 3-4, 1-6)

ΕΝΚΑ Κωνσταντινούπολης (Εμρέ Βέρι): Κιλ, Κούλογλου, Οζμπάκις, Εργκίν 1, Δερβίσης 5, Οζμπέκ, Μπασκάγια, Κολόμβος 1, Κάχραμαν, Γενέρ, Γιουκσέκ

ΓΣ Απόλλων Σμύρνης (Πέταρ Ραντάνοβιτς):Γαλανόπουλος, Αλαμάνος, Μπογκντάνοβιτς 2, Ράντοβιτς 3, Τρούλος 3, Δίπλαρος, Καπότσης 3, Χονδροκούκης 1, Φώσκολος 2, Γαρδίκας 1, Ρομπόπουλος, Σολανάκης 2, Λιμαράκης