Άνετο πέρασμα του Ολυμπιακού από τη Νέα Σμύρνη

by Θαλής Νταλακογεώργος

Την πέμπτη διαδοχική του νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός κόντρα στον Πανιώνιο με 14-3 και με αυτο το τρίποντο οι Πρωταθλήτριες Ευρώπης έχουν το απόλυτο με 15 βαθμούς ενώ οι «Κυανέρυθρες» παραμένουν στους 9.

Με πρωταγωνίστριες τη Βάσω Πλευρίτου και τη Χριστίνα Σιούτη, η ομάδα του Αλεξάνταρ Τσίριτς έφυγε με το διπλό από την έδρα του Πανιωνίου σε ένα ματς όπου βρήκε τις φιλοξενούμενες με 3-0 μπροστά από το πρώτο οκτάλεπτο ενώ γκολ δέχθηκαν στη δεύτερη περίοδο. Η τρίτη περίοδος βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 10-3 και στην τελευταία με σερί 6-0 και τις αδερφές Πλευρίτου να σκοράρουν σημειώθηκε το τελικό 14-3.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 3-14

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 2-2, 1-5, 0-4

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Κατσούλης): Μήτσου, Κελαδίτη, Κάτσιου, Μπογκατσένκο, Κοτσάφτη 1, Μαστρόκαλλου, Γαλιατσάτου, Λούδη Ευαγγελία 1, Κώτσια 1, Λούδη Αναστασία, Παπαναστασίου Δήμητρα, Παπαναστασίου Ανθία, Μαυρωτά Λυδία, Θωμοπούλου, Υφαντή.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Στέργιος Τοροσιάδης): Διαμαντοπούλου, Πλευρίτου Ελευθερία 1, Χριστοδούλου-Αουτ, Ελευθεριάδου 1, Τριχά 2, Ξενάκη, Σιούτη 3, Πλευρίτου Μαργαρίτα 2, Τορνάρου, Πλευρίτου Βασιλική 3, Σάντα 1, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Τζωρτζακάκη, Παπαδοπούλου.

Διαιτητές: Βόσικας, Ζεκάι

Αλυτάρχης: Δημήτρης Κύρκος