ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΜΑΤΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑΦΑ, ΠΕΝΑΛΤΙ ΚΑΙ… ΑΛΑΝΘΑΣΤΟΣ ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ ΣΤΗΝ 4άδα ΤΩΝ PLAY-OFF!

Μεγάλο το ντέρμπι στο δεύτερο ματς της προημιτελικής σειράς και πέναλτι μετά το … «επτά όλα» της κανονικής διάρκειας στην «Χωράφα». Το Περιστέρι του Κώστα Λούδη ανέβασε ρυθμούς στο δεύτερο ημίχρονο και κατάφερε να ισοφαρίσει 16 δευτερόλεπτα πριν την λήξη σε 7-7 με τον Χρυσοσπάθη, αρνούμενο μια παρόμοια έκβαση όπως εκείνη της Τετάρτης στην Νέα Σμύρνη, με τον Πανιώνιο να εμφανίζεται καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο και τελικώς  αλάνθαστος στις εκτελέσεις πέναλτι που έκριναν την πρόκρισή του στα ημιτελικά των πλέι-οφ, με τον Κώστα Λιμαράκη να αποκρούει μάλιστα την εκτέλεση του Πρέκα!

ΓΣ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 10-12 (Κ.Δ 7-7 , ΠΕΝΑΛΤΙ 3-5)

Με το Περιστέρι να ξεκινά σε ζώνη στην άμυνα και τον Πανιώνιο να πιέζει αρκετά την πρώτη γραμμή από την πλευρά του, στα πρώτα τρία λεπτά το σκορ παρέμεινε στο 0-0, ενώ λίγο μετά η ομάδα του Κώστα Δήμου σηματοδότησε το καλό της ξεκίνημα με δυο διαδοχικά τέρματα «συνεργασίας», με το 1-0 να έρχεται από τον Παπάκο στα 04:53 μετά από ασίστ του Γκιουβέτση στο δεύτερο δοκάρι (παραπάνω), ακολουθούμενο από το 2-0 του Καπετανάκη μετά από μπάσιμο στα 2μ και ωραία πάσα του Αλέξανδρου Γούνα. Το σύνολο του Κώστα Λούδη έψαξε και το περιφερειακό σουτ στα τελευταία λεπτά του 1ου οκταλέπτου, με τα μπλοκ του Πανιωνίου να μην επιτρέπουν κάποιο τέρμα στο Περιστέρι, ενώ στα τελευταία 15″ ο Τοράκης δεν εισήλθε από το κατάλληλο σημείο μετά την αποβολή του ΓΣΠ και οι «κυανέρυθροι» βρέθηκαν ξανά με αριθμητικό πλεονέκτημα, γεγονός που διαμόρφωσε το 3-0 δια χειρός Γούνα.

Με κερδισμένο και το δεύτερο σπριντ για το Περιστέρι, η ομάδα του Κώστα Λούδη μπήκε με αποφασιστικότητα στο 2ο οκτάλεπτο, κέρδισε το παραπάνω στην περιφέρεια και ο Άγγελος Φώσκολος μείωσε σε 3-1 από το δεύτερο δοκάρι, κερδίζοντας μάλιστα και αποβολή στην επόμενη φάση, όπου ο Διονύσης Καρούντζος προσποιήθηκε εκπληκτικά και έγραψε το 3-2 για τον ΓΣΠ στα 06:09. Στα 05:38 οι γηοεδούχοι κέρδισαν ακόμη ένα παραπάνω στην περιφέρεια, με τα διαδοχικά σουτ του Κουκουμάκη να βρίσκουν στο δοκάρι, ωστόσο η μπάλα βρέθηκε σε χέρια Περιστερίου και με κατάλληλη θέση ο Φώσκολος κέρδισε πέναλτι στα 05:10! Ο Καρούντζος πήγε στην εκτέλεση με την μπάλα να βρίσκει στην συμβολή των δοκαριών, με το 2-3 να παραμένει, ενώ λίγα δευτερόλεπτα μετά ο Πανιώνιος κέρδισε παραπάνω και ο Καλαϊτζής πανηγύρισε το 4-2. Ο Κουκουμάκης επιφύλασσε άμεση απάντηση μειώνοντας γρήγορα σε 4-3 με ωραίο περιφερειακό σουτ, ενώ ο Μιχάλης Καζάζης έφερε για πρώτη φορά το ματς στα ίσα στα 02:52 από την κορυφή της επίθεσης για το 4-4! Μεταγενέστερα, ο Παπάκος κέρδισε παλικαρίσιο πέναλτι από τον φουνταριστό (υποδείχθηκε κίτρινα κάρτα στον Κώστα Λούδη) και ο αρχηγός του Πανιωνίου (Αλέξανδρος Γούνας), εκτέλεσε άψογα για το 5-4 του Πανιωνίου στα 01:39 πριν το ημίχρονο.

Αλώβητος από το πρώτο παραπάνω του Περιστερίου βγήκε ο Πανιώνιος, ο οποίος ξεκίνησε με πρες και ο Μπουζαλάς αποβλήθηκε πριν προλάβει να γυρίσει η βοήθεια από την Περιφέρεια, ενώ καθαρές άμυνες έβγαλε και η ομάδα του Κώστα Λούδη έως το 5:08 όπου ο Γούνας σκόραρε το τρίτο του προσωπικό τέρμα για το 6-4, ενώ λίγο αργότερα ο Τοράκης κέρδισε ποινή από τον φουνταριστό και το Περιστέρι μείωσε ξανά στο γκολ (03:34), με δυνατό σουτ του Καρούντζου από κοντά. Στα 02:52 ο Μπιτάτζε αποβλήθηκε και ο επικεφαλής τεχνικός του ΓΣΠ κάλεσε τάιμ άουτ για οργανωμένο παραπάνω, ενώ προέκυψε διπλή ευκαιρία για το Περιστέρι μετά την ποινή και του Σπούνερ, όμως το 6-5 παρέμεινε με τον Πανιώνιο να βγάζει την άμυνα σε κρίσιμο σημείο. Μόλις στα 44″ πριν την ολοκλήρωση του τρίτου μέρους ο Τσαχειλίδης αποβλήθηκε με αντικατάσταση μετά από έντονη φάση με τον Γούνα και ο Πανιώνιος διεύρυνε σε 7-5 μετά από δυνατό σκαστό του Γκιουβέτση στην πρώτη γωνία του Χόλαντ.

Με τις άμυνες να πρωταγωνιστούν στα τελευταία οκτώ λεπτά, το Περιστέρι δημιούργησε δυο μεγάλες και διαδοχικές ευκαιρίες στον παίκτη παραπάνω, ο Πανιώνιος διατήρησε το 7-5 και μάλιστα, μετά από απόκρουση του Λιμαράκη στα 05:38 ο Λαδάς χρεώθηκε την τρίτη του ποινή επιστρέφοντας στην άμυνα, με τον Κώστα Δήμου να καλεί αμέσως τάιμ άουτ. Στα 03:11 οι διαιτητές απέβαλλαν αμφότερους τους Τοράκη – Μπιτάτζε, αφού δυο διαδοχικά σουτ του Καρούντζου επιχειρήθηκαν προκειμένου να μειώσει το Περιστέρι και πάλι στο γκολ. Στα 01:33 και αφού ο Άγγελος Φώσκολος κέρδισε παραπάνω από τον φουνταριστό, το Περιστέρι κυκλοφόρησε καλά την μπάλα και ο ίδιος – βγήκε ψηλά στο δεύτερο δοκάρι και πανηγύρισε το 7-6! Η επόμενη επίθεση για τον Πανιώνιο δεν απέφερε καρπούς και ο ΓΣΠ έκλεψε, κολυμπώντας γρήγορα στην κόντρα όπου ήρθε και ο παίκτης παραπάνω, με τον Κώστα Λούδη να καλεί τάιμ άουτ στα 44 δευτερόλεπτα. Ο Χρυσοσπάθης σούταρε σε κόρνερ στα 27″, όμως στην επαναφορά ο ίδιος – σκόραρε το «χρυσό» γκολ της ισοφάρισης σε 7-7 βάζοντας φωτιά στο ματς και στέλνοντας την ομάδα του στην διαδικασία των πέναλτι, αφού τα 16″ εναπομείναντα δευτερόλεπτα και το τάιμ άουτ του Κώστα Δήμου δεν επέφεραν το νικητήριο γκολ για τον Πανιώνιο παρά το εντυπωσιακό γυριστό του Γκιουβέτση από τα 6μ που «γκέλλαρε» στο κάθετο δοκάρι, στο οριζόντιο δοκάρι και στο κεφάλι του Χόλαντ!

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 4-2, 1-2, 2-0