Από ανατροπή σε ανατροπή, έφερε το χάλκινο στα πέναλτι η αδιαπέραστη Κοτσιώνη!

Όπως είχαμε προβλέψει, η δεύτερη αναμέτρηση ανάμεσα στον Εθνικό και τον ΝΟ Βουλιαγμένης, το ζευγάρι από όπου θα κριθεί το χάλκινο μετάλλιο στην Α1 γυναικών για το 2022, ήταν ακόμα πιο συναρπαστική από την πρώτη.

Οι κυπελλούχες Ευρώπης συνάντησαν έναν πάρα πολύ δυνατό αντίπαλο, ο οποίος αντίθετα με άλλες χρονιές, δεν βρέθηκε φέτος στον μεγάλο τελικό του πρωταθλήματος και «λαχταρούσε» ένα μετάλλιο, για να κλείσει ευχάριστα την χρονιά. Έτσι και έγινε, καθώς μετά από ένα απίστευτο παιχνίδι με τρομερές ανατροπές, ο ΝΟ Βουλιαγμένης βγήκε νικητής μέσα από την ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι, επικρατώντας με 10-8 (7-7 κ.δ.), εκεί όπου η Μαρίνα Κοτσιώνη ήταν ανίκητη, απέκρουσε τρία σερί πέναλτι και χάρισε το πολυπόθητο μετάλλιο στην ομάδα της.

Κάθε φορά που η μία ομάδα προηγούνταν, η άλλη ισοφάριζε, αυτό έγινε σε κάθε φάση στο παιχνίδι από την αρχή ως το τέλος, με την διαφορά να είναι σταθερή στο ένα γκολ. Ο ΝΟΒ είχε προβάδισμα αρχικά με 1-0, 3-2, 4-3 και 6-5, ενώ οι παίκτριες της Αντιγόνης Ρουμπέση προηγήθηκαν με 5-4 και 7-6, έχοντας ως κορυφαία την Έλενα Ελληνιάδη, η οποία σημείωσε τέσσερα γκολ. Τζόνσον και Ειρήνη Πάτρα ήταν εξαιρετικές στο τέρμα, ενώ η Μαρίνα Κοτσιώνη χρειάστηκε μόλις λίγα λεπτά, όση ώρα έκατσε κάτω από τα δοκάρια στα πέναλτι, για να αναδειχθεί πρωταγωνίστρια αυτής της συγκλονιστικής αναμέτρησης. Για τον ΝΟΒ, το νικητήριο πέναλτι πέτυχε η Γιαννοπούλου, ενώ σκόραραν επίσης οι Χυδηριώτη και Σάντα, αλλά και η Ιουλιάννα Κοντονή για τον Εθνικό.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΟΦΠΦ – ΝΟ ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ 8-10 (7-7 Κ.Δ.)

Η διακύμανση του αγώνα…

Η Αγγελίδη άνοιξε το σκορ στο 6:07 της πρώτης περιόδου με ωραίο σκαστό σουτ, ενώ στο 5:11 η Ιωάννα Χαραλαμπίδη κέρδισε πέναλτι σε παίκτρια παραπάνω, στο οποίο η Ελληνιάδη ευστόχησε για το 1-1. Η ίδια έδωσε και το προβάδισμα 2-1 στον Εθνικό, με σουτ από έξω στο 4:11 της περιόδου, με την Τανκέεβα να ισοφαρίζει αμέσως μετά σε 2-2 με εξαιρετικό ψηλοκρεμαστό τελείωμα στα 2μ. Η Ριτζ στην επόμενη επίθεση πέρασε ως δεύτερη φουνταριστός και κέρδισε την ποινή από την Ελληνιάδη, όμως ένα σουτ της Μαρίας Πάτρα κατέληξε στο δοκάρι. Το 3-2 υπέρ της Βουλιαγμένης, παρ’ όλα αυτά, ήρθε από την ίδια, σχεδόν ένα λεπτό πριν την ολοκλήρωση της περιόδου, ενώ με το τρίτο σερί της γκολ, η Ελληνιάδη ισοφάρισε σε 3-3 στην επόμενη κι όλας επίθεση, με το οποίο και έληξε η περίοδος.

Η Σάντα κέρδισε το σπριντ στην δεύτερη περίοδο και η Τανκέεβα κέρδισε αποβολή στον φουνταριστό, με το 4-3 να έρχεται από την Ριτζ με ψηλοκρεμαστό στην πρώτη επίθεση του ΝΟΒ. Με δυνατό σουτ η Ιωάννα Χαραλαμπίδη προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Ειρήνη Πάτρα από αριστερά και να πετύχει την ισοφάριση, όμως η τελευταία απέκρουσε και κράτησε το προβάδισμα της Βουλιαγμένης. Η Άσλεϊ Τζόνσον έκανε και εκείνη αρκετές επεμβάσεις και το προβάδισμα δεν επεκτάθηκε, ενώ η Πάρκες έχασε μεγάλη ευκαιρία τετ α τετ δύο λεπτά πριν το ημίχρονο, όπου και πάλι η Ειρήνη Πάτρα απέκρουσε, με την Στεφανια Χαραλαμπίδη να ισοφαρίζει τελικά σε 4-4 στην κόντρα σχεδόν στο τελευταίο λεπτό του ημιχρόνου. Το ημίχρονο έληξε ισοπαλία, με τον Εθνικό να χάνει παραπάνω στην τελευταία του επίθεση.

Το δεύτερο μισό της αναμέτρησης ξεκίνησε με την Γιαννοπούλου να κερδίζει το σπριντ και τις «κυανόλευκες» να βγάζουν την πρώτη άμυνα της περιόδου, όπως έκανε έπειτα και ο ΝΟΒ στη δικιά τους επίθεση. Στο 5:08 της περιόδου, η Καλαϊτζή κέρδισε αποβολή στα 2μ, όμως η Άσλεϊ Τζόνσον έδιωξε ένα σουτ της Ριτζ σε κόρνερ και στην επαναφορά η κορυφαία τερματοφύλακας απέκρουσε και το σουτ της Σάντα. Στα μισά της περιόδου, η Ιωάννα Χαραλαμπίδη έβαλε μπροστά με 5-4 τον Εθνικό με μακρινό σουτ στην εκπνοή του χρόνου, ενώ 2:51 πριν το τελευταίο διάλειμμα, η Γιαννοπούλου σε κόντρα ισοφάρισε σε 5-5. Στη συνέχεια, η Ιωάννου έχασε μεγάλη ευκαιρία να δώσει και πάλι προβάδισμα στον Εθνικό και στην κόντρα η Ελληνιάδη αποβλήθηκε, με την Άντι Μελιδώνη να καλεί το πρώτο της τάιμ άουτ. Στον παραπάνω, μετά από εξαιρετικό γύρισμα της μπάλας, η Χυδηριώτη σκόραρε για το 6-5 υπέρ των φιλοξενούμενων, με δύο λεπτά να απομένουν για την ολοκλήρωση της περιόδου. Στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα, η Άλκηστις Μπενέκου ισοφάρισε από την περιφέρεια, με δυνατό σουτ από αριστερά, το οποίο και έφερε το 6-6 της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο υποδείχθηκε αντικανονικό ξεκίνημα της Γιαννοπούλου στο σπριντ και η πρώτη επίθεση δόθηκε στον Εθνικό και ένα σουτ της Ιόλης Μπενέκου κατέληξε στο δοκάρι. Δεν άργησε, όμως, να έρθει ξανά το προβάδισμα για τις κυπελλούχες Ευρώπης, με την Ελληνιάδη να «γράφει» στον παραπάνω το 7-6. Αργότερα, η Τζόνσον βγήκε και έκλεψε ένα πέρασμα στην Τανκέεβα στα 2μ και έπειτα και η Ειρήνη Πάτρα επενέβη σε σουτ της Στεφανίας Χαραλαμπίδη, διατηρώντας τη διαφορά του ενός γκολ. Η Τζόνσον ξανά εμπόδισε την Τανκέεβα να σκοράρει και η Αντιγόνη Ρουμπέση κάλεσε τάιμ άουτ στην επίθεση. Ο Εθνικός δεν σκόραρε και μία λάθος πάσα σε κόντρα όπου η Τανκέεβα είχε μείνει πίσω, άφησε την Ρωσίδα φουνταριστή μόνη της σε κόντρα 1-0, στην οποία και κέρδισε πέναλτι. Η Μαρία Πάτρα ευστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 7-7 με κάτι παραπάνω από δύο λεπτά να απομένουν για το τελικό σφύριγμα. Στην αμέσως επόμενη επίθεση του ΝΟΒ, η Σάντα ως δεύτερη φουνταριστός κέρδισε αποβολή και η Άντι Μελιδώνη κάλεσε το δεύτερο της τάιμ άουτ. Σε δύο συνεχόμενα παραπάνω στο τέλος, η Βουλιαγμένη δεν ευστόχησε, μία πάσα στην Πάρκες δεν ήταν καλή και ένα ψηλοκρεμαστό της Σάντα που κατέληξε στο δοκάρι έστειλε το ματς στα πέναλτι.