Αποχαιρέτισε τη Euroleague με ψηλά το κεφάλι!

Την τελευταία του συμμετοχή στη Euroleague πραγματοποίησε το πρωί της Κυριακής ο Εθνικός Πειραιώς, ο οποίος αντιμετώπισε στο «Πέτρος Καπαγέρωφ» την πρωτοπόρο του Δ’ Ομίλου, την ουγγρική Ουΐπεστ.

Η ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη απόλαυσε το ταξίδι της ευρωπαϊκής επιστροφής του Εθνικού, ωστόσο έκλεισε το πρόγραμμα της με ήττα (11-13) από μια εκ των κορυφαίων ομάδων στη διοργάνωση, παρά το πολύ καλό παιχνίδι που πραγματοποίησε ο «Αυτοκράτορας» μετά το πρώτο ημίχρονο.

Στο κολυμβητήριο παρευρέθηκαν ξανά αρκετοί οπαδοί του Εθνικού και χειροκρότησαν τις «κυανόλευκες» για τη συμμετοχή τους στη Euroleague, αλλά και την εξαιρετική εμφάνιση του 2ου ημιχρόνου.

Play by play:

Ο Εθνικός Πειραιώς δεν ξεκίνησε καλά τον αγώνα κόντρα στην πρωτοπόρο του ομίλου, Ουΐπεστ και βρέθηκε να χάνει με 4-0 στο 1ο οκτάλεπτο, ενώ τα κορίτσια του Κώστα Βαμβακάρη είχαν αρκετά δοκάρια.

Το 1ο γκολ για τον «Αυτοκράτορα» πέτυχε στα 50 δευτερόλεπτα σε παίκτρια παραπάνω η Μόργκαν Μπάξτερ, ωστόσο η Ουΐπεστ επιφύλασσε και άλλο γκολ για το 1-6 από τη Ριμπάνσκα.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Εθνικός Πειραιώς ξεκίνησε με γκολ αυτή τη φορά από την Κέλλυ ΜακΚί σε παίκτρια παραπάνω για το 2-6 της ελληνικής ομάδας. Παρόλα αυτά, η Παρκς σκόραρε από τα 2μ στη συνέχεια για το 2-7.

Η Μόργκαν Μπάξτερ, ωστόσο, στο 4:48 είχε απάντηση και με όμορφη λόμπα μείωσε σε 3-7 για τον Εθνικό Πειραιώς. Η Ουΐπεστ στην επόμενη επίθεση σκόραρε ξανά από την περιφέρεια, αυτή τη φορά με την κόρη του σπουδαίου Τάμας Φάραγκο, Καμίλια.

Σε παίκτρια παραπάνω η Νιαρχάκου σκόραρε για τον «Αυτοκράτορα» ο οποίος μείωσε εκ νέου σε 4-8, ωστόσο η Παρκς ξανά επανέφερε τη διαφορά και έκανε το 4-9.

Για το 3ο οκτάλεπτο, η Φάραγκο έγραψε από την περιφέρεια το 4-10 υπέρ της Ουΐπεστ, ωστόσο η Μόργκαν Μπάξτερ σκόραρε ξανά για το 5-10. Η ίδια παίκτρια με όμορφη λόμπα μείωσε σε 6-10 για την ομάδα του Κώστα Βαμβακάρη με 3:17 να απομένουν.

Σόλο Μπάξτερ στην 3η περίοδο, με την Αυστραλή να σκοράρει ξανά για το 7-10 του «Αυτοκράτορα», με τον Εθνικό να ανεβάζει την απόδοσή του σε άμυνα και επίθεση.

Στην τέταρτη περίοδο, οι Μαγυάρες ξεκίνησαν με γκολ από την Πάρκς, ενώ η Νιούσουλ έκανε το 7-12 στη συνέχεια, για να μειώσει η Κέλλυ ΜακΚί σε 8-12 από την περιφέρεια.

Ύστερα, με πέναλτι η Μπενέκου έκανε το 9-12 στο 5:42, ενώ η Μπάξτερ ξανά με λόμπα μείωσε σε 10-12 με το 6ο προσωπικό της τέρμα.

Μάλιστα, το «Καπαγέρωφ» ξεσήκωσε με γκολ της η Σήλια Λογοθέτη η οποία με σουτάρα μείωσε σε 11-12!

Μάλιστα, στο 1:00 ο Εθνικός ήταν πολύ άτυχος και είχε δοκάρι με τη Μπάξτερ, ώστε να ισοφαρίσει. Έτσι, η Φάραγκο σε παραπάνω έγραψε το 11-13.

Διακύμανση: 0-1: Πάρκες, 0-2: Κέστελι, 0-3: Νιούσουλ, 0-4: Κέστελι, 0-5: Κέστελι, 1-5: Μπάξτερ, 1-6: Ριμπάνσκα, 2-6: ΜακΚί, 2-7: Πάρκς, 3-7: Μπάξτερ, 3-8: Φάραγκο, 4-8: Νιαρχάκου, 4-9: Παρκς, 4-10: Φάραγκο, 5-10: Μπάξτερ, 6-10: Μπάξτερ, 7-10: Μπάξτερ, 7-11: Παρκς, 7-12: Νιούσουλ, 8-12: ΜακΚί, 9-12: Μπενέκου, 10-12: Μπάξτερ, 11-12: Λογοθέτη, 11-13: Φάραγκο,

Οκτάλεπτα: 1-6, 3-3, 3-1, 4-3.

Εθνικός: Σωτηρέλη, Λούδη, Κατσίμπρη, Τζελέπη, Μπενέκου, Μπίσμπα, Αποστολίδου, Λογοθέτη, Πέττα, Mckee, Baxter, Νιαρχάκου, Τζούρκα.

UVSE Budapest: Gangl, Neushul, Peregi, Parkes, Baksa, Keszthelyi, Farago, Sevenich, Kiss, Mucs, Paul, Rybanska, Kakas