Ανταγωνιστικές κόντρα στις πανίσχυρες ΗΠΑ πριν το Παγκόσμιο πρωτάθλημα!

Εξαιρετικό πρόσωπο έδειξε η Εθνική Γυναικών και τώρα... Ντόχα!

Τελευταίο crash test λίγο πριν το Παγκόσμιο πρωτάθλημα της Ντόχα έδωσε η Εθνική Γυναικών κόντρα στην πανίσχυρη ΗΠΑ στο κλειστό κολυμβητήριο του ΟΑΚΑ που γέμισε με μικρά παιδιά που είχαν την ευκαιρία να φωτογραφηθούν με τις χάλκινες πρωταθλήτριες Ευρώπης.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ηττήθηκε με 14-10 αλλά μέτρησε τις δυνάμεις του δείχνοντας εξαιρετικό πρόσωπο βγάζοντας αντίδραση στη δεύτερη περίοδο παρά το γεγονός ότι βρέθηκε νωρίς πίσω στο σκορ με τρία τέρματα (4-1) καθώς ισοφάρισε σε 6-6 στο ημίχρονο. Πρώτη σκόρερ ήταν η Ειρήνη Νίνου που σημείωσε τρία τέρματα.

Παράλληλα η Αλεξία Καμμένου χρησιμοποίησε στη θέση της φουνταριστού κατά διαστήματα τις Έλενα Ξενάκη (που πήρε χρόνο παίζοντας και στη περιφέρεια), Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη που επανήλθε και την Αλεξάνδρα Ασημάκη.  Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε η Ελένη Σωτηρέλη, στη συνέχεια αγωνίστηκε η Εύα Καρύτσα και στη τελευταία περίοδο η Χρυσή Διαμαντοπούλου (μαζί με την Ιωάννα Σταματοπούλου είναι οι δυο επιλογές για το Παγκόσμιο) με τη τελευταία να μένει εκτός.

Η Ελλάδα μετά το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα και την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού μετά από 16 ολόκληρα χρόνια βάζει πλώρη για νέες διακρίσεις δοκιμάζοντας αρκετά πράγματα ενόψει της συνέχειας των υποχρεώσεων της.

Greece – USA 10-14

Στο αγωνιστικό κομμάτι η Εθνική μας ομάδα έβγαλε την πρώτη άμυνα του αγώνα, ενώ η Αλεξία Καμμένου ξεκίνησε με ζώνη. Στη συνέχεια το σουτ της Ειρήνη Νίνου απέκρουσε σε κόρνερ η Τζόνσον, ενώ η Ελλάδα κέρδισε αποβολή με την Έλενα Ξενάκη όμως το σουτ της Νικόλ Ελευθεριάδου βγήκε στα μπλοκ και κατέληξε άουτ. Οι ΗΠΑ άνοιξαν το σκορ άνοιξαν το σκορ με την Flynn αλλά η Εθνική μας ομάδα απάντησε άμεσα με την Ελευθερία Πλευρίτου ισοφαρίζοντας σε 1-1. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απώλεσε δύο ευκαιρίες στη παίκτρια παραπάνω μετά από κερδισμένες αποβολές που κέρδισαν οι Ειρήνη Νίνου και Έλενα Ξενάκη, ενώ ενδιάμεσα μεσολάβησε νέα καλή άμυνα για την Ελλάδα. Στα δυόμιση λεπτά του πρώτου οκταλέπτου το σουτ της Νικόλ Ελευθεριάδου τράνταξε το δοκάρι της Τζόνσον. Στο 2:02 οι ΗΠΑ ανέκτησαν το προβάδισμα (2-1) χάρη σε τέρμα της Musselman, ενώ η Mammolito με σουτ από τη θέση 5 διεύρυνε το προβάδισμα για τις Αμερικάνες. Στα 10 δευτερόλεπτα με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Ausmus έκανε το 4-1 που ήταν το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Στη δεύτερη περίοδο το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα μείωσε σε 4-2 χάρη σε τέρμα της Νικόλ Ελευθεριάδου από τη περιφέρεια, ενώ στο 5:13 η Φωτεινή Τριχά με εξαιρετικό σουτ από τη περιφέρεια έκανε το 4-3 πλησιάζοντας σε απόσταση αναπνοής. Παρόλα αυτά η Musselman από τη θέση 3 σε παίκτρια παραπάνω ανέβασε τη διαφορά στα δύο τέρματα (5-3). Αξίζει να σημειωθεί ότι το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα παίζει εξαιρετική άμυνα και ιδιαίτερα συμπαγής βγάζοντας αρκετά μπλοκ. Στο 3:24 η Αθηνά Γιαννόπουλου με υπέροχο λόμπα από τη περιφέρεια νίκησε την Τζόνσον και έκανε το 5-4. Στην αμέσως επόμενη φάση οι ΗΠΑ διεύρυναν τη διαφορά στα δύο τέρματα (6-4) με την Στέφενς σε παίκτρια παραπάνω. Στο 1:53 η Ειρήνη Νίνου με τρομερό σουτ από τη περιφέρεια μείωσε εκ νέου στο γκολ (6-5) και στη συνέχεια η Ελλάδα θα βγάλει εξαιρετική άμυνα στη παίκτρια λιγότερη. Στα 14 δευτερόλεπτα η Αλεξάνδρα Ασημάκη με φοβερή ενέργεια από τη θέση της φουνταριστού έφερε το παιχνίδι στα ίσα (6-6).

Στο τρίτο οκτάλεπτο οι ΗΠΑ ανέκτησαν το προβάδισμα (7-6) χάρη σε τέρμα της Roemer στην εκπνοή της επίθεσης αλλά η Έλενα Ξενάκη με φοβερό τέρμα απάντησε άμεσα για το 7-7, όμως η Στέφενς μια εκ των κορυφαίων αθλητριών στο κόσμο έκανε το 8-7 για τις φιλοξενούμενες. Στο 5:35 η Ειρήνη Νίνου με νέο γκολ από τη περιφέρεια ισοφάρισε σε 8-8 με το ντέρμπι να συνεχίζεται. Στο 5:04 η Flynn έκανε το 9-8 με σουτ από τη περιφέρεια στην εκπνοή της επίθεσης, ενώ η Nueshul στη παίκτρια παραπάνω επανέφερε τη διαφορά στα δύο τέρματα (10-8) μετά από πολλή ώρα για τις φιλοξενούμενες. Στο 2:15 η Έλενα Ξενάκη μείωσε σε 10-9 μετά από τάιμ άουτ που είχε καλέσει η Αλεξία Καμμένου. Στο 1:04 η Musselman έκανε το 11-9 για τις ΗΠΑ λίγο πριν το φινάλε του οκταλέπτου, ενώ στα 11 δευτερόλεπτα οι Αμερικανίδες έκαναν το 12-9 η Ράνεϊ σε παίκτρια παραπάνω.

Στη τελευταία περίοδο οι ΗΠΑ ανέβαζαν την διαφορά (13-9) χάρη σε εύστοχη εκτέλεση πέναλτι της Roemer, ενώ το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα απώλεσε ευκαιρία στη παίκτρια παραπάνω να μειώσει στο σκορ. Στο 5:13 η Ειρήνη Νίνου έκανε το 13-10 με εξαιρετικό σουτ από τη περιφέρεια με αριθμητικό πλεονέκτημα για την Ελλάδα. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες έβγαλαν εξαιρετικές άμυνες διατηρώντας το σκορ στα ίδια επίπεδα. Στα 25 δευτερόλεπτα η Prentice διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα από τη θέση της φουνταριστού.

Τα οκτάλεπτα: 1-4, 5-2, 3-6, 1-2

Ελλάδα (Αλεξία Καμμένου): Σωτηρέλη, Πλευρίτου Ελ. 1, Χυδηριώτη, Ελευθεριάδου 1, Πλευρίτου Μ., Ξενάκη 2, Ασημάκη 1, Πάτρα, Νίνου Ειρ. 3, Πλευρίτου Β., Γιαννοπούλου 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Καρύτσα, Ελληνιάδη, Τριχά 1, Διαμαντοπούλου Χρ.

ΗΠΑ (Άνταμ Κρικόριαν): Τζόνσον, Μούσελμαν 3, Πρέντις 1, Φατάλ 1, Φλιν 1, Στέφενς 2, Ράνεϊ, Νούεσουλ 2, Ρέμερ 2, Βέμπερ, Άουσμους 1, Λόνγκαν, Σέκουλιτς, Μαμολίτο 1.