ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ματς στη Γλυφάδα ανάμεσα σε ΑΝΟΓ – ΝΟΧ και… μοιρασιά

by Μάνος Φυρογένης

Στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας το μεσημέρι του Σαββάτου (11/11) έπεφταν… κορμιά με τους καμικάζι Χανιώτες να έχουν ανηφορίσει στην Αθήνα για να τα δώσουν όλα με την ομάδα των νοτίων προαστίων. Και εν τέλει η κατάθεση ψυχής των αθλητών του Μανούσου Βιζυράκη έμεινε στα μισά (12-12) με μια ολιγωρία στο φινάλε να στοιχίζει το τρίποντο. Οι Γλυφαδιώτες δεν κατάθεσαν τα όπλα, επέστρεψαν δις από την… κόλαση και «έκλεψαν» το βαθμό σε μια ΜΑΤΣΑΡΑ για την 8η αγωνιστική της Α1 πόλο ανδρών.

Οι νησιώτες μπήκαν στον αγώνα με το μαχαίρι στα δόντια και ευτύχησαν να προηγηθούν από την πρώτη κιόλας επίθεση με τον Γκουράσοβ από τον κεντρικό διάδρομο και παίζοντας με παίκτη παραπάνω.

Η συνταγή η ίδια μόνο που άλλαξε ο εκτελεστής με τους Χανιώτες να κερδίζουν την αποβολή στην κόντρα και να την εκμεταλλεύονται ξανά. Η Γλυφάδα μείωσε προς στιγμήν πριν οι φιλοξενούμενοι δώσουν συνέχεια στο ονειρεμένο τους ξεκίνημα.

Το παιχνίδι στη δεύτερη περίοδο ήταν run and gun γεγονός που ευνόησε τους γηπεδούχους να επιστρέψουν μετά το σοκαριστικό για αυτούς 1-5. Η σφιχτή άμυνα των Κρητικών και η διάθεσή τους να κολυμπήσουν αρκετά και να εκτελούν στο τέλος της επίθεσης έχοντας πρώτα ψάξει την καλύτερη επιλογή, τους είχε βάλει δύσκολα.

Το 2-5 ήρθε με γυριστό του Ναγκλ και το 3-5 στην κόντρα «2-1» από τον ίδιο παίκτη. Οι Χανιώτες πήραν και πάλι προβάδισμα τριών γκολ (3-6) όμως η Γλυφάδα πριν έρθει η ανάπαυλα μείωσε στη μικρή δυνατή τιμή της και έκανε το ματς και πάλι ντέρμπι.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι μέχρι τα μέσα της 4ης περιόδου και το φινάλε ήταν θρίλερ.

Με ψυχή βαθιά και θέληση ο ΝΟΧ βρήκε δύο καθοριστικά τέρματα που όλα έδειχναν ότι θα του δώσουν και την τεράστια νίκη. Με 64” για το τέλος, ο Μητράκης σκόραρε για το 12-10 όμως τα Χανιά στο τελευταίο λεπτό δεν είχαν καθαρό μυαλό. Ο Μιγούσκοβιτς βρήκε γρήγορο 6μετρο, οι Γλυφαδιώτες ρίσκαραν στην άμυνά τους και ο ΝΟΧ έπεσε στην παγίδα. Με λιγότερο από μισό λεπτό να απομένει τελείωσαν τη φάση και δεν πέταξαν τη μπάλα στο κόρνερ, «έφαγαν» κόντρα και υπέπεσαν σε πέναλτι. Ο Κουτρουλάκης σαν απομηχανής θεός το έβγαλε όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει. Από το κόρνερ, οι γηπεδούχοι πήγαν τη μπάλα από τα αριστερά, κέρδισαν φάουλ και μια ολιγωρία της άμυνας άφησε ανενόχλητο τον Παπαγεωργίου στο δοκάρι που δεν συγχώρεσε για το εντυπωσιακό 12-12.

Ο ΑΝΟ Γλυφάδας πήγε στους 13 βαθμούς, αλλά έχασε σημαντικό έδαφος για να διεκδικήσει μια θέση στην τετράδα του Α΄ ομίλου, ενώ ο ΝΟ Χανίων ανέβηκε στους 4.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ – ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ 12-12

Οκτάλεπτα: 1-4, 4-2, 5-4, 2-2.

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ (Γιώργος Παπαδόπουλος): Κουρούβανης Δ., Τζελάτης, Βαλλιανάτος 1, Ναγκλ 3, Μαυράκης, Μπομπός, Μιγιούσκοβιτς 3, Θώμογλου, Παπαγεωργίου 2, Πούρος 2, Ηλιόπουλος Α. 1, Κούκουνας, Ηλιόπουλος Νεκ., Μιγκλής, Πριμηκύριος.

ΝΟ ΧΑΝΙΩΝ (Μανούσος Βιζυράκης): Λεβεντάκης, Μαραγκουδάκης, Αράκι, Παζαΐτης 1, Παππάς 1, Μπατάκης, Αποστολάκης 1, Χαριτάκης 1, Μητράκης 3, Γκουσάροφ 3, Τσιστράκης 2, Μαζοκοπάκης, Κουτρουλάκης.

Διαιτητές: Σπανούδης, Βόσικας

Αλυτάρχης: Λάμπρος Μιχαηλίδης