Ανίκητος ο «θρύλος» κόντρα στη Γιαντράν εν απουσία αρχηγού!

Παρά την απουσία του Κώστα Μουρίκη και του Χριστόδουλου Κολόμβου, ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στο Τσάμπιονς Λιγκ, υποδεχόμενος την Γιαντράν στον Πειραιά για την 5η αγωνιστική.

Επιβάλλοντας από το πρώτο λεπτό το ρυθμό του, και έχοντας σε σούπερ μέρα τον Φίλιπ Φιλίποβιτς, σημειώνοντας πέντε γκολ σήμερα, αλλά και τον Μάρκο Μπίγιατς «βράχο» στο τέρμα για μία ακόμα φορά,  η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου παρέμεινε αήττητη στην Ευρώπη, επικρατώντας της Γιαντράν Σπλιτ με 12-10 στο παιχνίδι που άνοιξε την 5η αγωνιστική του Τσάμπιονς Λιγκ. Παρά την απουσία των κορυφαίων φουνταριστών του, Μουρίκη και Κολόμβου (βρισκόταν στον πάγκο χωρίς να αγωνίζεται), ο Ολυμπιακός έδειξε ότι διαθέτει ένα υπερπλήρες ρόστερ, όπου ο ένας μπορεί να καλύψει τα κενά του άλλου και οι απουσίες σημαντικότατων παικτών, όπως των δύο διεθνών Ελλήνων φουνταριστών δεν…πτοούν τους «ερυθρόλευκους». Με αυτό το τρίποντο, η κορυφή ανήκει στην ελληνική ομάδα στον Α’ όμιλο, έχοντας 13 βαθμούς.

Η διακύμανση του αγώνα:

Η Γιατράν κέρδισε το πρώτο σπριντ και άνοιξε το σκορ με τον Μπούριτς στην πρώτη επίθεση του αγώνα. Ο Φιλίποβιτς όμως ισοφάρισε σε 1-1 με τρομερό εξάμετρο στο 6:52, μετά από σουτ του ίδιου που κατέληξε σε κόρνερ. Ο Φουντούλης έδωσε το πρώτο προβάδισμα στους «ερυθρόλευκους» στο 6:14, με το 2-1 να έρχεται στην κόντρα. Στο 5:31 της πρώτης περιόδου, ο Μπούτιτς δέχθηκε την πρώτη του ποινή, με την μπάλα να γλιστράει από το χέρι του Χρυσοσπάθη σε ένα σουτ που επιχείρησε. Ο Γεηδουνιάς έδωσε με ένα φοβερό σουτ στην πρώτη γωνία και με ασίστ του Φιλίποβιτς προβάδισμα δύο γκολ στο 4:24. Στο 4:03, ο Φουντούλης αποβλήθηκε για πρώτη φορά, ένα μπλοκ του Φιλίποβιτς όμως εμπόδισε τον Σέτκα να μειώσει για τους Κροάτες. Ο Γκίλλας σε κόντρα 1-0 κέρδισε πέναλτι 15 δευτερόλεπτα πριν το τέλος της περιόδου, με τον Φιλίποβιτς να ευστοχεί, κάνοντας το 4-1.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Ντέλιτς μείωσε σε 4-2 με σουτ από το 5, μετά από αποβολή του Δερβίση στο 6:15. Με άλλο ένα τρομερό εξάμετρο, ο Φιλίποβιτς ανέβασε και πάλι τη διαφορά στα τρία γκολ στο 6:02. Με παρόμοιο γκολ του όπως το προηγούμενο στον παραπάνω, ο Ντέλιτς μείωσε και πάλι σε 5-3, αυτή τη φορά σε αποβολή που χρεώθηκε ο Γούβης. Ο Γενηδουνιάς με δικό του εξάμετρο αύξησε τη διαφορά σε 6-3 στο 5:08 και ο Φουντούλης, σημειώνοντας το πρώτο προσωπικό του τέρμα, έκανε το 7-3 στον παραπάνω τέσσερα σχεδόν λεπτά πριν το ημίχρονο. Με το τέρταρτό του γκολ σε ούτε 15 λεπτά αγώνα, ο Φιλίποβιτς σουτάροντας…από τον Θεό στον παραπάνω, έκανε το 8-3 από το 1. Η Γιαντράν μείωσε με δυνατό σουτ του Μπούκιτς από αριστερά στο 1:07 πριν το ημίχρονο, μετά την δεύτερη ποινή του Δερβίση, κάνοντας το 8-4 του ημιχρόνου.

Στη πρώτη του επίθεση στην τρίτη περίοδο, ο Ολυμπιακός με ένα «μαγικό» ψηλοκρεμαστό του πρώτου σκόρερ σήμερα, Φιλίποβιτς, έκανε το 9-4. Στο 5:11, ο Μπούσλιε κέρδισε πέναλτι με ασίστ του Φιλίποβιτς, με τον Φουντούλη να ευστοχεί για το 10-4.  Ο Μπούριτς με ωραίο ξεκόλλημα στο φουνταριστό μείωσε σε 11-4 στο 4:48 της τρίτης περιόδου, έπειτα από αρκετή ώρα χωρίς γκολ της Γιαντράν. Ο Μπούκιτς, μειώνοντας για μία ακόμα φορά για τους Κροάτες, με ωραίο εξάμετρο έκανε το 10-6 στο 3:16 πριν τη λήξη της περιόδου. Το 11-6 έγινε από μπάσιμο του Φουντούλη στα αριστερά στο 3:02 και ο ίδιος «έγραψε» το double-score, με το 12-6 να γίνεται ένα λεπτό αργότερα με ένα μακρινό σουτ. Ο Καρκόφ, δύο δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της περιόδου, μείωσε επίσης με ένα μακρινό σουτ σε 12-7.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με την Γιαντράν να κερδίζει για δεύτερη φορά το σπριντ και τον Ντούζεβιτς να μειώνει σε 12-8 με ενέργεια του στα 2μ. Με 4:40 να απομένουν για την λήξη, ο Καρκόφ μείωσε σε 12-9 στον παραπάνω με την δεύτερη αποβολή του Γούβη. Ο Σέτκα έδωσε ξανά ελπίδες στη Γιαντράν, με το 12-10 να γίνεται στο 3:24 πριν τη λήξη με σουτ από το 5. Ελπίδες, οι οποίες άρχισαν να χάνονται, όταν ο αδιαπέραστος Μπίγιατς απέκρουσε τετ α τετ του Ντούζεβιτς σχεδόν στο τελευταίο λεπτό πριν τη λήξη! Ο Μίλε Σμόντλακα κάλεσε σε τάιμ άουτ στα τελευταία 9 δευτερόλεπτα, με το τελικό σκορ να παραμένει 12-10 και τον Ολυμπιακό να κλέβει τη μπάλα!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ 12-10

Οκτάλεπτα: 4-1, 4-3, 4-3, 0-3.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Μπίγιατς, Μαθιόπουλος, Γκίλλας, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης 5, Γούβης, Δερβίσης, Μπούσλιε, Φιλίποβιτς 5, Χρυσοσπάθης, Κολόμβος, Ζερδεβάς.

ΓΙΑΝΤΡΑΝ ΣΠΛΙΤ (Μίλε Σμόντλακα): Πόντρουγκ, Μπούριτς 2, Μάρινιτς, Τσάγκαλι, Μπούτιτς, Πέικοβιτς, Μπούκιτς 2, Καρκόφ 2, Ντέλιτς 2, Στόγιανατς, Σέτκα 1, Ντούζεβιτς 1, Άνιτς.