Ανέτρεψε τα δεδομένα η Ουραλότσκα – Νίκη ψυχολογίας η Πάντοβα!

Η σύνοψη της πρώτης ημέρας στην Β’ προκριματική φάση της Ευρωλίγκας των γυναικών.

Με την σπουδαιότερη νίκη της ημέρας να επιτυγχάνεται από τον Εθνικό, ο οποίος διέλυσε την Ρόμα με 14-5 στο Παπαστράτειο κολυμβητήριο, ολοκληρώθηκε η πρώτη μέρα του τριημέρου της Β’ προκριματικής φάσης της Ευρωλίγκας γυναικών, απ’ όπου και θα προκύψουν οι οχτώ ομάδες των προημιτελικών της διοργάνωσης.

Τα περισσότερα παιχνίδια πήγαν στα φαβορί, εκτός από τον όμιλο της Πάντοβα (και της Γλυφάδας) όπου… άναψαν τα αίματα. Κοντά στην μεγαλύτερη νίκη της ιστορίας του πήγε να φτάσει ο ΑΝΟΓ, ο οποίος ηττήθηκε από την Κίνεφ Κίρισι με 16-12 και ενώ μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου προηγούταν με 11-10. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Ορέστη Σαλάχα έδειξε ότι έχει όλα τα φόντα για να προκριθεί στην οχτάδα, κοιτάζοντας τον ισχυρότερο αντίπαλο του ομίλου στα μάτια. Να σημειωθεί εδώ, ότι η Γλυφάδα ταλαιπωρήθηκε αρκετά πριν το μεγάλο ντέρμπι, καθώς υπήρξε καθυστέρηση της πτήσης της και αλλαγή δρομολογίου, ενώ από την Κίνεφ απουσίαζε η Αναστασία Σιμάνοβιτς στο συγκεκριμένο παιχνίδι.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η οικοδέσποινα Πλεμπισίτο Πάντοβα επικράτησε της ισπανικής Μεντιτεράνι με 10-8, μετά από ένα ακόμα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο βρισκόταν στο γκολ μέχρι και το 6:29 της τρίτης περιόδου, όπου η Κλάρα Εσπάρ μείωσε σε 7-6, με σχεδόν όλη την υπόλοιπη περίοδο να περνάει χωρίς γκολ, πριν το προβάδισμα των δύο γκολ για την Πάντοβα έρθει από την Τσεντάνι στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα, η οποία έκανε το 8-6 για τις Ιταλίδες. Στην τέταρτη περίοδο το προβάδισμα αυξήθηκε και παρέμεινε στα τρία γκολ, με την Μεντιτεράνι να καταφέρνει μόνο να μειώσει αρχικά σε 9-7 με την Πάουλα Κρέσπι πέντε λεπτά πριν το τελευταίο σφύριγμα και ύστερα σε 10-8 με την Ίρις Βόλβες στα τελευταία 14 δευτερόλεπτα της αναμέτρησης.

Στον όμιλο της Βουλιαγμένης στη Βουδαπέστη, ο ΝΟΒ ηττήθηκε με 11-5 από την οικοδέσποινα Ουίπεστ της Ρίτα Κέστελι, μία ακόμα ομάδα που διεκδικεί κάθε χρόνο τον ευρωπαϊκό τίτλο. Η ομάδα της Άντι Μελιδώνη το πάλεψε πολύ και παρ’ ότι βρέθηκε πίσω με 4-1 στο 7:30 της δεύτερης περιόδου, κατάφερε, «τρέχοντας» ένα σερί 3-0 να ισοφαρίσει με γκολ των Ριτζ, Χυδηριώτη και Σάντα, πριν η Ουίπεστ ξαναπάρει το προβάδισμα των τριών και πάνω γκολ, το οποίο και κράτησε μέχρι την λήξη. Τίποτα, όμως, δεν τελειώνει εδώ για την Βουλιαγμένη, η οποία έχει να δώσει δύο πολύ δυνατά παιχνίδια με Οριζόντε και Ουραλότσκα, στα οποία μπορεί να «αρπάξει» την πρόκριση!

Οι τελευταίες δύο ομάδες αναμετρήθηκαν σε ένα παιχνίδι με μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές που έχουμε δει τα τελευταία χρόνια. Η Οριζόντε, έχοντας προβάδισμα 5-2 στο ημίχρονο, μάλλον… εξόργισε την Ουραλότσκα, η οποία όχι μόνο ισοφάρισε σε 5-5 και ανέτρεψε το σκορ εις βάρος της, αλλά στην συνέχεια και παρά το ότι η Οριζόντε πέρασε και πάλι μπροστά με 6-5 και 7-6, με ένα απίστευτο σερί 6-0 βρέθηκε να προηγείται 12-7 πέντε λεπτά πριν τη λήξη! Το μόνο που κατάφερε η Οριζόντε, ήταν να μειώσει σε 12-8 στο 1:56 πριν το τέλος, ενώ με τρία ακόμα γκολ σε ενάμισι λεπτό (!), η Ουραλότσκα διαμόρφωσε το τελικό 15-8! Κορυφαία των Ρωσίδων για ένα ακόμα παιχνίδι η Μαρία Μπέρσνεβα με τέσσερα γκολ.

Στον όμιλο του Σαμπαντέλ, η πανίσχυρη τοπική ομάδα δεν αντιμετώπισε κανένα πρόβλημα απέναντι στην Φερεντσβάρος, της οποίας και επιβλήθηκε με 11-6. Η ομάδα από την Βουδαπέστη πάλεψε το παιχνίδι μέχρι τα 6:40 της δεύτερης περιόδου, όταν το σκορ ήταν 4-4 και μετέπειτα η Σαμπαντέλ ανέκτησε ένα μεγάλο προβάδισμα, με την Φερεντσβάρος να μειώνει μόνο σε 6-5 δυόμισι λεπτά πριν το ημίχρονο. Σε μεγάλη μέρα για την Σαμπαντέλ η Καθαρίνα Φαν Ντερ Σλουτ, η οποία σημείωσε τέσσερα γκολ.

Στο άλλο παιχνίδι, η έτερη ουγγρική ομάδα Ντουναϊσβάρος επικράτησε της Ματαρό από την Ισπανία με 12-8. Μπορεί η πρώτη περίοδος να έληξε ισόπαλη 4-4, όμως το ημίχρονο βρήκε την Ντουναϊσβάρος να προηγείται με 7-4 και την Ματαρό να μην καταφέρνει να μειώσει στο υπόλοιπο του παιχνιδιού σε λιγότερο από τρία γκολ. Πρώτη σκόρερ η Γκρέτα Γκουρισάτι με τέσσερα γκολ.