Απίστευτο «θρίλερ» για το Χάλκινο και στην 3η θέση η Ιταλία!

«Τιτανομαχία» για το χάλκινο μετάλλιο στον μικρό τελικό των γυναικών με νικήτριες τις Ιταλίδες (16-13)! Σε θρίλερ γεμάτο ανατροπές και πολλά… γκολ μετατράπηκε η αναμέτρηση για την 3η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα γυναικών του Σπλιτ, εκεί όπου η Ιταλία του Κάρλο Σίλιπο ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του παιχνιδιού μέχρι τα μισά του δεύτερου οκταλέπτου, ενώ και το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε επίσης 5-4 υπέρ των «Σετερόσα».

Ακολούθησε επική ανατροπή από τις Οράνιε του Ευάγγελου Δουδέση πριν το ημίχρονο, με το σκορ από το 8-5 να έρχεται στα ίσα (8-8), συνεχίζοντας με την ίδια αποτελεσματικότητα και θέληση και στο 3ο οκτάλεπτο, όπου Βαν ντε Κράατς και Σλίκινγκ «πλήγωσαν» περαιτέρω τις Ιταλίδες. Στο απίστευτο φινάλε του μικρού τελικού, η «Σετερόσα» έφεραν τα πάνω κάτω ξανά, άνετρεψαν το εις βάρος τους 12-10 στο 14-13, 01:23 πριν την λήξη, παρόλο που εκείνη την στιγμή ο Σίλιπο έλαβε κόκκινη κάρτα!

Μέσα σε λιγότερο από 2 αγωνιστικά λεπτά, οι δυο ομάδες κλονίστηκαν, αφού ακολούθησε λανθασμένη «κλήση» ταιμ – άουτ από τον ολλανδικό πάγκο – ενώ δεν υπήρχε κατοχή για την ομάδα του Ευάγγελου Δουδέση – καθώς και δυο εκτελέσεις πέναλτι. Αρχικά, η Άαρτς απέκρουσε την εκτέλεση της Ταμπάνι, όμως δόθηκε εκ νέου πέναλτι και αποβολή με αντικατάσταση στην Βαν Ντε Κράατς για παρακώλυση της εκτέλεσης, με την Μπιανκόνι να ευστοχεί αμέσως μετά, λήγοντας άτυπα τον αγώνα με το 15-13 στα 58”.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ – ΙΤΑΛΙΑ 13-16

Τα οκτάλεπτα: 4-5, 4-3, 4-2, 1-6