ΑΠΙΣΤΕΥΤΟΣ, ΠΑΘΙΑΣΜΕΝΟΣ ΘΡΥΛΟΣ ΚΕΡΔΙΣΕ ΣΤΑ ΠΕΝΑΛΤΙ ΤΗ ΓΙΟΥΓΚ! ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΠΙΓΙΑΤΣ, ΛΥΤΡΩΤΗΣ ΓΕΝΗΔΟΥΝΙΑΣ, ΣΟΥΠΕΡ ΦΟΥΝΤΟΥΛΗΣ!

Ο Ολυμπιακός με στόφα μεγάλης ομάδας, πάθος και καρδιά πρωταθλητή έκαμψε με 16-15 την αντίσταση της Γιουγκ Ντουμπρόβνικ στη διαδικασία των πέναλτι και ξεκίνησε με το δεξί στο Β’ Όμιλο του LEN Champions League. Οι «ερυθρόλευκοι» επέστρεψαν από τη κόλαση καθώς βρέθηκαν πέντε γκολ πίσω αλλά με αντεπίθεση διαρκείας στη τρίτη περίοδο που μάλιστα πέτυχε τρία τέρματα μέσα σε 45′ δευτερόλεπτα οδήγησε το παιχνίδι στη ρώσικη ρουλέτα. Το συγκρότημα του Χέρβο Κόλιανιν με λυτρωτή τον Κωνσταντίνο Γενηδουνιά και μεγάλους πρωταγωνιστές τους Μάρκο Μπίγιατς, Γιάννης Φουντούλης και Αλέξανδρο Παπαναστασίου έφτασε στη νίκη.

Ολυμπιακός – Γιουγκ Ντουμπρόβνικ 16-15 (12-12 κ.δ.)

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά το παιχνίδι καθώς ξεκίνησε με 0/4 στο παίκτη παραπάνω χωρίς να βρει τη σωστή επιλογή. Από την πλευρά της η Γιουγκ κατάφερε να προηγηθεί με 2-0 χάρη σε τέρματα του Νταούμπε με πέναλτι και Λάζιτς από την περιφέρεια. Οι «ερυθρόλευκοι» με προσωπική κίνηση του Αλέξανδρου Παπαναστασίου από το φουνταριστό που ξεμαρκαρίστηκε από τον αντίπαλό του και νίκησε τον Πόπαντις για το 2-1 στο 3:26 του πρώτου οκταλέπτου. Εν συνεχεία οι Κροάτες βρήκαν άλλα δύο τέρματα από τους Μπούριτς και Λάζιτς ανεβάζοντας την διαφορά στα τρία τέρματα (4-1).

Στη δεύτερη περίοδο το συγκρότημα του Χέρβο Κόλιανιν μείωσε σε 4-2 με τον Κωνσταντίνο Γενηδουνιά με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι αλλά οι Κροάτες σκόραραν με τον ίδιο τρόπο χάρη σε εκτέλεση του Ζούβελα. Στην αμέσως επόμενη επίθεση ο Ολυμπιακός πέτυχε το πρώτο του γκολ στο παίκτη παραπάνω (1/5) με τον Ζαννή Αλιφραγκή μετά από εξαιρετική ομαδική κυκλοφορία της μπάλας αλλά και πάλι η Γιουγκ είχε την απάντηση για το 6-3 με τον Μάρο Γιόκοβιτς από την περιφέρεια. Μάλιστα οι Κροάτες βρήκαν κι άλλο τέρμα με τον Βουκόγεβιτς σε κόντρα κάτι που ανάγκασε τον τεχνικό του Ολυμπιακού να καλέσει το πρώτο τάιμ άουτ. Στο 1:40 της δεύτερης περιόδου οι φιλοξενούμενοι βρήκαν νέα κόντρα με τον Λάζιτς για το 8-3. Ο Ολυμπιακός κατάφερε να μειώσει σε 8-4 χάρη σε τέρμα του Γιάννη Φουντούλη από τη θέση 5. Οι Κροάτες κατάφεραν με τη ζώνη ανάμεσα να δυσκολέψουν τον Ολυμπιακό με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων στο πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο ο Χέρβο Κόλιανιν ξεκίνησε κάτω από τα δοκάρια τον Μάνο Ζερδεβά στη θέση του Μάρκο Μπίγιατς προσπαθώντας να αλλάξει κάτι στο παιχνίδι. Ο Ολυμπιακός έχασε άλλον ένα παραπάνω (1/6) με τον Λόντσαρ και στην αμέσως επόμενη φάση οι Κροάτες έκαναν το 9-4. Η ελληνική ομάδα μείωσε σε 9-6 με τους Αλέξανδρο Παπαναστασίου με σουτ από τη θέση 5 και Νίκο Γκίλλα σε παραπάνω από τη θέση 3, όμως η Γιουγκ βρήκε τη λύση με τέρμα του Μάρο Γιόκοβιτς σε παραπάνω. Ο Ολυμπιακός μέσα σε 45 δευτερόλεπτα έκανε ένα σερί 3-0 και μείωσε σε 10-9 με δύο τέρματα του Γιάννη Φουντούλη και ένα του Νίκο Γκίλλα σε παίκτη παραπάνω. Από τα μέσα της περιόδου οι «ερυθρόλευκοι» με φοβερή άμυνα κατάφερε να ισοφαρίσει σε 10-10 και πάλι με τον Γιάννη Φουντούλη σε παίκτη παραπάνω από τη θέση 4.

Στη τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά και κέρδισε πέναλτι με τον Λόντσαρ στη πρώτη επίθεση του και αξιοποίησε ο Γιάννης Φουντούλης για το πρώτο προβάδισμα της ομάδας του Πειραιά στον αγώνα (11-10). Παρόλα αυτά οι Κροάτες απάντησαν άμεσα με τον Μάρο Γιόκοβιτς σε παίκτη παραπάνω και πήραν το προβάδισμα (12-11) με τον Μπούριτς στο 3:21 πριν το τέλος του παιχνιδιού, όμως ο Ολυμπιακός ισοφάρισε εκ νέου χάρη σε τέρμα του Αλέξανδρου Παπαναστασίου σε παραπάνω. Στα τελευταία δύο λεπτά του αγώνα ο Μάνος Ζερδεβάς πραγματοποίησε μια σημαντική επέμβαση σε προσπάθεια του Λάζιτς σε παίκτη παραπάνω, ενώ ο Ολυμπιακός στο δικό του παραπάνω που κέρδισε αστόχησε με τον Βάμος. Ο Γιάννης Φουντούλης αστόχησε στα 29 δευτερόλεπτα να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στα πέναλτι.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 3-4, 6-2, 2-2 (4-3 πεν.)