Ανέβηκε στην 5η θέση η ΑΕΚ στο ντέρμπι με Πανιώνιο! (VID)

Σημαντική νίκη για την ΑΕΚ στην προσπάθεια της να καταλάβει την 5η θέση της κανονικής περιόδου, στην παρθενική της συμμετοχή στην Α’ γυναικών.

Η ομάδα της Κικής Λιόση υποδέχθηκε τον Πανιώνιο, στο πιο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής και κατάφερε να επικρατήσει 6-5 στο ντέρμπι, παρότι ο Ιστορικός προσπάθησε στο τέλος για την ανατροπή.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν χαμηλός, ενώ ίδια ήταν και η παραγωγικότητα των δύο ομάδων με την «Ένωση» να πηγαίνει στο ημίχρονο με το σκορ στο 2-1 χάρη σε ένα γκολ της Βικτώριας Ζοφώλη. Στη συνέχεια, η ΑΕΚ με επιμέρους 3-1 στο τρίτο οκτάλεπτο προηγήθηκε 5-2 κόντρα στα κορίτσια του Τάσου Παπαναστασίου που επιχείρησαν την ανατροπή στα τελευταία οκτώ λεπτά και μείωσαν σε 6-4 και 6-5 λίγο πριν το τέλος, χωρίς να λείπει η ένταση από την αναμέτρηση.

Με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ έφθασε τους 20β. και προσπέρασε τον Νηρέα Χαλανδρίου που έχει 19β., ενώ ο Πανιώνιος έμεινε στους 14β. Η ΑΕΚ έχει ακόμη δύο παιχνίδια με Ρέθυμνο (Εξ αναβολής) και ΑΝΟΓ, ενώ ο Πανιώνιος με Ρέθυμνο, Ολυμπιακό και Νηρέα Χαλανδρίου.

Αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για διαμαρτυρία η συνεργάτιδα της Κικής Λιόση στον πάγκο της ΑΕΚ, η Έλενα Κούβδου στο 24ο λεπτό.

ΑΕΚ – ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 6-5

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 1-0, 3-1, 1-3.

ΑΕΚ (προπονήτρια Κική Λιόση): Τσουρή, Α. Λούδη 1, Ε. Λούδη, Πατερου, Μαστρόκαλου, Μπενέκου, Στρατιδάκη 2, Ζοφώλη 2, Μπαλωμενάκη, Παντελίδου, Γροζοπούλου 1, Λαβί, Δανέζη, Τσόπελα, Παναρετου.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (προπονητής Τάσος Παπαναστασίου): Τζουρκα, Σαφέτη, Πουστινίκοβα 2, Αποστολίδου 1, Κούβδου 1, Λαζάρου, Πετεινάτου, Μαλλιαρού, Δ. Παπαναστασιου, Δουρέκα, Α. Παπαναστασιου, Ζερβού, Ξανθοπούλου 1, Μήτσου, Βαζαίου.

Διαιτητές: Κατσώνης – Στεφανάκης

Αλυτάρχης: Βασίλης Λαγός