Απίστευτη η Χίος του Ντόσκα – Νίκησε και τον ΠΑΟΚ!

Την τρίτη διαδοχική νίκη στην Α1 ανδρών πανηγύρισε ο ΝΟ Χίου, καθώς επικράτησε του ΠΑΟΚ με 10-9, στην 16η αγωνιστική, χάρη σε γκολ του Σπύρου Γαβαλά 1:28 πριν τη λήξη του αγώνα.

Η ομάδα του νησιού της μαστίχας πήρε το προβάδισμα στο ξεκίνημα του αγώνα (4-1), όμως οι Θεσσαλονικείς μείωσαν στο ημίχρονο (5-4).

Στην τρίτη περίοδο, ο ΝΟ Χίου απέκτησε διαφορα δύο τερμάτων, με τον ΠΑΟΚ να κάνει ένα σερί 3-0 στην αρχή του τέταρτου οκταλέπτου και να παίρνει το προβάδισμα για πρώτη φορά με 9–8.

Ωστόσο, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με 10-9, χάρη σε γκολ του Γαβαλά, 1:28 πριν τη λήξη.

Η Χίος δείχνει συνεχώς βελτιωμένη, η παρουσία του Γιώργου Ντόσκα έφερε άλλον αέρα στην ομάδα, ενώ οι Ρουστάμοφ και Ρούντα προσέδωσαν ποιότητα στον ΝΟΧ.

Από την άλλη, ο ΠΑΟΚ που είχε αρχίσει να βρίσκει τη χημεία, κάνει ένα βήμα πίσω με αυτό το αποτέλεσμα, ωστόσο ακόμη βρίσκεται εντός εξάδας.

ΝΟ Χίου – ΠΑΟΚ 10-9

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 1-3, 3-2, 2-3

ΝΟ Χίου (Γιώργος Ντόσκας): Γρηγοριάδης, Μιμίδης Στ. 4, Ρουστάμοφ 2, Τζελάτης, Παππάς, Μιμίδης Σ., Κανδιόγλου, Μόκκας, Γκίλλας, Γαβαλάς Σπ. 2, Ρούντα 1, Ντούλος 1, Καρακούρος Ι., Κόλλιας, Καρακούρος Μ.

ΠΑΟΚ (Πάνος Βέργος): Τζωρτζάτος, Σαρησάββας 2, Ζάτοβιτς, Κόχειλας, Κουλούρης, Παπαδομανωλάκης, Κεχαλάρης, Καρούντζος 2, Παυλίδης Χ., Σολεϊμάνιπακ 1, Χαραλαμπόπουλος 2, Μουρατίδης 2, Μανθογιάννης, Τάτσης, Βοζίκης

Διαιτητές: Μπουδραμής, Αχλαδιώτης

Αλυτάρχης: Σταμάτης Ταναΐνης