ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΑΝΑΤΡΟΠΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΠΑΙΔΩΝ ΚΑΙ «ΒΡΟΝΤΕΡΗ» ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΚΟΝΤΡΑ ΣΤΟΥΣ ΣΕΡΒΟΥΣ!

Με κατάθεση ψυχής στο δεύτερο ημίχρονο, η Εθνική Παίδων έδειξε καρδιά και πίστη στις δυνατότητες της ομάδας, επέστρεψε από το 6-2 και πήρε την δεύτερη και μάλιστα «ηχηρή» της νίκη στο Πανευρωπαϊκό Πρωτάθλημα της Ποντγκόριτσα (Κ15), απέναντι στους εξίσου ισχυρούς Σέρβους με 11-9!

Αυτή την φορά το σύνολο των Λεμπέση – Μαρκόπουλου, δεν… πλήρωσε το κακό του ξεκίνημα, καθώς παρά το μειονεκτικό 4-0 του πρώτου οκτάλεπτο και αργότερα το 6-3 πριν το ημίχρονο, η Γαλανόλευκη πήρε τον δρόμο της ανατροπής, βασισμένη σε τρία πολύτιμα τέρματα του Ηλία Αγγελόπουλου για την πρώτη ισοφάριση στο ματς σε 6-6 (και αργότερα 7-6 και 8-6), ενώ νωρίτερα – ο Δημήτρης Χατζής σκόραρε στα 05:10 του τρίτου μέρους για το 5-6!

Με δυο τέρματα του Νέσκοβιτς, οι Σέρβοι βρέθηκαν ξανά στο σημείο «μηδέν» αφού ισοφάρισαν σε 8-8 στις αρχές του 4ου οκταλέπτου, όμως ο Δημήτρης Σάρρος ήταν εκείνος που με απόλυτη ψυχραιμία έβαλε και πάλι μπροστά την Ελλάδα με 10-9 στα 03:29 πριν την λήξη (παίκτης παραπάνω), με το νικητήριο 11-9 να έρχεται δια χειρός Άγγελου Λαμπάτου!

ΕΛΛΑΔΑ – ΣΕΡΒΙΑ 11-9

Τα οκτάλεπτα: 1-5, 3-1, 4-0, 3-3